Když vám spadne jídlo, bakterie nečekají. Pravidlo pěti sekund je lež!

17.7.2022
Simona Knotková

„Když to zvedneš do pěti sekund, nic se ti nestane.“ Kdo by už tuhle klasickou poučku, poté co spadne jídlo na zem, někdy neslyšel? Pokud vám to vždycky znělo jako nesmysl, nemýlili jste se.

Tým z Rutgers University v New Jersey provedl experiment, ve kterém různé druhy jídel upustil na různé typy povrchů. A výsledek je jasný – pravidlo pěti sekund, tedy doby, po kterou je spadlé jídlo údajně bezpečné, je jenom jeden velký mýtus.

Osobní příběh: Zdánlivě obyčejná bakterie nadělala v puse pořádnou paseku. Přitom ji máme v ústech všichni

„Pravidlo pěti sekund je velké zjednodušení toho, co se ve skutečnosti děje, když se bakterie přenáší z povrchu do jídla. Bakterie jídlo kontaminují okamžitě,“ říká vedoucí studie Donald Schaffner.

Se svými spolupracovníky vyzkoušel meloun, chleba s máslem a gumové medvídky, které postupně upustil na nerezovou ocel, keramické kachličky, dřevo a koberec. Tyto povrchy byly pokryté salmonelou a jednotlivé potraviny na nich zůstaly sekundu, pět, třicet a nakonec tři sta sekund. Ve všech případech došlo k okamžité kontaminaci bakterií.

Sluneční světlo je nejlepší dezinfekce. Víte, že ničí bakterie?

Lišila se pouze míra kontaminace – zatímco na melounu se bakteriím dařilo, o něco hůř se jim vedlo na gumových medvídcích. Z hlediska povrchu docházelo k nižší kontaminaci na koberci než kupříkladu na keramických kachličkách.

„Zdá se, že přenos bakterií nejvíce ovlivňuje vlhkost. Bakterie nemají nohy, pohybují se vlhkem, takže čím je jídlo mokřejší, tím vyšší je riziko přenosu. Delší doba kontaktu s potravinami obvykle vede také k přenosu většího množství bakterií,“ vysvětluje Schaffner.

FOTO: Pravidlo pěti sekund

Pravidlo pěti sekund - zmrzlinaPravidlo pěti sekund - Five_second_csPravidlo pěti sekund - Salmonella_typhimurium

Zdroj: studie Rutgers UniversityNepřehlédněte