Koronavirus se u nás šíří závratným tempem, zachránit nás může očkování

22.10.2021
Redakce

Šíření koronaviru v Česku nepolevuje, denní přírůstky nakažených v tomto týdnu jsou dvojnásobné než o týden dřív a nejvyšší od konce dubna. Přibývá také lidí s covidem-19 v nemocnicích a úmrtí s koronavirem. Zpomalení epidemie navíc není pravděpodobné, protože reprodukční číslo ukazující rychlost šíření nákazy je nejvyšší za víc než rok. Zároveň ale roste zájem o očkování. Desítky škol ohlásily prodloužení podzimních prázdnin, což by mohlo epidemii zmírnit.

Čtvrtečních 3638 potvrzených případů koronaviru je zhruba o 2100 víc než před týdnem. Reprodukční číslo, které udává počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného, vzrostlo na hodnotu 1,79, která je nejvyšší minimálně od začátku loňského října. Vyšší není v žádné jiné zemi Evropské unie. Počet nově nakažených v Česku za sedm dní na 100.000 obyvatel vzrostl na 154 případů.

Skutečný počet nakažených ale může být vyšší, jak ukazují zatím nezveřejněné analýzy vzorků z odpadních vod, které provádí výzkumný tým Vysoké školy chemicko-technologické. Naměřené hladiny jsou nyní podle vědců podobné jako na konci letošního března, kdy bylo v Praze zhruba 10.000 případů nákazy. Potvrzených je přitom v hlavním městě za uplynulých sedm dní 2388 nakažených.

Dál se zvyšuje také počet hospitalizovaných s covidem-19. Ke čtvrtku jich bylo 771, což je nejvíce od konce května. Proti minulému čtvrtku nakažených v nemocnicích přibylo o víc než polovinu. S koronavirem za uplynulých sedm dní zemřelo podle ministerstva zdravotnictví 58 lidí. Ještě v září bylo úmrtí za celý měsíc 44 a v srpnu 27. Další nemocnice zakázaly návštěvy. Lékaři Fakultní nemocnice v Motole transplantovali plíce prvnímu pacientovi, kterému je poškodil covid-19.

Obavy z nákazy a vládou ohlášené zpřísnění pravidel pro testy, kterými mohli lidé očkování nahradit, zvyšuje počty zájemců o vakcínu proti koronaviru. Po útlumu v posledních měsících začal zájem o očkování zhruba od poloviny října opět stoupat, za týden přibylo podaných dávek o více než 60 procent. Roste především počet aplikací posilující třetí dávky, ale za týden zhruba o třetinu přibylo také lidí, kteří se rozhodli očkovaní zahájit. Více než dřív opět očkují místa, kde se lidé nemusejí předem registrovat.

Čtvrtečních téměř 26.000 podaných vakcín je nejvíc za den od konce srpna. Celkem v posledních sedmi dnech lidé dostali přes 96.000 dávek, což se ale v červnu stihlo několikrát i za jediný den. Dokončené očkování má v ČR zhruba 6,04 milionu lidí. Posilující dávku je ochotno si nechat píchnout 46 procent dospělé populace, vyplývá z průzkumu společnosti P&Q Research.

Některé školy vyslyšely výzvy k prodloužení podzimních prázdnin o ředitelské volno na pondělí a úterý, aby se omezila možnost šíření epidemie. Třeba v Praze budou mít delší podzimní prázdniny žáci 71 ze 191 základních škol. Naproti tomu v Moravskoslezském kraji, kde je týdenní incidence 248 případů na 100.000 obyvatel mezi regiony zdaleka nejvyšší, řada škol ředitelské volno nevyhlásila.

Podle takzvané mapy cestovatele se od pondělí pro nenaočkované ztíží návrat z Polska, Nizozemska a Kypru. Země se přesunou z oranžové barvy do červené, značící vysokou míru rizika nákazy. Po návratu z takových zemí je mimo jiné povinná takzvaná samoizolace, kterou ale k 1. listopadu zrušil pražský městský soud. Stejný soud už dřív k 27. říjnu zrušil povinnost vyplňovat při návratu příjezdový formulář. Ministerstvo zdravotnictví tak má čas na úpravu opatření.

Firmy, kterým to provoz umožní, kvůli povinnosti respirátorů na pracovišti podle podnikatelských svazů obnoví práci z domu nebo zavedou kombinovaný režim. Povinnost z rozhodnutí vlády bude platit od pondělí. Respirátory musí na vlastní náklady zajistit zaměstnavatel, což pro mnohé podniky znamená finanční zátěž.

Svaz průmyslu a dopravy ČR požádal ministerstvo zdravotnictví, aby zvážilo zmírnění opatření pro některé náročné profese. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) si mohou zaměstnavatelé pravidla pro nošení respirátorů v náročných profesích, například ve vysokém teplu, upravit. Možné je tam mít i roušku, řekl. V prvních dnech platnosti nařízení se nebudou podle Vojtěcha ukládat sankce, aby zejména velcí zaměstnavatelé stihli respirátory nakoupit.

zdroj: jv/ctkNepřehlédněte