• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Kvůli nakládání s nebytovými prostory poslal soud v Brně do vazby jednu osobu

  24.11.2022
  Doris Drienová

  Městský soud v Brně v případu podezření na neoprávněné nakládání s nebytovými prostory v Brně poslal do vazby jednoho člověka. Vyhověl tak návrhu státní zástupkyně, řekla žalobkyně Petra Lastovecká. Kriminalisté z Národní centrály boje proti organizovanému zločinu (NCOZ) ve věci zadrželi ve středu dva lidi. Lastovecká doplnila, že druhá osoba je stíhaná na svobodě.

  „Soud akceptoval můj návrh a vzal obviněnou osobu do vazby z důvodu uvedených v paragrafu 67 písmeno A, tedy z důvodu vazby útěkové. Druhá osoba je stíhaná na svobodě,“ řekla Lastovecká.

  Žalobkyně na webu Vrchního státního zastupitelství v Olomouci ve středu informovala o tom, že kriminalisté zahájili trestní stíhání dvou lidí pro podvod spáchaný formou spolupachatelství v souvislosti s podezřením na neoprávněné nakládání s nebytovými prostory v Brně. Podle státní zástupkyně šlo o neoprávněné nakládání s nebytovými prostory na adrese Hlinky 46. „Prověřování trestné činnosti dalších osob ve vztahu k těmto nebytovým prostorám nadále trvá. Se souhlasem dozorové státní zástupkyně byly z důvodu existence vazebních důvodů k tomuto okamžiku tyto dvě osoby zadrženy,“ uvedla žalobkyně.

  Podle serveru Seznamzprávy.cz policie trestně stíhá dvě ženy za to, že prostory v historickém domě v ulici Hlinky, které mají více než stometrovou rozlohu a je možné tam vybudovat exkluzivní bydlení, ovládaly podle kriminalistů s pomocí tzv. bílých koní, tedy nastrčených lidí. Prostory, kvůli nimž jsou ženy stíhány, přidělila Městská část Brno-střed původně podle serveru švagrovi brněnské primátorky Markéty Vaňkové (ODS) a jeho přítelkyni. Ti o několik let později podle serveru radnici požádali, aby jim přidělené půdní prostory byly přepsány na jiný pár – Tomáše Janošku a jeho družku. Policie podle serveru míní, že to byly jen nastrčené osoby a že ve skutečnosti prostory ovládal někdo jiný. Janoška je totiž podle serveru bratrem jedné z nově obviněných žen – Moniky Janoškové. Druhou stíhanou je její kolegyně Denisa Hlubocká, píše web Seznam Zprávy.

  Vaňková ve středu novinářům řekla, že k trestnímu stíhání nic neví. „Byla jsem o tomto informována, ale nemám k tomu bližší informace. Vzhledem k tomu, že je to dům na území městské části Brno-střed, kde jsem působila, je možné, že se další informace dozvíme,“ řekla Vaňková. Na dotaz, zda ji k věci kontaktovala policie, uvedla, že v posledních měsících ani letech nikoliv.

  Policie na podzim v Brně zasahovala kvůli bytům dvakrát. Počátkem října v souvislosti s privatizací bytů na radnici městské části Brno-střed obvinila osm lidí v čele s politikem ODS Otakarem Bradáčem. V polovině října pak zadržela v souvislosti s pokusem o ovládnutí černovické pískovny a privatizace městských domů deset lidí, tři později propustila. Obvinila sedm lidí a dvě firmy.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte