Kiwi, které kupujeme v obchodech je plodem aktinidie ovocné. Původně pochází z Číny, k nám se dováží většinou z Itálie.
Možná o tom nevíte, ale aktinidie je mrazuvzdorná rostlina, a tak ji můžeme pěstovat ve volné půdě i v našich podmínkách. Jde o poměrně bujný dvoudomý keř s popínavým růstem, podobným vinné révě, krásně kvetoucí a pěkně olistěný. V českých podmínkách se daří především minikiwi, tedy aktinidii význačné a jejím odrůdám. Původních druh pochází ze severovýchodní Číny, severní Koreje a z přímořských oblastí Ruska. V našich školkách se množí několik kultivarů. Prodávají se rostliny samčí i samičí. Chceme-li kiwi pěstovat, musíme koupit obojí, jinak by dvoudomé kiwi neplodilo.
Pro pěstování kiwi vyberte v zahradě takové místo, aby se rostlina vyjímala. Vhodná je jižní, jihovýchodní nebo jihozápadní stěna, ideálně u pergoly nebo u plotu. Kiwi nemá rádo severní stanoviště a už vůbec ne průvan. Aktinidie vyžaduje dobře propustnou půdu, hlubokou, dobře odvodněnou půdu. Je totiž citlivá na stojaté vody. Jsou-li kořenové systémy ve vodě déle než tři dny, rostlina se vážně poškodí.
Neocenitelnou výhodou je, že aktinidie netrpí houbovitými chorobami ani není napadána škůdci. V době vegetace vyžaduje pouze přihnojování a zálivku. Hnojte ji běžně dostupnými typy hnojiv, v předjaří a na jaře je to Cererit nebo dusíkatá hnojiva, např. ledek amonný s vápencem. Můžete použít i pomalu rozpustná, tzv. zásobní hnojiva. Mají pozvolný účinek a dodávají rostlině živiny na několik měsíců, někdy i na celé vegetační období.
A jak rostliny tvarovat?
Pokud rostliny dobře zakoření a mají dostatečné přírůstky, vyvazujte kosterní větve jednotlivě, aby nevznikla nežádoucí spleť výhonů. Každý výhon, i jednoletý přírůstek, může být základem kmínku, na kterém se bude tvořit obrost. Dbejte, aby keř, podobně jako vinná réva, byl dostatečně rozložen na stěně nebo konstrukci. Koncové části musí mít dostatečný prostor a osvětlení, neboť na nich se budou tvořit květy a plody, které vydrží až do prvních mrazů.