Kachny v ulicích aneb Karlovy Vary po koronaviru. A pozoruhodný svačinový sortiment

Další fotky

Rusové, luxus, drahota a filmový festival, to až donedávna symbolizovalo naše nejznámější lázně – Karlovy Vary. A taky nápisy v azbuce. Jenže Rusové prý už odešli, litují místní, a zbyla jen ta drahota. Koronavirus sebral Karlovým Varům totéž, co ve zbytku republiky, navíc i ten filmový festival. Ve vzduchu tady visí jen jedna otázka: A co dál?

Místní taxikářka svoje obavy nezastírá: „Nikdo nám nepomůže. A to brzy přibudou dva tisíce nezaměstnaných ze sokolovských dolů.“ Na moji poznámku, že je normální v dobrých časech vytvářet rezervy pro případ časů horších, a že kdo tak neudělal, si může stěžovat jen sám sobě, následuje rychlá odpověď: „A kolik si myslíte, že ušetříte z patnácti tisíc měsíčně? Tady máme nejnižší platy v republice.“ Navrhnout, že je možné se za lépe placenou prací také přestěhovat, se už neodvážím.

Do Karlovarského kraje přijelo loni více turistů. Roste počet Čechů i cizinců

Mým cílem je teď muzeum a prodejní galerie sklárny Moser, založené roku 1857. Vypadá to, že tu nějaká koronakrize neporazí, když přežila už i horší časy. Orientace na luxus se zřejmě vyplatila i v těch nejtěžších dobách.

Luxusní je už vstupné, to základní, společné do sklárny a muzea, stojí 300 Kč, ale beru to tak, že za unikát je třeba i unikátně zaplatit. Když potom sleduji, jak bravurně skláři vnucují žhavé skleněné hmotě žádaný tvar, říkám si, že takové lidi by propouštěl jen blázen. Na první pohled je potom také těžké poznat, kdyby to člověk nevěděl, co je ještě muzeum a co už prodejní galerie. Snad jen podle cenovek. A ty jsou čtyřmístné běžně, pětimístné často a nechybí ani šestimístné. Dozvídám se přitom i dvě zajímavosti.

Legenda praví, že pes spadl do tůně s horkým tryskajícím pramenem. Tak byly objeveny Karlovy Vary

Skláři tady kolikrát vyrábějí artefakty tak drahé, že na jejich koupi sami nemají. Proto je tradicí, že k životnímu nebo pracovnímu jubileu sklárna svému zaměstnanci daruje výrobek dle jeho výběru. A víte, co je svačinový sortiment? Žádné bagety a gulášová polévka, ale další tradice. V době přestávky na svačinu či oběd si mohou skláři vyrábět věci pro radost a vlastní potřebu. Jen s jedinou podmínkou – že je nebudou prodávat.

Potom mě čeká jeden wellness zážitek, půlhodinová perličková koupel ve wellness hotelu. Je skvělá (jak jinak), cena 360 Kč přiměřená. Podle toho, že hotel má pobyty vyprodané až do října, usuzuji, že v pořádku je jeho cenová politika i jako celek.

Lékař, který Karlovy Vary znovu objevil pro svět. Jean de Carro se zasloužil o českou balneologii

Procházka městem samotným ovšem vyznívá hodně depresivně, a nejen proto, že je právě zataženo a vytrvale prší. Počítat výlohy s nápisy výprodej, sleva, likvidace, zavřeno a k pronájmu nemá smysl. Před hlavní poštou se promenuje párek kachen, že by je někdo zašlápl, nehrozí. Skoro nikdo na kdysi nejrušnějším místě Karlových Varů není.

Když se ptám, kde se levněji najíst, místní mi doporučí koupit si něco ve vietnamském marketu. Mají pravdu. V Kavárně U Divadla přes ulici stojí sendvič se šunkou a sýrem 125 Kč a presso 53 Kč. V duchu se ptám, jak dlouho tam tyhle ceny ještě vydrží.

Letmý pohled na vystavený jídelní lístek „obyčejné“ restaurace prozradí, že nejlevnější možnost, smažený sýr s hranolky, vyjde na 160 Kč a nakládaný hermelín na 99 Kč. Cestou k nádraží však padnu na bufet, kde se nabízí smažák s přílohou za 89 Kč a u stánku na Horním nádraží bych dostala presso za 25 Kč a turka za dvacku. Kdyby bylo otevřeno, což není.

FOTO: Karlovy Vary po koronaviru

Karlovy Vary po koronaviru - Karlovy Vary – Vřídlo IMG_20200610_123415Karlovy Vary po koronaviru - Karlovy Vary – Moser – sklo – sklárna DSC_2123Karlovy Vary po koronaviru - Karlovy Vary -zavřené obchody likvidace sleva All-focusKarlovy Vary po koronaviru - Karlovy Vary – park promenáda  All-focusKarlovy Vary po koronaviru - Karlovy Vary – hotel Thermal  All-focus
Další fotky
Karlovy Vary po koronaviru - Karlovy Vary – – vřídelní kolonáda IMG_20200610_122703Karlovy Vary po koronaviru - Karlovy Vary – Vřídelní kolonáda v opravě IMG_20200610_122522Karlovy Vary po koronaviru - Karlovy Vary -Vřídelní kolonáda socha Hygieia užovka Aeskulapova IMG_20200610_122408Karlovy Vary po koronaviru - Karlovy Vary -zavřené obchody likvidace slevaAll-focusKarlovy Vary po koronaviru - Karlovy Vary -zavřené obchody likvidace slevaAll-focusKarlovy Vary po koronaviru - Karlovy Vary -zavřené obchody likvidace slevaAll-focusKarlovy Vary po koronaviru - Karlovy Vary – Moser – sklo – sklárna . skláři DSC_2021Karlovy Vary po koronaviru - Karlovy Vary – Moser – sklo – sklárna DSC_2040Karlovy Vary po koronaviru - Karlovy Vary – Moser – sklo – sklárna  DSC_2014Karlovy Vary po koronaviru - Karlovy Vary – Moser – sklo – sklárna DSC_2013Karlovy Vary po koronaviru - Karlovy Vary – Moser – sklo – sklárna DSC_2149Karlovy Vary po koronaviru - Karlovy Vary -gastroslužby restaurace Karlovy Vary -gastroslužby bufer pohostinství All-focusKarlovy Vary po koronaviru - Karlovy Vary -gastroslužby restaurace Karlovy Vary -gastroslužby restaurace pohostinství All-focusKarlovy Vary po koronaviru - Karlovy Vary -gastroslužby bufet pohostinství All-focusKarlovy Vary po koronaviru - Karlovy Vary -gastroslužby stánek pohostinství All-focusKarlovy Vary po koronaviru - Karlovy Vary – pronájem bytu realitní kancelář All-focusKarlovy Vary po koronaviru - Karlovy Vary -zavřené obchody likvidace sleva All-focusKarlovy Vary po koronaviru - Karlovy Vary – kachny kachny na ulici All-focusKarlovy Vary po koronaviru - Karlovy Vary – kachny kachny na ulici All-focus

Kdybyste se chtěli do Karlových Varů přestěhovat, byt tu seženete už za 5500 Kč, hlásí výloha místní realitky. Já vím, není tu práce… Ale v době internetového nomádství? A tu zvláštní atmosféru mimořádného místa žádný koronavirus nezničil. Ani zničit nemůže.

 

Dnes, 10:00
Nejoblíbenějším strojem na sečení vysoké trávy jsou v současnosti bubnové sekačky. Práci s nimi zvládne...
Dnes, 08:03
Zatímco dnes si děti ve škole o přestávkách surfují na internetu na chytrých mobilech, před...
Včera, 16:21
Zahradní domky mají dvojí využití. Jednak slouží jako kůlny k uskladnění nářadí a náčiní, případně...
Včera, 14:15
Bankéř, kriminálník, narkoman, obchodník a finančník – to jsou jen bodové charakteristiky mužů, za které...
Včera, 11:59
My vstoupili jsme ve sboru a nikde síla odporu, s níž bychom se tu srazili,...
Včera, 10:26
V historii české kinematografie patrně nenajdeme více kontroverzní počin než bylo 30 případů majora Zemana....
Včera, 08:11
Plíseň letos dává našim zahrádkám zabrat. Nejčastěji napadá rajčata, brambory, cukety nebo dýně. Jakmile má...
13.8.2020
Buddhismus je náboženství, jehož základy položil Gautama Buddha asi v 5. století před naším letopočtem....
13.8.2020
Pokud si člověk neví rady s dluhy či mu hrozí exekuce, může vyhlásit osobní bankrot,...
13.8.2020
Byl to zřejmě ještě velmi mladý muž. Rytířský stav ho řadil mezi střední třídu, řekli...
Reklama