V rámci tiskové konference to uvedl prezident spolku Senioři ČR Vladimír Dryml. „Cílem projektu je vytvoření univerzálního evropského identifikačního průkazu pro důchodce,“ řekl. S tím, že v jiných evropských i mimoevropských zemích podobná karta existuje. Ta pražská obsahuje veškeré základní a důležité informace jejího držitele – výběr záleží právě na něm. Jedná se o základní identifikační údaje i kontakty na blízké, lékaře nebo seznam užívaných léků.
Multifunkční karta
„Jako lékař mohu bez nadsázky říci, že tato karta může například zachránit i život. Postihne-li například opuštěného seniora kolaps, záchranáři si díky QR kódu na této kartě okamžitě přečtou informace o zdravotním stavu nebo užívaných lécích pacienta a mohu mu poskytnout tu nejlepší pomoc,“ uvedl Dryml. „Na kartě může být uvedena například alergie na bodnutí včelou nebo na penicilin, může tam být krevní skupina, co bude člověk chtít,“ dodala realizátorka projektu ID Senior Marika Kreuzerová.
Karta poskytuje také nároky na slevy v muzeích a kulturních institucích, vstup do aqua center a na sportoviště hlavního města, sloužit může coby průkaz na bezplatnou dopravu od sedmdesáti let věku, zajišťuje mnoho výhod u desítek smluvních partnerů, využitelná bude například i při prokazování nároku na slevu (seniorské vstupné). Tyto slevy pro seniory jsou nabízeny řadou institucí, neexistuje však jednoduchý způsob nárok na slevu prokázat.
Kartu chtějí rozšířit na celou republiku
Karta je zabezpečena. „Díky moderním technologiím a bezpečnostním pravidlům při ochraně osobních údajů (GDPR) budou osobní data seniorů v bezpečí, ale přitom stále dostupná,“ řekla Kreuzerová. „V co nejkratší době chceme platnost karty rozšířit pro seniory po celé České republice,“ podotkl předseda krajské organizace Seniorů ČR hlavního města Prahy Miloslav Mrština.
Projekt ID Senior úzce spolupracuje s projektem Senior Pasy, držitelé v Praze mohou využívat i výhod tohoto slevového systému, do kterého je zapojeno přes 2500 míst. S tím, že karta by v budoucnu mohla nahradit jakékoli kartičky. V některých krajích jsou tomu již nyní nakloněni. Členové Seniorů ČR mohou prostřednictvím karty užívat i výhody spolku.
Zájemci o kartu musí vyplnit žádost o registraci a odevzdat ji v sídle spolku – Na Bělidle 252/34, Praha 5-Smíchov. Dryml v rámci tiskové konference představil i další aktivity spolku, do budoucna by například chtěl prosadit, aby lidé nad 65 let neplatili poplatky za Českou televizi a Český rozhlas. „Senioři by si to určitě zasloužili, už o tom jednáme v Poslanecké sněmovně,“ dodal.