• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Kam zmizel ostrov na řece Ussuri? Prý se úplně vypařil!

  2.3.2019
  Václav Pavlík
  Další fotky

  Stalo se to v roce 1969 a v dějinách válek a válečnictví nemá takový případ obdoby. Použil Sovětský svaz v tomto případě proti útočícím čínským vojákům nějakou tajnou zbraň? A jakou?

  K tomuto těžkému konfliktu a krvavé srážce došlo na jinak bezvýznamném ostrově Damanskij, který měnil svou velikost podle toho, jak si řeka právě umane. V době bojů byl cca 2,5 km dlouhý a 800 metrů široký. A proč se o něj bojovalo? Šlo o různý výklad sovětsko-čínské smlouvy. Číňané tvrdili, že u ostrova Damanskij vede hranice mezi oběma státy prostředkem řeky, kdežto Sověti prohlašovali, že hranice je dána hloubkou koryta, tj. vede tam, kde je řeka nejhlubší. Pokus o dobytí tohoto pohraničního ostrova, kdy proti sobě stanuly dvě po zuby ozbrojené jaderné velmoci, Číňané označili za operaci „Odplata“, protože kdysi Číně patřilo velké, nyní sovětské území směrem na sever od řeky Ussuri. Plán na posun hranic tímto směrem korigoval sám Mao a byl schválen v lednu 1969.

  Ledový závan studené války – v Brdech vám zatrne v unikátním Atom muzeu Javor 51

  V noci na 2. března se 300 čínských vojáků skrytě přeplavilo na ostrov, zakopali se a zřídili maskovaná palební postavení. Na břehu, ve svém týlu, měli zálohy, dělostřelectvo a minomety. Když se ráno přes padesát sovětských pohraničníků blížilo k ostrovu, zahájili na ně Číňané překvapivě palbu. Sovětští pohraničníci palbu opětují a žádají si posily.

  Na pomoc jim přijíždí sousední hlídka se dvěma obojživelnými obrněnými transportéry BTR 60 a útočí. Číňané zahajují minometnou palbu a Sověti musí zalehnout, ale pak zaútočí dvěma směry. Jeden oddíl znovu útočí čelně za podpory obrněných transportérů, druhý oddíl zatím obejde ostrov a zaútočí z boku. Číňané nápor nevydrží a stáhnou se na svoji stranu řeky. Ztráty jsou velké – 32 sovětských pohraničníků zahynulo, 14 bylo raněno.

  Před 131 lety se narodil „architekt studené války“. Komu nemohli komunisti přijít na jméno?

  Podruhé Číňané na Sověty zaútočili 15. března ráno. Během klidu zbraní uvedli do bojové pohotovosti pěchotní divizi, která zaujala postavení na břehu řeky. Rovněž početně navýšili stav záloh. Útok vedli tak, jak je zvykem u socialistických armád a zvláště u Rudé armády za druhé světové války – lidskými „vlnami“ bez ohledu na ztráty. I když se Sověti tvrdě bránili, museli pod takovým náporem ustoupit. V kritické situaci přijíždí tankový oddíl pod velením plk. Leonova. Ale Číňané jsou připraveni, mají protitankové zbraně (reaktivní protitankový granátomet RPG 7).

  Leonov se pokouší zopakovat boční útok, tak jak se to povedlo 3. března. Číňané s tím však počítají a mají vybudované okopy se střelci s RPG. Leonovův tank je zasažen a on sám je zabit. Další dva tanky ještě dvě hodiny čelí lidským „vlnám“, ale po vystřílení veškeré munice se musí stáhnout.

  Sověti pochopili, že čínský protivník má mnohem větší bojovou sílu a dobře se na boj připravil. Po neúspěchu protiútoku a ztrátě nových tanků s tajnou aparaturou se sovětské velení rozhodlo povolat motostřeleckou divizi, jejíž součástí byly raketomety BM 21. Ihned po rozvinutí divize podél břehu dostaly raketomety povel k palbě na čínské pozice na ostrově. A konflikt byl vyřešen. Většina čínských vojáků na ostrově, přes 700, v této palbě zahynula. Sovětské ztráty byly mnohonásobně menší, 58 padlých a 94 těžce zraněných. Od května do září, kdy se konaly mírové rozhovory Čína – SSSR, potom ještě v tomto prostoru proběhlo přes 300 přestřelek.

  Málem vypukla 3. světová válka, když se zelená ještěrka Karibiku změnila na rudou

  V září 1969 potom byla dohodnuta neměnnost hranic, včetně těch na ostrově Damanskij. V další dohodě z roku 1991 bylo stanoveno, že hranice mezi Čínou a SSSR povede středem řeky Ussuri a že ostrov Damanskij bude předán Číně. Ta pak nechala zasypat část řeky mezi ostrovem a jejím břehem a ostrov se tak stal pevnou součástí čínského území. Čína na něm vybudovala muzeum slávy čínských pohraničníků a Čínské lidové osvobozenecké armády.

  A kde se vzaly zvěsti, že se ostrov Damanskij úplně vypařil? Zpráv z bojů bylo v roce 1969 tak málo, že se hned vynořily různé a velmi divoké dohady. Podle jedné z verzí se na pochod přes hranice do SSSR vydalo 50 000 čínských vojáků, aby obsadili sovětský Dálný východ. Před sebou hnali civilní obyvatele, ale laserové zbraně, které proti nim Sověti nasadili, je zcela zlikvidovaly. Jiná verze hovořila o použití palivo-vzdušných bomb a dokonce o umělých van Allenových radiačních pásmech, které umožnily tzv. slunečnímu větru, tj. tvrdému záření ze Slunce, proniknout atmosférou do prostoru bojiště a zasáhnout a zničit čínské útočníky.

  FOTO: Konflikt na řece Ussuri

  Konflikt na řece Ussuri - Sovětsko-čínské boje na sporné hranici na řece Ussuri roku 1969 (RPG 7) – týdenKonflikt na řece Ussuri - Čínsko-sovětské přátelství na věkyKonflikt na řece Ussuri - Čínsko-sovětský konflikt 1969 -funnyjunkKonflikt na řece Ussuri - Čínští pohraničníci se dohadují se sovětskými – Ussuri 1969 – All About HistoryKonflikt na řece Ussuri - Čínští vojáci s ´Rudou knihou´ , což jsou citáty předsedy Maa, na čínsko sovětské hranici roku 1969 – Military Analysis
  Další fotky
  Konflikt na řece Ussuri - Čínští vojáci se pokoušejí vstoupit na ostrov Damansky v SSSR během sovětsko-čínského pohraničního konfliktu z roku 1969 – rbth.Konflikt na řece Ussuri - Hrdina komunistické Číny – THE SANGHA KOMMUNE –Konflikt na řece Ussuri - Hrdinové Sovětského svazu – THE SANGHA KOMMUNE –Konflikt na řece Ussuri - Místo střetu sovětských a čínských vojskKonflikt na řece Ussuri - Ostrov Damanskij – cs.ellas-cookies.Konflikt na řece Ussuri - Ostrov Damanskij na čínské mapě – wikipediaKonflikt na řece Ussuri - Ostrov Damansky-ZhenbaoKonflikt na řece Ussuri - Protestní shromáždění v Sovětském svazu proti napadení jeho území Číňany – týdenKonflikt na řece Ussuri - Raketové střelynad Ussuri – ufo i ludzie wszechoceanu –Konflikt na řece Ussuri - Rudá kniha předsedy Maa – wikipedieKonflikt na řece Ussuri - Rudá knížka předsedy Maa – Vydání v německém jazyce z roku 1972 – wikipediAKonflikt na řece Ussuri - Ruští pohraničníci u řeky Ussuri – Portal Historyczno-WojskowyKonflikt na řece Ussuri - Řeka Ussuri – Moderní dějinyKonflikt na řece Ussuri - Sovětská loď ´útočí´ vodním dělem na čínského rybáře na řece Ussuri – redditKonflikt na řece Ussuri - Sovětská pohraniční stráž a obrněné transportéry –Konflikt na řece Ussuri - Sovětské a čínské pohraniční strážese přetlačují podél řeky Ussuri v roce 1969 – Indian strategic studiesKonflikt na řece Ussuri - Sovětské obrněné transportéry -ufo i ludzie wszechoceanu –Konflikt na řece Ussuri - Sovětský obrněný transportér BTR 60 – you tubeKonflikt na řece Ussuri - Sovětský raketomet BM-21 – Valka.czKonflikt na řece Ussuri - Ukořistěný sovětský tank T-62 – Peking – THE SANGHA KOMMUNEKonflikt na řece Ussuri - Ussuri v létě –Konflikt na řece Ussuri - Zničený sovětský tank T 62 – the sangha commune

  Podle vojenských odborníků však k rozstřílení tohoto poměrně malého ostrova do té míry, že ho většinu vzala voda, bohatě stačily konvenční zbraně. Skutečně?

     Nepřehlédněte