Každý začátek je těžký zvlášť pod širým nebem, v buskingu. Může však vést až ke Grammy

Další fotky

Busking je tvrdou školou umění jako ve sportu. V současnosti zažívá svůj velký boom. Buskeři, zvlášť písničkáři, hledají návod, jak dnešní město vytrhnout z atmosféry neustálého spěchu. Rádi by našli odpovědi na otázku, jak najít kontrast k nehybným budovám, neosobním hangárům, ale i kamenným památkám.

Organizátoři akcí, odborníci a sami umělci podotýkají, že záměrem buskingu je dát uspěchaným prostranstvím města a koridorům ulic nějaký lék i pilulku. “I v dnešní době nás dokáže vytrhnout z každodenního shonu,“ potvrzuje i Jan Gregar, ředitel festivalu Praha Žije Hudbou (v Praze letos již popáté, v desítkách měst, na 90 hudebníků), který má na této myšlence nemalou zásluhu.

Praha i Plzeň už mají své umělce a pravidla

Ohledně míst k vystupování je však potřeba alespoň malá příprava, jak také Jan Gregar radí: „Zjistit, kdy a kde mohou umělci vystupovat, jaká jsou omezení a podobně.“ V Plzni mají festivaly Živá ulice a Pilsen Busking Fest a k nim buskerský kodex.

Jak to vidí 25letý Martin Homola, absolvent Pražské konzervatoře v oboru kytara u prof. Petra Paulů: „Boom buskingu, akce Praha Žije Hudbou? Oživení Prahy koncerty? To je naprosto super. Zažil jsem to i v Anglii v roce 2016, kde jsem půl roku jsem buskoval ve studentském městečku Cambridge. Zahrál jsem si také v The Cavern Club v Liverpoolu, kde začínali The Beatles. Ti jsou mi velmi blízcí. Tím se mi splnil první sen.

Koronavirus všechno mění. Hudba ale všechny propojuje a stále pomáhá

A ten druhý? Když jsem se ve Skotsku setkal se svým dalším velkým vzorem Tommy Emmanuelem. K hudbě jsem se dostal díky své mamince, která již od mládí zpívala ve sboru a měla vztah k hudbě. Můj první nástroj byl klavír, na který mě vyučovala naše varhanice z úvalské farnosti. Ke kytaře jsem se dostal až v 11 letech, na Základní škole sv. Voršily v Praze, nejdříve jsem hrál v kroužku asi pro 5 žáků a o rok později jsem měl individuální lekce u učitele Konstantina Moravenova, který mě dovedl až na konzervatoř. Během studií klasické kytary na Pražské konzervatoři, jsem se věnoval i populární hudbě.“

Od roku 2013 Martin Homola spolupracuje s kapelou Z HECU. Vystupovali v Kavárně ČAS a vydali debutové album, které pokřtili v roce 2015, tentokrát v Malostranské besedě. Martin Homola dále říká: „V roce 2015 jsme na pražském festivalu Porta získali hned několik cen, zejména autorskou za písně Vzkaz pro cizí planetu a Dorset Street, i cenu interpretační.“ V roce 2017 se hudebník vydal do Dubaje, kde vystupoval v hotelích a restauracích, např. v hotelu Atlantis a Burj Al Arab.

Po svém návratu v roce 2018 doprovázel zpěvačku Debbi a navázal spolupráci s výrazným pěveckým souborem Marika Singers, s VOICES.cz a talentovaným zpěvákem Dariem Beširevićem a zpěvačkou Sabinou Olijve. A co říká o důležitých vlastnostech hudebníka? „K uplatnění v hudbě je zapotřebí hned několik věcí: pracovitost, vytrvalost, pokora, snaha zlepšovat se a posouvat hranice. A štěstí, být obklopen těmi správnými lidmi. Musím se otáčet. Když se daří, je to velká radost. A ta je motorem ve snaze vytrvat a krůček po krůčku jít vstříc svým přáním, prosadit se.“

Edith Piaf v podání Vandy Hauserové. Je k nerozeznání od té skutečné

Každý začátek bývá těžký. Těžko na cvičišti, lehko na bojišti. A jak začínaly zvlášť velké hvězdy, jakým přezdívkám i nálepkám musely při svém postupu vpřed čelit? Zde jsou příklady. A můžeme v nich porovnat jejich začátky, některé připomínaly hudební Waterloo, posuny i zářivé úspěchy.

Šansoniérka ničeho nelituje

Měřila jen 142 centimetrů. Nazvali ji Vrabčáček. Přesto slavná zpěvačka spolu s Mauricem Chevalierem proklestili cestu dalším šansoniérům a šansoniérkám. Zpívala v ulicích, kavárnách i v mecce šansonu, pařížské Olympii. Le chanson je francouzsky píseň. „A co jiného je sám život než píseň? Pro mne byl šanson životem.“ Vysvětlila, když pouhou písní Non, je ne regrette rien jako „Napoleon v sukních“ dobila celý svět.

Dylan dostal přezdívku „venkovan“

Venkovan. Samorost. Takové měl nálepky drobný mladík schovaný v klobouku. Brnká v ulicích Blowin‘ in the Wind, která se stane národní hymnou (málem). Like a Rolling Stone je jedničkou hudebního vysílání na radiu Luxembourg. Mr. Tambourin Man převezme a proslaví The Byrds. Ovlivní to rockové tygry Jaggera i Hendrixe. Smekají před ním klobouk dolů. A fans ho vynesou až k cenám Grammy, Zlatému globusu, Pulitzerově ceně, Prezidentské medaili svobod a jako „svého Einsteina“ i k metě nejvyšší, Nobelově ceně.

Větrové bonbóny Hašlerky nám chutnají už téměř 100 let. Jméno jim dal legendární český písničkář.

Říkají mu „dublinský Dylan“

Až moc kudrnatý. Nezralý. Říkali zpočátku o Irovi, který už od svých třinácti let zpíval v dublinských ulicích. Byl to Glen Hansard. Obdivuje Dylana, v roce 1990 zakládá The Frames a nahrává desku For The Byrds. Pak přijde odměna. V roce 2001 se v Česku setká s valašskou dívkou Markétou Irglovou. Natočí společně The Swell Season a v roce 2006 excelují oscarovým filmem Once. V něm vypráví (svůj) příběh jednoho irského písničkáře, který byl už od dětství buskerem.

„Zrzavý kluk“ láme akordy i rekordy

Celý Dylan. Plachý. Navíc zrzavý. A k tomu všemu obrýlený. V kostkové domácí košili. Také hrál na náměstích i v ulicích. Rockoval, rappoval, folkoval, popoval, hiphopoval. Nyní vyprodává sportovní arény a jeho koncerty způsobují kolapsy dopravy (bylo tomu tak i u nás v Letňanech), když zpíval Shape of you, Sing, Galway girl, The Man. Musicserver,cz informoval: „Když Sheeran zpíval Photograph, tak niterně, až jste měli pocit, že vám její slova šeptá do ucha, nezbývalo než uznat jeho výjimečnost. Filmovou I See Fire zase odstartoval bez hudebního doprovodu a její atmosféru vygradoval do strhující dramatičnosti“. Umí žonglovat s různými styly, propojovat je v jedné skladbě, věrný zůstává svým irským kořenům. Nejvyššího ocenění se dočkal na 58. předávání cen Grammy v roce 2016, kdy zvítězil v kategoriích Píseň roku a Nejlepší sólo vystoupení. V US Billboard Hot 100 se s písní Shape of You dostal také na první příčku. Server Spotify jmenoval Sheerana nejstreamovanějším umělcem roku 2017, jen píseň Shape of You byla streamovaná 1,4 miliardakrát.

FOTO: Písničkáři v ulicích – jejich hudba lidi spojuje

Písničkáři v ulicích – jejich hudba lidi spojuje - f4548670-226b-4c07-b80e-1ab7e8606ab4Písničkáři v ulicích – jejich hudba lidi spojuje - Martin HomolaPísničkáři v ulicích – jejich hudba lidi spojuje - Martin HomolaPísničkáři v ulicích – jejich hudba lidi spojuje - Martin HomolaPísničkáři v ulicích – jejich hudba lidi spojuje - The Cavern Club, Liverpool
Další fotky
Písničkáři v ulicích – jejich hudba lidi spojuje - Bob DylanPísničkáři v ulicích – jejich hudba lidi spojuje - Ed SheeranPísničkáři v ulicích – jejich hudba lidi spojuje - IMG_3337Písničkáři v ulicích – jejich hudba lidi spojuje - 4fd65afc-808f-465e-ae5d-ea60097f6e50Písničkáři v ulicích – jejich hudba lidi spojuje - IMG_6289
Ema Karpeles
Včera, 15:40
Až zazvoní. Takový název nese nový singl třináctileté Emy Karpeles. Jedná se o školní písníčku,...
Včera, 11:40
Znělcový vrch Ortel se nachází na Českolipsku mezi obcemi Cvikov a Sloup v Čechách v...
Včera, 10:20
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
Včera, 10:20
Většina příběhů pražských brownfieldů si je podobných. Byly to původně periférie s industriální minulostí. V...
Včera, 08:11
Linky podzemní dráhy dnes najdeme takřka v každé světové metropoli, přičemž velikost města ne vždy...
26.11.2020
Po dlouhých dvaceti letech se čeští čtenáři opět dočkají nového vydání slavné knihy Tři jízdenky...
26.11.2020
Nedaleko lázeňského města Karlovy Vary, přibližně deset kilometrů východně, v nadmořské výšce 717 metrů na...
26.11.2020
Statistiky epidemie covidu-19 se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nezlepšují tak, jak si vláda představovala....
Ilustrační foto
26.11.2020
Počínaje 1. prosincem zřizuje Husitská diakonie krizovou linku 222 766 030, na kterou může volat...
26.11.2020
Viděli jste někdy naživo odpich u vysoké pece? Sršící jikry, oslnivě bílá záře a žhnoucí...
26.11.2020
Pražský dopravní podnik, a především designérka Anna Marešová se dočkali nejvyššího ocenění pro speciální vyhlídkovou...
Reklama