Karel Gott nebude ani ve Slaném, ani v Lucerně. Patřit mu bude Malostranská beseda

14.1.2019
Fefík

Pondělí 14. ledna

Titulek se nemýlí, v pondělí bude v Malostranské besedě Karel Gott a jeho hosté – Eva Pilarová, Monika Absolonová, Richard Krajčo a Jan Smigmator. Co dodat? Snad jen, že je vyprodáno.

Úterý 15. ledna

Vyprodaný je i úterní koncert v Besedě – Pocta Zuzaně Navarové. Památku legendární zpěváčky oživí Markéta Burešová a Mário Bihári.
Markétu znám z Dejvického divadla, což není u herečky nic divného. Ale ona tam pracovala v kavárně jako barmanka. Občas se nám svěřovala se svými plány do budoucna a zdá se, že se jí je daří naplňovat. Což mne těší. Markéta (*1984) pochází z Rokytnice v Orlických horách, vystudovala Vyšší odbornou školu hereckou pod vedením Emmy Černé a Miroslava Pokorného. Šansonům se začala věnovat už za studií. Nejprve vystupovala se Sdružením dobrovolných šansoniérů. Od roku 2007 koncertuje sólově.
V roce 2012 založila Chantet – hudební formaci, kde vedle piana doprovází šansonové melodie ještě smyčcové kvarteto. A připomenu i její hereckou kariéru – vidět jsme ji mohli ve filmu Ani ve snu nebo v seriálech Svět pod hlavou, Na vodě nebo Škoda lásky.

V Balbínce se v úterý ukáže další herec – Jiří Schmitzer. Ale toho vám představovat nebudu, ten to nepotřebuje.

A ve Vagonu vypukne Keltské úterý, zadudou si Vintage Wine a Foggy Dude. Zadudou. Na tom si trvám.

Má vlast. Hvězdnou oblohu v Planetáriu doplnila hudba Bedřicha Smetany a záběry krás české krajiny

Středa 16. ledna

V půl deváté začne v Malostranské besedě koncert Jany Jelínkové.
Zpěvačka kapely Sto zvířat Jana vydala v roce 2017 své sólové album Dáma s čápem. To obsahuje 15 zcela nových songů, všechny texty napsal tradičně Tomáš Belko, hudebně se na albu podílejí kromě členů Sto zvířat Honzy Kaliny, Mikiho Nopa a Jana Berušky Šobra také Filip Nebřenský ( Hmm.., Pískomil, ex Kašpárek v rohlíku), Matěj Belko (Lenka Dusilová, Michal Ambrož, Klára Vytisková), Karel Šváb (Tichá dohoda) a Milan Cimfe (ex Pražský výběr, Krucipüsk). Žánrově je tudíž album doširoka rozkročeno. V první části koncertu zazní songy z nového alba, kdy se Zvířaty vystoupí jako speciální host zpěvák a klávesista Pája Bohatý (Anna K, Blue Effect), v druhé části programu odehraje Sto zvířat své největší hity jako Nikdy nic nebylo, Alice se dala na pití, Ty vole na základní škole a další.

Čtvrtek 17. ledna

Sto zvířat se do Besedy vrátí i ve čtvrtek s programem ELEPHANTOUR, to je program sestavený ze třiceti největších zvířecích pecek a hitovek. Playlist koncertu je i výsledkem fanouškovské ankety, takže se diváci mohou těšit na své oblíbené songy z dvanácti zvířecích alb.

A komu je 100 zvířat moc, může zajít do Balbínky na Originální pražský synkopický orchestr. Těch je jen patnáct.

Pátek 18. ledna

Konec dohadů, konec spekulací. Když se hudebníci Dunaje po letech sešli při natáčení filmu Dunaj vědomí, našli znovu chemii, která je dříve spojovala. Přeskočila jiskra, a skupina se rozhodla obnovit činnost. A to v sestavě, která zaznamenala největší úspěch. Chybět bude pouze Jiří Kolšovský, jeho pěveckých partů se ujme zbytek kapely. Páteř vystoupení budou tvořit zpočátku zejména skladby z nejsilnějšího období Dunaje (Dudlay), postupně budou zařazeny zcela nové písně vycházející z nejlepších tradic Dunaje, které posléze vyústí v nové album. Nejedná se tedy o klasický comeback, ale o novou energii, se kterou Dunaj znovu započne hudební dráhu. Kapelu (ve složení Josef Ostřanský, kytara, zpěv; Vladimír Václavek, baskytara, zpěv; Pavel Koudelka, bicí, zpěv) přivítá Palác Akropolis.

Jeho hlubokým hlasem mluvil nejeden drsný chlap. Miroslav Moravec by dnes slavil osmdesát

Sobota 19. ledna

Víkendový tip do Balbínky! Sbor břežanských kastrátů neboli SBK bývá nejčastěji označován za „recitační a hudební soubor“. Pokud k recitujícímu a zpívajícímu jádru sboru přičteme i hudební doprovod, jde momentálně o třináct zpravidla vousatých mužů neurčitého, korektně řečeno snad středního věku. SBK je dnes neodmyslitelně spjat s nepřehlédnutelnou postavou nakladatele Lubora Mati. Básnická produkce nakladatelství Maťa také tvoří významnou část současného repertoáru SBK. Ansámbl ale překvapivě vznikl bez vědomí pana nakladatele.
Název Sbor břežanských kastrátů vymyslel na podzim 2003 spisovatel Jan Pelc. Klíčový termín „břežanský“ nesouvisí, jak se leckdo mylně domnívá, ani s Břežany Dolními, ani s Panenskými, nýbrž s hospodou Na Břežance v Lublaňské ulici na pražských Vinohradech, kde jádro sboru tehdy pravidelně vysedávalo, a přestože se to občas pokouší popírat, vysedává tam dodnes.
SBK byl původně zamýšlen jako jednorázová záležitost, jako překvapení, které se mělo bez Luborova vědomí objevit na pódiu během oslavy jeho narozenin na přelomu ledna a února 2004. Užaslý oslavenec se o existenci SBK dozvěděl až ve chvíli, kdy jeho členové poprvé veřejně vylezli na pódium.
Podobný soubor, který dokáže publiku pod rouškou hospodské grotesky a okázalého amatérismu naservírovat celovečerní porci pořádné a nefalšované hudby i poezie, široko daleko nenajdete. Čich dnešního publika je už zcela otupělý. Aby ucítil poezii, musí se mu strčit přímo pod nos.

FOTO: Pražské hudební kluby 14. – 19. ledna

Pražské hudební kluby 14. – 19. ledna - 1 OPSO sestry havelkovyPražské hudební kluby 14. – 19. ledna - 0 schmitzer fnaše pojizeříPražské hudební kluby 14. – 19. ledna - burešováPražské hudební kluby 14. – 19. ledna - Dunaj_foto_akropolisPražské hudební kluby 14. – 19. ledna - sto zvířat děčín
Další fotky
Pražské hudební kluby 14. – 19. ledna - pavelka maťa


Nepřehlédněte