John Milne, průkopník moderního pojetí seismologie a vynálezce kyvadlového seismografu

Zemětřesení lidstvo děsilo od nepaměti. Není asi zcela náhodou, že moderně pojatá věda o zemětřeseních, tedy seismologie, vznikla v Japonsku, ostrovní zemi, která leží na spojnici hned několika tektonických desek. Jejich působení pak stojí za velice častými a silnými otřesy, jež tyto ostrovy postihují.

Za otce moderní podoby seismologie bývá považován anglický geolog a důlní inženýr John Milne (30. prosince 1850 – 31. července 1913), který v Japonsku poměrně dlouhou dobu pracoval jako profesor těžby a geologie na univerzitě v Tokiu. Sám byl svědkem ničivého zemětřesení, a tak se rozhodl pracovat na vynálezu, který jednou bude zachraňovat lidské životy. Jeho spolupracovníky v Japonsku byli rovněž i další zde žijící britští vědci James Alfred Ewing a Thomas Gray.

Ačkoliv tedy pracovali v týmu, v rámci společně založené Japonské seismologické společnosti, bývá právě John Milne považován za vynálezce prvního moderního a široce využívaného kyvadlového seismografu (seismometru) z roku 1880, přístroje, který nejenom že odstartoval éru moderní seismologie, ale zároveň připravil rovněž i základy pro vývoj systému včasného varování tak, jak ho známe z dnešní doby.

Jan Letzel navrhoval a projektoval budovy odolné proti zemětřesení. Atomový dóm přežil i Hirošimu

I po sestrojení kyvadlového seismografu zájem jeho vynálezce o zemětřesení neskončil. Po návratu do Anglie v polovině devadesátých let devatenáctého století založil Milne ve Walesu soukromou seismologickou stanici. Milne se rovněž zasloužil o vznik celosvětové sítě pozorovacích seismologických stanic. Za svůj přínos vědě a zejména za záchranu mnoha lidských životů dostal během svého života několik vyznamenání. Mimo jiné obdržel také od japonského císaře Řád vycházejícího slunce III. třídy. Jedná se o japonský řád založený roku 1875 císařem Meidžim. Byl to první japonský národní řád udílený japonskou vládou.

FOTO: Seismologie

Seismologie - Milneův horizontální seismografSeismologie - John MilneSeismologie - seismografSeismologie - Milnes seismoskopSeismologie - Seismograf
Další fotky
Seismologie - san francisco

Sama seismologie má však historicky mnohem hlubší kořeny. První pojednání o přírodních příčinách zemětřesení napsal již v 6. století před naším letopočtem filozof, geometr a astronom Thalés z Milétu. První jednoduchý seismometr pak sestrojil dvorní astronom a vynálezce čínské císařské dynastie Chan Čang Cheng v roce 132 našeho letopočtu, a to po několika zemětřeseních, jež proběhly během jediného roku. Jednalo se o bronzovou nádobu o průměru přibližně dva metry s paličkami v podobě draků po stranách. Prvním skutečným seismologem se však stal až Robert Mallet, který detailně zkoumal ničivé zemětřesení v italské Neapoli v roce 1857.

Dnes, 17:45
Santiago Calatrava (nar. 28. července 1951), nejznámější španělský architekt současné doby, inženýr a umělec patří...
Dnes, 17:23
Tak tu máme druhou vlnu. Dalo se to čekat. Všichni, co vědí něco o virech...
Dnes, 16:40
Komerční článek
Participativní rozpočet zakořenil v desítkách obcí, občané navrhují projekty, hlasují o nich, komentují je a společně...
Khamoro 2018
Dnes, 16:40
Ačkoli kvůli šíření infekce covid-19 má letošní, již dvaadvacátý, ročník Světového romského festivalu Khamoro komornější...
Dnes, 15:35
Film Velký flám je jedním z nejúspěšnějších filmů francouzské historie. V kinech ho vidělo 17...
Dnes, 13:25
Familiárně se mu říká Ötzi, vědecky Homo tyrolensis, a jde o přirozeným způsobem vzniklou mumii...
Dnes, 11:15
Podle všeho jsou před námi ještě krásné podzimní dny. Kolem svátku svatého Václava bývá pěkné...
Dnes, 09:05
Jiřiny patří mezi letní i podzimní klasiku. Dodnes uchvacují nádhernou rozmanitostí květů a na trhu...
Včera, 15:40
Náborový pesimismus firem se obrací k lepšímu, do konce roku firmy nepředpokládají velké otřesy. Vyplývá...
Včera, 13:40
Zámek Nelahozeves nalezneme na levém břehu Vltavy, necelé tři kilometry severně od Kralup nad Vltavou....
meditace
Včera, 11:40
Mnoho lidí ve svém životě přijde do bodu, kdy začnou přemýšlet nad velkou změnou, nad...
Reklama