Když se děti ptají: Spí ryby? A mají svoje postýlky?

8.2.2021
Tereza Krejcárková

Pozorování a vědecké výzkumy spolehlivě prokázaly, že ryby mají jakýsi útlum, který nazýváme ,,rybím spánkem“. V této fázi se sníží pohyb ploutví, zpomalí se jejich dýchání a některé ryby dokonce leží na dně. U živočichů můžeme pozorovat různé formy spánku. Někteří savci spí s otevřenýma očima, koně nebo sloni spí ve stoje, různé druhy papoušků spí zavěšeni hlavou dolů a ryby i v této klidové fázi hýbou ploutvemi a plavou na místě. Například cichlidy leží při spánku na boku, jako by byly v posteli.

Lipenská přehrada je mezi rybáři velmi oblíbená. Víte, kolik jich zde ročně loví?

Když se vydáte na noční procházku kolem řeky a posvítíte ke břehu baterkou, vyrušíte malé rybky z nočního spánku. Během spánku mění některé ryby svou barvu, aby byly méně výrazné pro případného nepřítele. Některé ryby se obalují silnou vrstvou slizu, která utlumí jejich pach a predátoři je potom na větší vzdálenost necítí. Koráloví ploskozubci ( tzv. papouščí ryby) si vytvoří takový ,,spacák“ z vlastního slizu, ve kterém nerušeně spí celou noc.

Láďa Hruška a jeho zlatá ryba. Víte, že přání se mohou opravdu vyplnit?

Některé ryby mají obrácený biorytmus a spí převážně přes den a v noci jsou aktivní. Z našich sladkovodních ryb je to např. mník, sumec nebo úhoř. V zimě, když teplota vody poklesne, začíná pro některé druhy ryb ,,zimní spánek“. Kapr vytváří svým pohybem prohlubně do měkkého bahna, zvané ,,lože“. Tyhle kapří pelíšky jsou viditelné při výlovu rybníka. Úhoři nebo líni se do bahna zarývají úplně. U nás máme i chladnomilné druhy ryb, jako je mník jednovousý. Mníkovi vyhovují teploty mezi 3-10 °C , proto se mu říká ,,ryba se žhavým srdcem“. Ten upadá při oteplení vody do zvláštní letargie (,,letní spánek“).

Ani ryba, ani rak. Královna Kristýna, podivná žena i královna, vydrancovala i Čechy

Ryby nemají oční víčka a proto spí s otevřenýma očima jako mnoho jiných živočichů. O tom, že ryby spí a zároveň hýbou ploutvemi na místě jsme si již řekli, ale jsou i ryby, které se ve spánku musí pohybovat – paryby. Mezi paryby řadíme rejnoky, žraloky a chiméry. Jelikož nemají plynový měchýř nebo jiný pomocný dýchací orgán, tak dýchají pouze žábrami. Dlouhá nehybnost by pro tyto živočichy mohla být až smrtelná.

Bylo uskutečněno několik pokusů na savcích, zda jsou schopni dosáhnout ve spánku fáze REM. To je fáze, ve které my lidé sníme. Momentálně probíhá výzkum i na rybách, tak se snad brzy dozvíme, jestli i kaprovi se zdá o velké šťavnaté třešni nebo úhoři o dlouhé žížale.

Akvárko snadno a rychle. Založte si doma oázu zeleně a barevných rybekNepřehlédněte