Kde se vzal Mikuláš. Naděluje už hezkých pár let

4.12.2020
Jiřina Pouzarová

Svůj život zasvětil pomoci chudým

Mikuláš z Myry, známý také jako svatý Mikuláš se narodil kolem roku 280 ve městě Patara v Malé Asii. Ve svých dvaceti letech se stal biskupem. Svůj život zasvětil pomáhání chudým. Během pronásledování křesťanů byl zajat, vězněn a mučen. Poté, co bylo křesťanství roku 313 ediktem milánským povoleno, se vrátil do svého úřadu. Svátek svatého Mikuláše připadá na jeho smrt, tedy 6. prosince. Jakou má tento den tradici?

Tradice vznikla v klášterních školách

Mikulášská tradice vznikala od 10. století v klášterních školách v Porýní. Při chlapeckých biskupských hrách každý rok jeden z žáků nosil biskupskou berlu, se kterou bývá svatý Mikuláš zpodobňován nejčastěji. Ve 13. století se tento den ustanovil jako svátek svatého Mikuláše.

O něco později přibyla vyvolenému chlapci povinnost pokárat zlobivé a nadělit dárky těm hodným. Díky tomu se později k Mikulášovi připojila společnost čerta a anděla.

Mrtvé děti naložené v soli, dcery vyhnané do nevěstince. Ty všechny měl zachránit Mikuláš

Proč do punčochy?

Existují různé verze příběhu. Jedna vypráví o třech dívkách, které jejich otec poslal do veřejného domu, aby si vydělaly na věno. Druhá mluví o třech dívkách ze zadlužené rodiny. Mikuláš jim chtěl pomoci a každé daroval měšec se zlaťáky. Když ho házel do okna té třetí, měšec spadl do zavěšené punčochy.

Svůj původ tu mají i tradiční mikulášské dárky. Čokoláda, oříšky a čerstvé nebo sušené ovoce patřily dříve mezi vzácné zboží, a tak je Mikuláš nosil hodným dětem.

U nás a na Slovensku chodí v předvečer svátku Mikuláš v tradičním biskupském rouchu. Společnost mu dělají anděl a čert. Zatímco Mikuláš a anděl rozdávají dárky těm hodným, čert symbolicky trestá děti zlobivější.

Kdo naděluje u sousedů?

V Polsku děti obdarovává Mikolaj. Chodí v noci z 5. na 6. prosince a dárky schovává do velké ponožky nebo pod polštář. Občas se po jeho boku objevuje Sněhová vločka, polská obdoba anděla. Hodné děti se ráno radují ze sladkostí, menších hraček nebo knížek, na zlobivé děti čeká akorát pohrůžka od rodičů.

Děsivý Krampus místy vytlačuje staré hodné čerty. Odkud se vzal a co bylo jeho úkolem?

V německých zemích doprovází Mikuláše Ruprecht ověnčený řetězy, jen v Bavorsku straší děti rohatý Krampus. V Německu a Bavorsku si anděl vzal volno, objevuje se pouze v Rakousku.

V Nizozemí chodí Sinterklaas s Černým Petrem. Ve Švýcarsku naděluje dětem Schmutzli, vousatý mužík v černé kápi, v Belgii Taťka rákoska.

Čím uděláte radost svým dětem?

Předškoláky jistě potěší čerstvé a sušené ovoce, ovocné nebo cereální tyčinky, piškoty nebo přesnídávky. Školákům dopřejte zdravé pochoutky, věrnými stálicemi jsou buráky, ovoce, sušenky, perníková nebo čokoládová podoba Mikuláše, čerta a anděla. Nic nezkazíte ani nejedlými drobnostmi, radost dětem udělá i sportovní pomůcka nebo knížka.

Adventní strašidla a příšery z cizích krajů. Soupis vánočních bubáků i důstojnějších zjevení by vydal na objemný bestiářNepřehlédněte