V sedmi nemocnicích Krajské zdravotní v Ústeckém kraji našlo od začátku války na Ukrajině, práci 145 Ukrajinců. Mezi nimi i lékařka Kataryna Perepelycjaová, která se do vlasti vrátit nechce, nový domov našla s dcerou a manželem v Teplicích. S kolektivem je spokojena stejně jako s mateřskou školou. S negativními reakcemi vůči sobě se setkala, ale snaží se nepřipouštět si je, řekla. Zdravotníci z Ukrajiny jsou pro Krajskou zdravotní (KZ) jednoznačně přínosem, řekla mluvčí KZ Miloslava Kučerová.
Lékařka pocházející z Krymu po studiích zůstala v Kyjevě, kde bydlela dvanáctým rokem, když Rusko před třemi lety napadlo Ukrajinu. „Poslední dva týdny předtím jsem byla hodně nervózní. Protože jsem z Krymu, věděla jsem, že to může dopadnout špatně a Kyjev jako hlavní město bude prvním cílem. Řekla jsem manželovi, že musíme na týden dva někam pryč. Den před invazí jsme odjeli k manželovým rodičům na západ Ukrajiny,“ uvedla.
Rodina si myslela, že vše skončí rychle a o vystěhování nejprve nepřemýšlela. „Po měsíci jsem vyhodnotila, že psychicky nemám na to dávat dceru do školky, nemůžu ji tam nechat a jít do práce, když nevím, co bude,“ uvedla lékařka, která měla kamarádku z univerzity v Teplicích. Ta jí nabídla pomoc s tím, že lékaře asi budou v Česku chtít. V tu dobu mohl s ní a dcerou vycestovat i manžel, který má komplikovanou cukrovku. Do Teplic přijeli 4. dubna 2022. Začátek v nové zemi byl podle Perepelycjaové těžký hlavně kvůli jazykové bariéře. „Člověk si musí zvyknout, ale teď už je to dobré, v nemocnici jsem spokojená, dcera ve školce také, i když zezačátku se vracela domů s pláčem, protože nerozuměla. Byla to složitá cesta naučit se mluvit, udělat zkoušky, to byl stres, náročné byly jako státnice. Už zůstaneme. Na Ukrajině bychom si museli hledat práci, a nikdy nevíš, kdy to skončí,“ uvedla lékařka radiodiagnostického oddělení. Své rodiče viděla naposledy krátce před vypuknutím konfliktu v Kyjevě, kam za ní přijeli z Krymu na návštěvu. Dění na Ukrajině denně sleduje. „Dobře to nevypadá, nezlepšuje se to,“ míní žena, která se setkala i s negativními reakcemi na svou osobu. „Rozumím, že jsem cizinka, nemusí mě každý mít rád. Na začátku jsem to řešila, řekla jsem, že balím kufry a jedu zpátky. Teď se snažím si to nepřipouštět,“ uvedla.
Krajská zdravotní přijala do pracovního poměru od začátku konfliktu 59 lékařů, 19 sester a 31 nelékařských pracovníků. „V kontextu dlouhodobého nedostatku kvalifikovaného zdravotnického personálu, se kterým se ale český systém potýkal již před vypuknutím konfliktu, jsou zdravotníci z Ukrajiny pro Krajskou zdravotní jednoznačně přínosem,“ uvedla mluvčí. Na pozice nezdravotnických profesí bylo od února 2022 do prosince 2024 přijato 36 Ukrajinců
V Ústeckém kraji žilo ke konci loňského roku 27 271 Ukrajinců, z toho přechodný pobyt mělo 22 342 a trvalý pobyt 4929 lidí. Ve školním roce 2024 až 2025 nastoupilo do mateřských, základních a středních škol 3298 dětí Ukrajinců, sdělila mluvčí krajského úřadu Magdalena Fraňková.
Zdroj: ČTK