11℃
Dnes je 17. červenec , svátek má Martina

Král růží Starkl u nás po revoluci začal budovat zahradnické impérium. Přinesl s sebou tehdy nadšení i zklamání

Další fotky

Začátkem 90. let působily jeho zásilkové katalogy jako zjevení. U nás do té doby nevídané rostliny lákaly ke koupi i přes to, že jejich „evropské“ ceny byly na české poměry velmi vysoké. O to větší pak někdy nastalo zklamání, když se ukázalo, že ve skutečnosti nevypadají tak dobře, jak v katalogu.

Reklama

Ne každý ovšem tehdy věděl, že firma své jméno dostala po skutečné osobě, rakouském zahradníkovi a šlechtitel růží Josefu Starklovi II., který se narodil 4. února 1929 ve Frauenhofenu. Na jeho úspěchu v Rakousku se podílelo několik faktorů.

V Lidicích vysadili růže k poctě lidických mužů

Rodinnou firmu převzal v roce 1953 ve svých teprve třiadvaceti letech a vybudoval z ní nejznámější zahradnickou firmu v Rakousku a především v roce 1968 první zahradní centrum v moderním stylu. Jako první zavedl v Rakousku samoobslužný prodej v zahradních školkách a rovněž se stal průkopníkem v oblasti zásilkového obchodu s živými rostlinami. Specializoval se na ovocné stromky a keře, okrasné dřeviny a především na růže.

Mrkev z panelákové zahrádky. Nadšenci pěstují na sídlišti květiny, ale i zeleninu

V roce 1960 dovezl z USA balící stroj, který umožňoval denně zabalit mnohonásobně více růží, než bylo v té době obvyklé. Rozšířil také nabídku odrůd růží na evropském trhu a získal označení „Král růží.“ Dodával je do více než 3000 obchodů. Starklovo centrum samotné se pak stalo věhlasným díky tomu, že v jeho interiérech probíhalo v 80. letech natáčení oblíbeného, zábavného programu televize ORF. Starkl potom zakoupil ještě další tři firmy v Dolním Rakousku a ve Vídni, které řídí nyní jeho děti.

Neratovičtí bojují za zachování zahrádkářské kolonie, rekreují se tam lidé a žijí tam čolci

Když v 90. letech uvažoval Josef Starkl o rozšíření svého podnikání do zemí východní Evropy, rozhodl se pro Čechy, snad i proto, že jeho předci z matčiny strany pocházeli právě odtud. Nejdříve u nás zakoupil statek s pozemky a začal tam pěstovat růže, jehličnany a okrasné keře, v roce 1992 založil zásilkový obchod a zahradní centrum s rozsáhlými školkami v Čáslavi a v roce 1994 otevřel nejmodernější zahradní centrum v Čechách.

10 tipů pro kosatce na podzim. Stříhat, nebo ne? A co ještě, aby napřesrok bohatě kvetly?

Zde se nadále věnoval šlechtění a pěstování růží a na více než 100 hektarech půdy rostly tisíce růží, okrasných keřů, konifer a alejových stromů a rozesílal je nejen do Čech, ale i do okolních zemí. Každoročně organizoval v zahradním centru v Čáslavi rozsáhlé tematické výstavy rostlin. Pracoval vlastně celý život, zemřel 13. července 2005 uprostřed práce na svém statku v Druhanicích (část obce Chotusice).

Vznešenost sama. Nádherné mečíky byly součástí nápojů lásky i odměnou gladiátorů. Kdy je uříznout do vázy?

Firmu převzal jeho syn, Josef Starkl III. A pokračoval v díle svého otce. Především však reagoval na kritiku katalogů firmy, která jim vyčítala, že rostliny a květy jsou v nich na fotografiích větší a barvitější než ve skutečnosti, a katalogy nechal upravit. A přineslo to výsledky. v letech 2010 až 2016 byla firma Starkl zvolena čtenáři časopisu Receptář Nejlepším zahradnictvím a získala ocenění ShopRoku 2015.

FOTO: Starkl

Starkl - Josef Starkl – logo 2016 – STARKL ESHOPStarkl - Josef Starkl a moderátorka RTL Katharina Gritzer – RTL livingStarkl - Josef Starkl – letákStarkl - Zahrada pod lupou – česká televizeStarkl - Josef Starkl – rakouský podnikatel – The Apricity
Další fotky
Starkl - Josef Starkl – zásilková služba – www.starklStarkl - Franz Starkl se svojí ženou Sabine a jejich třemi dětmi – čtk-protextStarkl - www.starkl.atStarkl - Nové logo 2016 – STARKL ESHOP

V Čechách se dnes chodu firmy věnuje vnuk Josefa Starkla Franz Starkl, rovněž vynikající zahradník, který se zde usadil i se svojí ženou Sabine a jejich třemi dětmi. I nadále potom Starkl dvakrát ročně vydává svůj zásilkový katalog a 8 x ročně leták zahradního centra. Díky obzvláště krásně aranžovaným výstavám jarních květů a rododendronů na jaře a růží na podzim se stává zahradní centrum Starkl na Kalabousku oblíbeným výletním cílem pro tisíce návštěvníků. Obchod s rostlinami obecně tím tak získal, další velmi lákavý rozměr.

 

Dnes, 17:30
A to není nijak nadnesené tvrzení. Byla to právě Amitova výzvědná služba Mosad, která před...
Dnes, 16:00
Když podle romantického mýtu tančil anglický král Eduard třetí, jeden z nejúspěšnějších vladařů ve středověku,...
Dnes, 14:31
Max Urban (*1882 v Praze) studoval v letech 1901 až 1906 architekturu na ČVUT v...
Dnes, 14:00
Zkoušíte se někdy vědomě dotazovat své intuice a ptáte se sami sebe „Jaký mám dojem...
Dnes, 13:53
Z Česka do Německa nelegálně přešlo loni o 260 migrantů víc než v roce 2017....
Dnes, 12:26
Státní veterinární správa nařídila stáhnout z preventivních důvodů z prodeje šarži více než 24 tisíc...
Dnes, 11:30
Všichni ho známe jako toho, který varoval generála Custera před bitvou u Little Big Hornu....
Dnes, 10:00
Většina lidé jezdí na festivaly dost nalehko. Nemusejí se starat o věci a mají pocit,...
Dnes, 09:31
Předsedou Komise pro udržitelnou energii a klima Rady hlavního města Prahy byl jmenován ekolog a...
Dnes, 08:00
Červená řepa patří mezi nejsladší druhy zeleniny. Někdo ji miluje na všechny způsoby, jiný zásadně...
Reklama