16℃
Dnes je 17. říjen , svátek má Hedvika

Kanibalové. Nejbrutálnější filmový dokument, který nebyl dokumentem

Brutální, vulgární a kontroverzní. Přesně tak by se dal označit v mnoha zemích zakázaný italský dobrodružný horor z roku 1980 Cannibal Holocaust, u nás distribuovaný pod názvem Kanibalové. Ve své době vyvolal snímek rozruch díky své brutalitě a současně oprávněné spekulace, zda byly všechny natočené scény opravdu autentické. Pojďme si říct, jak to s oním rozporuplným snímkem ve skutečnosti bylo.

Reklama

V porevolučním boomu videopůjčoven nešlo přehlédnout videokazetu s titulem, který diváky zaujal nejen názvem a děsivým obalem, ale i oficiálním textem distributora: Příběh, který vám bude vyprávět tento film, se skutečně stal. Do pralesů Jižní Ameriky odjíždí čtyřčlenná skupina mladých reportérů, aby natočili unikátní záběry s domorodci, kteří se ještě nesetkali s bílým člověkem. Podaří se jim nalézt kmen údajných lidojedů, kteří však o bílé návštěvníky nejeví přílišný zájem. Mladí reportéři se je proto pokusí vyrušit z jejich poklidného života. Tento film je nevhodný pro osoby mladší 18 let, protože obsahuje autentické záběry kanibalských orgií, které se tehdy opravdu odehrály. Není divu, že sledování snímku bylo jen pro otrlejší diváky a po jeho zhlédnutí probíhaly různé spekulace, jestli se jednalo ve všech případech o autentické scény.

Představujeme vám 5 nejlepších filmů šedesátých let. Souhlasíte?

V původním povědomí publika tento film měl být dokumentem, a režisér proto skrýval mnoho informací z produkce. Dokonce i samotné herce, kteří se museli ve smlouvě zavázat k tomu, že po skončení natáčení se nebudou rok ukazovat na veřejnosti, aby se tak docílilo zdání, že ve skutečnosti opravdu zemřeli. V Itálii to ale způsobilo poprask, takže se herci nakonec museli ukázat v televizním vysílání, že žijí a nebyli opravdu sežráni kanibaly. Také došlo k vyšetřování autenticity natočeného materiálu, což prokázalo filmovou fikci v případě vražd lidí a současně reálný masakr zvířat.

Vybrali jsme 5 nejkontroverznějších českých režisérů. Co vy na to?

Režisér Ruggero Deodato vraždění zvířat zlehčil tvrzením, že šlo o okamžitou potravu tamních domorodých kmenů. Přesto byl 10 dní po premiéře filmu zatčen, dostal za zabíjení zvířat čtyři měsíce nepodmíněně a 400 000 lir pokuty k tomu. Snímek byl v rodné Itálii okamžitě zakázán a následně ve více jak 50 státech, čímž se stal držitelem rekordu v počtu zemí, ve kterých se nesměl promítat. Tato bublina ještě zvýšila zájem diváků o film na oficiálním i černém videu a nízkorozpočtové béčko natočené v Kolumbii se stalo nejen v Itálii, ale například i v Japonsku jedním z nejvýdělečnějších snímků všech dob.

Predátor jako slavná zrůda amerického sci-fi. Víte, kdo ji původně ztvárnil a jaký osud herce potkal?

Přestože se stal Deodato černou ovcí italské kinematografie, získal si i své podporovatele. Například legendární režisér Sergio Leone mu údajně po zhlédnutí filmu napsal obdivný dopis. Sám Deodato se rozhodl ve své „osobité“ tvorbě pokračovat a natočil další podobně brutální snímek, avšak už s menším úspěchem. Drsný thriller o dvou sadistech terorizujících skupinu mladých lidí v odlehlém domě nalákal především fanoušky předchozího snímku. Podobného úspěchu už kontroverzní režisér nikdy nedosáhl.

FOTO: Film Kanibalové

Film Kanibalové - kanibalove03Film Kanibalové - kanibalove01Film Kanibalové - kanibalove02Film Kanibalové - kanibalove05Film Kanibalové - kanibalove04
Další fotky
Film Kanibalové - kanibalove-plakat

Dnes prý Ruggero Deodato lituje zabitých zvířat a přeje si, aby film nikdy netočil. Snímek je stále v mnoha zemích po celém světě zakázaný a velmi těžko dohledatelný. Nicméně filmový fajnšmekr se při dnešních technických možnostech k filmu bezpochyby dostane. Otázkou zůstává, zda mu bude snímek za jeho snahu odměnou.

Před 2 hodinami
Mašinérie Hitlerovy Třetí říše by nemohla vzniknout, existovat a rozvíjet se bez systému a řádu,...
Dnes, 16:00
Každého potká v životě bolest a smutek. Přestože se jedná o normální, zdravé emoce, vyžívat...
Dnes, 14:00
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Dnes, 14:00
Velké Karlovice nabízejí spoustu zážitků, navíc leží v krásné přírodě Javorníků a Vsetínských Beskyd.
Dnes, 11:30
Přitom na to měla plné právo. Marie Alexandrovna Romanovová, jediná dcera ruského cara Alexandra II., se...
Dnes, 10:00
25. srpna 1845 se narodil v Mnichově Maxmiliánu bavorskému a jeho ženě Marii syn, jenž...
Dnes, 08:00
Jezdit do Paříže za učením je už stopadesátiletou tradicí českých výtvarníků. Žádný jiný ale tak...
Včera, 17:30
Moani Lunga postoupil vpřed. Popadl z otrokářových rukou naběračku, vnořil ji do nádoby, vyňal ji...
Včera, 16:00
Enver Halil Hodža (albánsky Enver Hoxha, 16. října 1908 – 11. dubna 1985) pocházel ze zámožné muslimské rodiny a od svého strýce...
Včera, 14:00
Hrdina od Zborova, jeden z nejvlivnějších českých důstojníků za druhé světové války, divizní generál. Hned...
Včera, 11:30
Zámek Brandýs nad Labem patří k významným renesančním památkám. Původně se jednalo o gotický hrad...
Reklama