Magická Praha aneb Tajemná cesta za Golemem

4.1.2021
Daniela Hatinová

Tak jako jsme se dočkali létání i ponorek, které byly zprvu jen fantaskními náměty učence a umělce Leonarda da Vinciho a později Julese Vernea, tak i Golem, příběh o robotech, se stal námětem pro knížky a hry Karla Čapka, zejména pro dílo RUR. A rozvoj kybernetiky mu dal za pravdu.

Císařův pekař a Pekařův císař

Golem hraje hlavní roli v romantické revui Jana Wericha a Jiřího Voskovce s hudbou Jaroslava Ježka, kterou dávali v Osvobozeném divadle od roku  1931 v režii Jindřicha Honzla. Její úspěch předčil ohlas všech ostatních her tohoto divadla.

Dokonale obsazený film Císařův pekař přináší podívanou, kterou lidé milují dodnes. Jak to bylo ale s Golemem ve skutečnosti?

Děj se vrací do doby rudolfínské Prahy, hemžící se romantiky a dobrodruhy. Golem je hliněný a uhnětený do ohromných rozměrů a vybavený nadlidskou silou židovským rabínem Lowi. Základ o oživlém hliněném muži, synagoze, Rudolfu II. a intrikách na císařském dvoře i umělé ženě Sirael se později stal námětem k filmu Císařův pekař – Pekařův císař, který zrežíroval Martin Frič. Děj se odehrává na Pražském hradě v noci masopustní roku 1600. Podvodník Břeněk stvořil pro císaře umělou ženu z měsíčních paprsků, do které se císař zamiloval, ale Siarel neopětuje jeho city. Mezitím dvorní hvězdopravec pracuje na oživení Golema. Císaři vysvětluje, že se mu nedaří šém sestavit, přitom ho už dávno má, aby mohl Golema ovládat sám.

Golem, sen o robotovi

Legendární česká pohádka S čerty nejsou žerty je oblíbená i v Chicagu. Co o ní ještě nevíte?

Vývoj techniky kráčí mílovými kroky kupředu. Po éře industrializace a mechanizace přišla automatizace a robotizace, dnes už jsme zase dál, v éře digitalizace a virtualizace. Vize robota se postupně realizovala. První průmyslový robot od firmy Unimation byl zprovozněn na výrobní lince General Motors v New Jersey v roce 1961. Od roku 1989 měla kontrolu nad americkou společností švýcarská firma Staubli, která i nadále pokračuje s vývojem a prodejem průmyslových robotů.

Vládu na poli robotiky brzy převzalo Japonsko, a to jak v oblasti průmyslových manipulátorů, tak humanoidních konstrukcí. Za jednoho z nejdokonalejších takových robotů humanoidního typu lze považovat robota týmu SCHAFT. V roce 2014 vyhrál soutěž DARPA Robotics Challenge. Roboti pronikají do průmyslu a na trh práce, ale i do dalších oblastí našeho života, služeb, také ale stále více do našeho osobního soukromého života.

Záhadné úkazy v pohádkách. Mohou být vzpomínkami na budoucnost?

Virtuální setkání s Golemem

V pražském hračkářství Hamleys na ploše 250 m2 byl realizovaný projekt  Golem VR. Nalákal během tří měsíců přes deset tisíc lidí. „Naším cílem je jít do světa,” uvedl manager CEO studia DIVR Labs Lukáš Burda. Jde o  interaktivní procházku Prahou magickou s jednoduchými rébusy. Technická realizace se obejde bez otravných kabelů okolo a během celého výletu se můžete volně pohybovat. Ondřej Zach, který si atrakci vyzkoušel, říká: „Na záda si nasadíte batoh s počítačem, na hlavu přilbu virtuální reality a během okamžiku se teleportujete do Prahy na konci 16. století. Na vlastní oči pak uvidíte rituál, při němž rabi Löw oživuje bájného Golema. Co mě ovšem dostalo, byl pohyb, který omezují pouze stěny. Možnost omezeného pohybu sice znám už z HTC Vive, tohle pro mě ovšem bylo něco nového. Zpočátku jsem se obával, abych někde nenarazil do zdi nebo do kolegy Honzy Srpa, s nímž jsem hrál zároveň, naštěstí zbytečně, vše sedělo, jak mělo, k rozeznání byla i Honzova gesta rukou…“

Bude se Dan Brown zajímat o Golema?

Známý americký spisovatel Dan Brown přijel do Prahy magické  v roce 2014 poprvé. Navštívil památky a zajímá se hlavně o pražský labyrint chodeb. Dělal si poznámky, které může využít při psaní některé z dalších knih. „Pochopitelně ho zajímají klasické pražské památky, ale snažíme se, aby viděl i místa, kam se běžný turista nedostane,“ uvedl pro IDNES. CZ Richard Klíčník z nakladatelství Argo, které Dana Browna u nás vydává.Nepřehlédněte