Lékaři nemají respirátory, budou muset čelit koronaviru v potápěčských maskách?

14.3.2020
Redakce

„Bezesporu se bavíme o stovkách tisíc respirátorů, které potřebujeme sehnat, možná až kolem milionu respirátorů, které bychom potřebovali skutečně získat. V noci jsme rozvezli první dávku 50 tisíc kusů do nemocnic,“ řekl Radiožurnálu Vojtěch.

Je evidentní, že vládní  sliby lékařům o ochraně jejich zdraví, jsou minimálně zarážející. Zatímco začátkem března ministr Vojtěch prohlásil „„Zdravotní péče je v případě rozšíření epidemie koronaviru do ČR absolutní priorita. Pokud by se nakazili zdravotníci, zdravotní systém selže a nebudeme schopni virus zastavit a chránit naše občany. Zdravotníci stojí v přední linii, oni přijdou s nemocí jako první do styku,“ Dnes toto prohlášení ve srovnání s dosavadními činy a aktuální situací zní velmi absurdně. Lékařům v první linii zoufale chybí respirátory a ministr Vojtěch je zatím pouze slibuje a vláda svým PR prohlášeními občas lidi balamutí, ať již de o počty respirátorů nebo počty testovacích míst.

Premiér Andrej Babiš v sobotu ráno uvedl, že armáda do nemocnic a záchranným službám zatím rozvezla 51 000 respirátorů. Ale například včera od státu Středočeská záchranná služba obdržela pouze 50 kusů respirátorů.

Slova ministra Vojtěcha o nedostatku respirátorů rozčílila opozici. „Potvrdil tak naše obavy, s nimiž jsme ho konfrontovali již před 6 týdny. Adam Vojtěch svým laxním přístupem ohrozil funkčnost českého zdravotnictví v kritické situaci. Toto není ze strany vlády profesionální krizové řízení, které je teď nutné,“ napsal šéf ODS Petr Fiala na Twitteru.

K situaci se vyjádřil na twitteru i Dominik Ferry (TOP 09) : „Je to fatální selhání, které ministr Vojtěch nebude mít na koho hodit,“

Dle zjištění redakce Našeho Regionu a Ze Zdravotnictví kraje vesměs dostali dodávky v neuspokojivém počtu. Například Ústecký kraj dnes v noci obdržel od ministerstva zdravotnictví 3480 respirátorů určených pouze pro Masarykovu nemocnici a krajskou záchrannou službu. Kraj je obratem předal. Další poskytovatelé zdravotních a sociálních služeb čekají na příští dodávku, řekl dnes před desátou hodinou mluvčí Ústeckého kraje Martin Volf.

Podobná situace panuje i v dalších krajích, kde nezbylo pro praktické lékaře nebo pro sociální služby. „To, co dnes v noci rozvezli, je jen 5 procent akutní potřeby,“ citoval iDNES.cz předsedu KDU-ČSL Marian Jurečka.

Praha podle primátora Hřiba obdržela dnes od Ministerstva zdravotnictví v noci pouze 50 respirátorů a začala si respirátory shánět sama, tak jako většina krajů, které trápí nedostatek ochranných pomůcek.

„Mrzí mě, že vláda v médiích prezentuje, že zdravotnický materiál Praha dostala už včera. Ve skutečnosti je realita naprosto odlišná. Kromě 50 respirátorů určených pražské Záchranné službě jsme nedostali vůbec nic“ napsal Hřib na twitter.

Ministra Vojtěcha začínají kritizovat i hejtmani z ANO, například  hejtman Ivo Vondrák uvedl, že místo očekávaných 4-5 tis. respirátorů dorazilo pouze 1200 a celý tento způsob zajišťování ochranných pomůcek považuje za nepřijatelný.

Premiér Andrej Babiš přitom na tiskové konferenci tvrdil, že lékaři mají ochranných pomůcek dostatek. Na sociálních sítí lékaři již vymýšlejí v čem budou ordinovat aby se před nákazou ochránili. Někteří si budou možná muset navléknout dokonce své potápěčské vybavení a ministra Vojtěcha a premiéra Babiše rozhodně nechválí a začínají se ozývat vyzvi k rezignaci ministra Vojtěcha. „Jak dlouho bude ministr Vojtěch ještě slibovat smrtelně důležité ochranné pomůcky, když ani  po 3 měsících od vypuknutí nemoci Covid-19 v Číně je není schopen zajistit?“ ptá se jeden z lékařů na sociální síti.

 

zav/čtk

 

 

 

 Nepřehlédněte