• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Kočky jsou jako lidé praváci a leváci. 8 zajímavostí z kočičí anatomie

  23.7.2019
  Lukáš Mucha

  Známý americký spisovatel a humorista Mark Twain prohlásil: „Kdyby bylo možno zkřížit člověka s kočkou, pak by byl mnohem dokonalejší. Jen kočka by si značně pohoršila.“ S výrokem nelze nesouhlasit. A kdyby jej chtěl náhodou někdo zpochybnit, rozeženeme jeho pochybnosti několika důkazy o kočičí dokonalosti.

  Zrak

  Kočka má na zadní stěně rohovky reflexní tkáň, tapetum lucidum, která odráží světlo zpět na sítnici. Tato jemná vrstva způsobuje, že kočičí oči ve tmě „svítí“. Kočky, navzdory rozšířenému názoru, nevidí v naprosté tmě.

  Sluch

  Kočky mají pětkrát lepší sluch než lidé. Psi slyší větší rozsah tónů, ale na rozdíl od nich kočky lépe slyší vysoké frekvence – jako například pískot myší. Kočky slyší i zvuky v ultrazvukových frekvencích předcházející hlasité události – zemětřesení nebo bouři.

  Spolehlivý budíček i terapeut. Známe 8 pádných důvodů, proč si pořídit kočku

  Čich

  Čich koček je podstatně lepší než lidský nos, ale zaostává za psími schopnostmi. Čerstvě narozená koťata mají čich plně vyvinutý – s jeho pomocí rozeznají vůni matčiných bradavek od struků jiné kočky.

  Zuby

  Všech 30 kočičích zubů je určeno pro mletí masa – potravu nežvýkají, ale sekají. Velké tesáky jsou určené pro zlomení vazu kořisti. Odhaduje se, že kočkám padne každoročně za oběť 566 milionů ptáčků.

  Kočka neposkytuje služby, kočka poskytuje sebe. Co pronesly o kočkách známé osobnosti?

  Vousy

  Kočičí vousy jsou v podstatě silné chlupy s dobře vyvinutými smyslovými orgány. Na každé straně čenichu má kočka 12 vousků, které jsou tak dlouhé, jak je kočka široká v nejširším bodě (pokud není březí nebo obézní). Vousy detekují pohyb v blízkém okolí, což se kočkám hodí při nočním lovu.

  Lateralita

  Mezi kočkami také existují praváci a leváci – kočky často dávají přednost jedné z předních tlapek. 20 % koček dává přednost pravé, 40 % koček raději používá levou tlapku, zbylých 40 % používá obě přední tlapky stejně dobře.

  Kde si dát kafe a pomazlit se s kočkami? Poznejte 5 kočičích kaváren v Praze a okolí

  Vrnění

  Neexistuje shodný názor vysvětlující mechanismus kočičího předení. Podle některých vzniká v hrtanu, při vibraci nepravých hlasivek, podle jiných se vytváří turbulencí krve, která rezonuje při průtoku průdušnicí a nosními dutinami.

  Srst

  Většina koček má dvojí srst: krátké a hebké chlupy vytvářejí podsadu a vnější chlupy jsou delší a hrubší. Kočka líná, když je její kožich vystaven světlu – proto kočky žijící venku línají od jara, kdy se den začne prodlužovat, do krátících se podzimních dní. Línání chlupů koček žijících doma ovlivňuje světlo žárovek nebo domácích spotřebičů – například televize.

  Zdroj: Deborah Robertsonová – Život s kočkou není pro kočku (2008)  Nepřehlédněte