Koaliční spor kvůli územnímu plánu. Dokument provází pochybnosti

23.5.2022
Jan Štoll

Nový územní plán Brna provází koaliční spor a kritika starostů. Panují obavy z vyšší hustoty zástavby a nedostatečné ochrany zeleně. Město si nechává dělat analýzy.

Na schválení nového územního plánu se koaliční strany dohodli v koaliční smlouvě. Hlasovat o něm se má v červnu, už teď je ale jisté, že to nepůjde hladce, a zda jej vůbec koalice dokončí. Podle kritiků má plán určující, kde a co se smí ve městě stavět vady. „Celé Brno ženete do grandiózního maléru,“ vytkl na zastupitelstvu starosta Brna Ořešín Jan Levíček (nestr.).

Starostové městských částí se se obávají například toho, že nedostatečná regulace umožní zastavování zelených vnitrobloků. Své zkušenosti s tím mají například v Líšni, kde se snaží stopnout zastavění vnitrobloku jednoho z domů líšeňský starosta Břetislav Štefan (ČSSD).

„Chceme v Líšni zachovat aktuální kvalitu bydlení, proto děláme nové parky, vysadili jsme přes dva tisíce stromů a instalovali nové lavičky. Pro každou stavbu musí být vybrána vhodná lokalita, která musí být dobře promyšlená a nesmí zatížit současnou infrastrukturu a obyvatele, kteří tam už žijí,“ argumentuje starosta. I v novém územním plánu je tato plocha vedená jako stavební pozemek. „Umožňuje touto nedostatečnou ochranou stavět i zde, což je velký problém, protože ve městě, které se rozvíjí, tak potřebujeme stále více zelených ploch,“ vysvětluje Štefan. Starosta už dříve hrozil odtržením Líšně od Brna.

Podobné obavy má osm starostů městských částí. Ti v lednu napsali primátorce dopis, ve kterém vyjádřili pochybnosti nad zpracováním dokumentu. Brno si tak nechává vypracovat posudky na vytvořený návrh nového územního plánu. Podle primátorky Markéty Vaňkové (ODS) by měly posudky rozptýlit obavy. „Já jsem opakovaně říkala, že schválení územního plánu je nejvýznamnějším úkolem naší koalice, na druhé straně zcela otevřeně říkám, že pokud by se ukázalo, že v tom územním plánu jsou nějaké vady, tak že bych se klonila spíš k tomu, aby tyto vady byly odstraněny,“ řekla Vaňková.

Radní zodpovědný za územní plánování Filip Chvátal (KDU-ČSL) řekl, že si za dokumentem stojí a nerozumí tomu, proč se město snaží po čtyřech letech příprav zpochybňovat svůj prioritní strategický dokument. „Nevím, proč se město po čtyřech letech příprav snaží zpochybňovat prioritní strategický dokument,“ řekl Chvátal. Dodal, že celá věc může souviset právě s blížícími se volbami.

Město si proto nechalo zpracovat tři analýzy. Dvě se týkají výtek starostů a podle Chvátala jsou hotové, třetí je komplexní zhodnocení územního plánu a podle Vaňkové bude hotová na začátku června. „Z dosavadních analýz nevyplynula žádná zásadní rizika nasvědčující tomu, abychom plán neschválili. Je pořízený v souladu se všemi pravidly. Projednali jsme ho na maximum. Bereme určité obavy a budeme se je snažit rozptýlit,“ řekl Chvátal.

Územní plán by ale podle mohl být ještě jednou projednán. „Pokud by se ukázalo, že ten územní plán má určité právní vady, tak si dovedeme představit i tu variantu, že by se otevřelo ještě jedno projednání,“ řekl 2. náměstek primátorky Tomáš Koláčný (Piráti).

Lidovci o tom ale nechtějí slyšet. „Mě to připadá nadbytečné, ten územní plán je hotový, je takzvaně v mašličkách po 20 letech, takže bychom měli spíše přikročit k tomu schvalování,“ řekl 1. náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).

„Pokud mám pro něco hlasovat, pokud mám hlasovat o dokumentu, který skutečně ukáže další vývoj města na několik desítek let, tak chci mít prostě tu jistotu, že ten dokument je správný. A nemyslím si, že by bylo správné ty hlasy těch starostů úplně přehlížet,“ dodala Vaňková.

Jistota o správnosti dokumentu je na místě. Nespokojených s novým územním plánem bude zřejmě násobně více. Advokát a zastupitel Michal Závodský (nezávislý za Zelené) sdílel, jak hodlá Brno zamítnout drtivou většinu námitek. „Proto nový Územní plán města Brna není tzv. doslovný, jeho použití musí být nutně podpořeno schopností velmi kvalifikovaného odborného úsudku příslušných orgánů státní správy a efektivností procesu povolování záměrů.“ Soudy v minulosti zrušily aktualizaci současného územního plánu Brna, poukázaly při tom na nepřezkoumatelnost některých rozhodnutí.

Sto/ČTKNepřehlédněte