Kanibal Jeffrey Dahmer vyděsil svět extrémní brutalitou. V bytě hrůzy se mu válely kusy těl

28.9.2022
Redakce

Američan Jeffrey Dahmer byl sériový vrah, kanibal a nekrofil, který v průběhu let 1978 až 1991 zavraždil 17 mladých mužů. Jeho oběťmi byli mladí černošští a asijští homosexuální gigolové. Obvykle je opil a poté uškrtil. Na některých mrtvolách se nekrofilně ukojil, s jinými zvrhle experimentoval a vystavoval si části jejich těl jako trofeje. Jaký osud potkal jednoho z nejzrůdnějších vrahů novodobé historie?

„Když jsem byl malý kluk, byl jsem stejný jako ostatní.“

Jeffrey Dahmer se narodil 21. května 1960 v Milwaukee ve Wisconsinu. Jako dítě se nestýkal se svými spolužáky, ale objevil svůj vlastní svět – svět umírání a smrti. Zajímal se o chemii a jiné vědy. Byl nadprůměrně inteligentní. Ještě jako malý kluk si pořídil skalpel, aby mohl pitvat nejrůznější zvířata, která poté vycpával. Dahmerovo samotářství ještě více prohloubil rozvod jeho rodičů. V té době začal experimentovat s alkoholem a různými drogami. Také si uvědomil svou homosexuální orientaci. Zkusil studovat vysokou školu, ale vyhodili ho. V roce 1979 se Dahmer přidal k americkým pozemním silám a byl odvelen na základnu v Německu. Zvláštností je, že v té době se poblíž základny staly tři nevyřešené vraždy. Případy však nemusí mít s Dahmerem spojitost. V roce 1981 ho propustili kvůli alkoholismu a násilnickému chování.

Předpokládá se, že Dahmer svou první oběť zavraždil již v roce 1978. Další obětí se stal mladý homosexuál Steve Tuomi, kterého zabil v roce 1987. Jeho vražedné řádění se rozjelo na plné obrátky, když se vrátil zpátky do Milwaukee, kde si pronajal později velice proslulou garsonku s číslem 213.

Nejzvrhlejší vláda v římských dějinách. Krutovládce Caligula se vyžíval v sadismu

„Já ani nevím, jestli mám kapacitu pro normální emoce, nebo ne, protože jsem dlouhou dobu nebrečel. Možná, že když to dlouho potlačujete, časem o to přijdete, možná částečně, nevím.“

Dahmer přes den pracoval v čokoládovně a v noci obcházel gay bary, kde si náhodně vybíral mladé muže, většinou tmavé pleti. Díky své inteligenci a sympatickému vzhledu s nimi snadno navázal kontakt a zlákal je k sobě domů. V baru jim nabízel drogy nebo sex, v některých případech i peníze za fotografie aktů. Poté je ve svém bytě omámil a zabil.

Policie měla šanci odhalit sériového vraha dřív, než k tomu skutečně došlo, když drobný čtrnáctiletý chlapec Konerak Sinthasomphone unikl z jeho spárů na ulici. Byl nahý, krvácel z análního otvoru a dožadoval se policie, aby mu pomohla. Ta však „barevnému“ chlapci neuvěřila, a tak si bílý Dahmer jako pavouk odvedl svou oběť zpět. Policistům vysvětlil, že je to jeho milenec, který se prostě opil. Jen co se vrátili domů, Koneraka zabil. Chlapcovy ostatky se později našly mezi rozkládajícími se těly.

Dvaatřicetiletému Tracymu Edwardsovi se podařilo nejen Dahmerovi utéct, ale ze smrtelné pasti i zachránit. Na ulici zastavil policejní hlídku, které řekl, že byl v nedaleké garsonce číslo 213 napaden nožem. Když policisté vešli do bytu, naskytl se jim hrůzný pohled. Garsonka totiž připomínala filmový ateliér pro natáčení nějakého hororu. Všechny „rekvizity“ byly ale skutečné…

Největší česká vražedkyně mučila poddané k smrti. Inspirovala svými činy Báthoryovou?

Panoptikum hrůzy

„Je pro mě těžké uvěřit, že lidská bytost může udělat to, co jsem udělal já…“

V Dahmerově bytě policie nalezla neuvěřitelné stopy hrůzostrašných zločinů. Několik lidských hlav se válelo na zemi, uprostřed pokoje stál sud se čtyřmi lidskými trupy, v lednici byly poschovávané balíčky s lidským srdcem, porce masa a další tělesné orgány. Našel se i jeden skalp, lidské lebky vyleptané kyselinou jako trofeje, uřezané genitálie a kosti, které byly rozvěšeny po bytě. Nálezy jasně ukázaly, co všechno Dahmer se zavražděnými muži prováděl. Nekrofilní sex a kanibalismus patřily k nejhorším z nich. Mnohé vraždy a zločinné praktiky si dokonce vyfotografoval.

21. července 1991 byl Dahmer konečně zatčen. Vyšetřovatelům poté podrobně vyprávěl, co s mrtvolami dělal. Například jim sdělil, jak se Konerakovi pomstil tím, že mu do hlavy zaživa vyvrtal díru a do mozkového laloku nalil kyselinou chlorovodíkovou. Hlavu pak uvařil, během hodiny z ní prý opadalo všechno maso. Sousedi si několikrát stěžovali na nesnesitelný zápach, ale Dahmer jim vždy vysvětlil, že jde o rozbitou chladničku. Nikdo z obyvatel domu ani netušil, jak hrůzné panoptikum se za dveřmi bytu číslo 213 skrývá…

Drsný příběh skutečného „upíra“ Draculy. Jak zemřel krvelačný kníže Vlad?

„Myslím, že nějakým způsobem chci, aby to skončilo, i kdyby to znamenalo mou vlastní zkázu.“

Dahmerovi bylo nakonec dokázáno 17 obětí, spekuluje se však o vyšším počtu zavražděných, které už nepřiznal. Souzen byl jako duševně způsobilý, ale protože ve státě Wisconsin trest smrti zrušili, vyfasoval za své zločiny patnáctkrát doživotí, tedy 936 let. Ve věznici však sériový vrah a kanibal vítán nebyl a tušilo se, že ho čeká smrt. Kdo z vězňů se tohoto úkolu zhostí?

Tip na výlet: Velké Losiny. Místo s malebným zámkem i dějištěm nejrozsáhlejších čarodějnických procesů u nás

Potupná smrt vraha

„Je mi jedno, jestli budu žít, nebo zemřu. Pokračujte a zabijte mě.“

Dahmer byl ve věznici několikrát napaden spoluvězni. Osudným se mu stalo přiřazení několikanásobného vraha, pětadvacetiletého Afroameričana Christophera Scarvera k uklízečům toalet. Ráno 28. listopadu 1994 šel Dahmer spolu s ním a dalším vězněm jménem Jesse Anderson uklidit záchodky. Dozorci zůstali venku před místností. Všichni tři vězni se začali bavit koho zabili či jakého jiného prohřešku se dopustili. Když o sobě mluvil Dahmer, Scarver vzal železnou násadu od koštěte zpoza umyvadla a praštil s ní nic netušícího Dahmera přes záda. Ten se rychle vzchopil, ale schytal další ránu do obličeje, po níž se už nezvedl. Scarver ho začal mlátit jako smyslů zbavený. Poté zbil i Andersona. Když do místnosti přišli dozorci, okamžitě Scarvera zneškodnili. Zraněným se však už nedalo pomoci. Dahmer zemřel při převozu do nemocnice na rozsáhlá poranění hlavy, Anderson podlehl zranění o dva dny později.

Scarver byl při návratu mezi spoluvězně uvítán jako hrdina, že poslal zrůdu do pekla. Svého činu nikdy nelitoval a prohlásil, že chtěl pomstít všechny Dahmerovy černošské oběti. Za tyto vraždy však dostal další dva doživotní tresty a za mřížemi sedí dosud.

Brutalita a perverze. 10 nejčastěji zakazovaných filmů

„Tohle je velké finále o životě špatně stráveném a konečný výsledek je prostě v drtivé většině depresivní… Nemocný, patetický, mizerný životní příběh, to je vše.“

Dva roky po Dahmerově smrti zakoupilo město Milwaukee za 400 tisíc dolarů všechny fotografie, doličné předměty a kanibalovy ledničky z obavy, aby někdo nevybudoval Dahmerovo muzeum, a krvavé dědictví raději spálilo. Také psychopatův mozek naložený po smrti do formaldehydu musel být později zničen.

Kanibalové. Nejbrutálnější filmový dokument, který nebyl dokumentem

„Při pohledu zpět na svůj život vím, že jsem nechal jiné lidi trpět stejně, jako jsem trpěl já.“

Postavou a činy Jeffreyho Dahmera se nechala inspirovat řada umělců. Na motivy jeho života vzniklo například několik filmů a byly založeny metalové kapely nesoucí jméno Dahmer. V současnosti se velké popularitě těší desetidílný seriál od Netflixu Monstrum: Příběh Jeffreyho Dahmera, ve kterém hlavní roli vraha ztvárnil herec Evan Peters.

Autorem textu je Lukáš Mucha.Nepřehlédněte