Latimérie podivná, žijící legenda světových moří

Další fotky

Latimérie podivná, ryba ze skupiny lalokoploutvých se zavalitým tělem, ploutvemi na násadcích a modrými šupinami, dosahuje průměrné délky 1,5 – 2 metry. Jedná se o jediného zástupce lalokoploutvých ryb. Tento druh ryb byl poměrně dlouhou dobu považován za vyhynulý. Jeho vymizení se datovalo přibližně do doby zhruba před sedmdesáti miliony let. Latimérie je proto označována jako tzv. živoucí fosilie. Latimérie jsou s největší pravděpodobností příbuznými jednoho z mezistupňů vývoje obojživelníků.

Latimérie vypadá skutečně podivně. Její ploutve na svalnatých násadcích připomínají zakrslé nožičky a neobvykle tvarovanou hlavu doplňuje rozšklebená tlama s výhrůžnými špičáky. Nejedná se o rybu nikterak hojnou, počet žijících jedinců se odhaduje přibližně na pět set kusů.

Latimérie byla objevena zcela náhodně v rybářské síti v předvánočním čase v prosinci 1938, a to Marjorií Courtenay-Latimerovou, kurátorkou malého muzea přírody v městečku East London severozápadně od Kapského Města v Jihoafrické republice. Na počest své objevitelky dostala ryba jméno latimérie.

Nelítostný souboj žahavců pod mořskou hladinou. Koráli proti medúzám. Kdo vyhrává

Latimerová zpočátku vůbec nevěděla, o jakou rybu se jedná. Posléze došla k závěru, že její „úlovek“ má prehistorické rysy. Dochovaly se však pouze jen některé části ryby. I to však postačovalo ichtyologovi Jamesi Leonardu Brierleymu Smithovi k tomu, aby nález systematicky zařadil do skupiny lalokoploutvých ryb, které byly považovány za vyhynulé již koncem druhohor.

Měli jste o Vánocích k večeři štědrovečerního kapra? Jeho příběh je mnohem delší než historie celého křesťanství

Ostatní vědci ovšem objev prohlásili za falzifikát. V roce 1952 však byla vylovena další latimérie podivná, a to u Komorských ostrovů, východně od afrického pobřeží. Nakonec se ukázalo, že u Komorských ostrovů se latimérie loví sice v malém počtu, ovšem poměrně pravidelně – a že místní lidé ji dobře znají.

Poměrně malá populace tohoto druhu ryby však začala trpět nadměrným odlovem exemplářů do muzejních sbírek, a proto se objevily snahy tento lov omezit. Od roku 1989 se latimérie podivná nachází pod ochranou CITES (Úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin, známá též jako Washingtonská úmluva).

FOTO: Latimérie podivná

Latimérie podivná - Muzeum PařížLatimérie podivná - Latimeria modelLatimérie podivná - Latimerie podivnáLatimérie podivná - Latimerie podivnáLatimérie podivná - Latimérie podivná (Latimeria chalumnae)
Další fotky
Latimérie podivná - Latimérie podivná (Latimeria chalumnae)Latimérie podivná - Latimérie podivná (Latimeria chalumnae)
Dopravní nehoda u Žežic
Dnes, 17:33
Již desátý rok v řadě vydává Allianz přehled nejrizikovějších úseků na tuzemských silnicích. Upozorňuje na...
Dnes, 15:40
Je to kapka v moři. Ale bez těch kapek by ani to moře neexistovalo. Malá,...
Dnes, 13:40
Komerční článek
Participativní rozpočet zakořenil v desítkách obcí, občané navrhují projekty, hlasují o nich, komentují je a společně...
Dnes, 13:40
Jako básník, který získal Nobelovu cenu, je Pablo Neruda v Chile uctíván dokonce i těmi, kterým se zprotivil...
Dnes, 11:40
Slon je souhrnný český a slovenský název pro dva rody chobotnatců. V současnosti známe tři...
Dnes, 10:20
Škrábe vás v krku? Nemůžete se zbavit posledních zbytků nachlazení? Místo do lékárny zamiřte na...
Dnes, 09:40
Nedoslýchavý penzista Vladimír Švec ze Sušice byl v roce 2018 odsouzen k 27 letům v...
Dnes, 08:11
Filmů zabývajících se tématem druhé světové války je v současnosti nepřeberné množství, jedním z prvních...
Včera, 17:20
Vládě se boj proti onemocnění covid-19 vymkl z rukou. Bývalý ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček řekl,...
Včera, 15:40
S končícím létem začínají klesat teploty, a tak je opravdu ideální čas konečně opravdu začít...
Včera, 13:40
Na začátku příběhu usedlosti Ladronka byla záliba Karla IV. ve vinné révě. Na svazích rostly...
Reklama