„Když jsme v roce 2004 začínali, upřímně jsem věřil, že nový cirkus přináší lidem radost. Věřil jsem, že má budoucnost, a že má smysl o tom přesvědčovat širší publikum. Mé přesvědčení trvá, v tuto dobu víc než kdy dřív. Proto jsme do Prahy opět pozvali ty nejlepší ze světa nového cirkusu a divadla. Pojďte si s námi užít cirkusový piknik s výhledem na celou Prahu a podpořit kulturu po krušných časech,“ říká Jiří Turek, ředitel Letní Letné.
Pokud jde o zahraniční hosty, letos na Letné vládnou francouzské soubory. Cirque Le Roux se v novém představení opět inspiroval filmovou tvorbou, tentokrát ze 70. let 20. století. Deer in the Headlights vypráví příběh rodiny, ztráty a života skrze výstřední a komické intriky.
Po úspěchu Tatiany-Mosio Bongonga, která v roce 2019 přešla po laně přes Vltavu, přijíždí do Prahy další provazochodkyně, Johanne Humblet ze souboru Les Filles Du Renar Pâle. Její představení Résiste bude velkolepým zahájením festivalu a návštěvníci jej zhlédnou pod širým nebem na Open Air scéně.
Třetí francouzský soubor Compagnie 100Issues přijede s představením Don’t Feed The Alligators, zabývajícím se mýty, kterými je obklopena smrt, s lehkostí a humorem nového cirkusu.
Představení L’Avis Bidon francouzsko-švýcarského souboru Cirque La Compagnie slibuje podívanou na pomezí prvotřídního cirkusu a grotesky. Čtveřici akrobatů pohání čistý adrenalin; skáčou, padají, vrhají nože a zpívají jako o život.
Na festivalu se představí i nejlepší tuzemští akrobaté, žongléři a klauni. Svůj um předvedou v českém stanu i na zdarma přístupné Open Air scéně. Air Gym Art Company v premiéře zahraje Hotel Laputa. Vzdušná férie o tom, že stoupáte-li vzhůru, musíte otevřít všechny dveře a nahlédnout do všech oken, je přehlídkou špičkové závěsné akrobacie.
Losers Cirque Company si přichystal dokonce dvě novinky, poprvé uvádí představení i pro děti, rodinnou divadelní show MiMJOVÉ. „V dobrodružném příběhu boje dobra proti zlu diváci zažijí napínavý děj, nevšední podívanou i humor. Uvidíte nejen členy souboru Losers Cirque Company, ale také Vandu Hybnerovou, Annu Polívkovou nebo Irenu Kristekovou,“ slibuje spoluzakladatel „Lůzrů“ Petr Horníček. Sám se pustil do režie druhé novinky nazvané Konkurz.
Český stan 14. srpna otevře Cirk La Putyka a jeho Runners. Mezinárodně obsazená inscenace vychází z pocitů současného člověka, který by chtěl jít s dobou, i když ta už ho dávno předběhla. Podobně současnost vnímá i Žongléros Ansámbl. Vpřed – vyzývají v názvu představení, k němuž se inspirovali stejnojmennou básní Václava Havla. Soubor uvádí také poetické představení pro děti Hvězdář. Ponocovat s dětmi hodlá i Divadlo DRAK v grotesce Do hajan! Dvěma tituly se představí Cirkus TeTy. V obou se pohybují na hranici nového cirkusu, tance a fyzického divadla. Experimentální inscenace
Voyerky se zaměřuje na kontrast idealizujícího očekávání a reality. Hra Narušení vychází z absurdního dramatu.
Absurdní divadlo a smích à la Buster Keaton spojil do projektu Absurd Hero Roman Škadra. Žonglér Filip Zahradnický vytvořil Collection of Sceptical Pleasures, koláž inspirovanou zbytečností i nezbytností umění. Nonverbální představení Zuzany Drábové 7CIHEL zase vypovídá o tom, že se jen my sami můžeme zbavit pout, která si sami nasazujeme, Zoja Mikotová a Tonda Novotný v inscenaci Čekání na… s prvky pantomimy upozorňují, že člověk pořád na něco čeká. Ve vlastním malém šapitó uvede Le Cabaret Nomade představení Kaleido.
Do Českého stanu zavítají i inscenace a soubory z předchozích ročníků. Losers Cirque Company se vracejí s projektem Heroes. AirGym Art Company vypráví příběh o létání Wendigo. Bratři v tricku opět uvádí Žonglérskou galashow i Běžkařskou odysseu a vrací se Teens Cirkabaret.
I letos se otevírá venkovní scéna, která umožňuje vidět vybraná představení zcela zdarma. K open air novinkám patří Link the Click česko-skotského dua Balancealots. Důležitost mezilidského kontaktu zpracovává také Eliška Brtnická v inscenaci Fish Eye. Holektiv uvádí Vrány a vážná témata odlehčí Squadra Sua a jejich Bezdéčka v pouliční grotesce.
Na venkovní scénu se vracejí rovněž inscenace, které se hrály už dříve. Jonatán Vnouček a Michaela Stará znovu prožijí jako Johnny & Jenny romanci z mobilních toalet. Divadlo VOSTO5 předvede svůj „maximální improvizační standard“ ve Stand’artním kabaretu a Flow Arts Night to roztočí jako vždy.
Letní Letná v Letenských sadech potrvá do 30. srpna.
Zdroj: vlastní zdroj

















