KlaPeto pořádá výšlap na Sněžku pro Filipa z Litvínova s nohama amputovanýma pod kolenem

6.3.2020
Andrea Cerqueirová

„Každý rok pořádáme výšlap pro dítě, které je po amputaci končetiny nebo se bez končetiny narodilo,“ uvedla loni pro Náš REGION Kateřina Klasnová, která nadační fond založila společně se sportovcem a baristou Jaroslavem Petroušem, jenž má amputovanou levou nohu nad kolenem. Tradiční akce se letos uskuteční poslední květnovou sobotu – 30. 5. v Peci pod Sněžkou.

FOTO: Filip Veselý a tričko KlaPeto

Filip Veselý a tričko KlaPeto - Fila5Filip Veselý a tričko KlaPeto - Fila3Filip Veselý a tričko KlaPeto - Triko_Fila_orez

Filip se měl narodit jako zdravé miminko, po narození mu ale byla zjištěna vážná vada obou dolních končetin – vzácná diagnóza fibulární aplazie bilat. II. typu dle Archtemana a Kalamchiho. „Na každé nožičce měl Filip jen tři prstíky, ale levá na tom byla mnohem hůř než pravá,“ popsala jeho maminka Petra Veselá. Lékaři se mu nejprve snažili nohy zachránit, ale nepomohlo to, nakonec došlo k amputaci obou nohou pod kolenem.

Pojišťovny neproplácí sportovní protézy

„Filip se chce věnovat také dalším sportům, a proto potřebuje sportovní protézy, které ovšem neproplácí pojišťovny. A právě na ně sháníme peníze,“ uvedli Kateřina Klasnová a Jaroslav Petrouš. Pokud mu to zdravotní stav dovolí, na Sněžku půjde i sám Filip. Přispět mu lze zakoupením trička s logem charitativního projektu – autorem obrázku je známý výtvarník Jiří Slíva.

Evča z Rudné u Prahy s amputovanýma nohama zdolala vrchol Sněžky!

Přispět lze také jakoukoli částkou na transparentní účet Nadačního fondu KlaPeto: 2001375049/2010. Peníze, které budou vybrány nad potřebnou částku pro Filipa, budou tak jako každý rok rozděleny mezi další děti s handicapem. V rámci dalšího ročníku hudebního festivalu pod Sněžkou HandicapFest opět vystoupí známí zpěváci a kapely, mimo jiné Petr Kotvald.Nepřehlédněte