Magická Praha aneb Tajemná cesta za Golemem

Staronová synagoga Praha (na její půdě byly možná ukryty ostatky bájného Golema)

Víra v možnost stvořit věc vychází z přesvědčení, že dobří lidé mají tvůrčí sílu, která ovšem není taková jako síla Boží. Pojetí šému, který golemy oživoval, vychází z kabaly. Starodávná pražská legenda o Golemovi je naplněná myšlenkou, že technika v rukou lidí může pomáhat, ale i ničit. Inspirovala Karla Čapka k románu i hře RUR, Voskovce a Wericha k nejúspěšnějšímu představení Osvobozeného divadla a dnes virtuální inženýry k mnoha zajímavým projektům.

Tak jako jsme se dočkali létání i ponorek, které byly zprvu jen fantaskními náměty učence a umělce Leonarda da Vinciho a později Julese Vernea, tak i Golem, příběh o robotech, se stal námětem pro knížky a hry Karla Čapka, zejména pro dílo RUR. A rozvoj kybernetiky mu dal za pravdu.

Císařův pekař a Pekařův císař

Golem hraje hlavní roli v romantické revui Jana Wericha a Jiřího Voskovce s hudbou Jaroslava Ježka, kterou dávali v Osvobozeném divadle od roku  1931 v režii Jindřicha Honzla. Její úspěch předčil ohlas všech ostatních her tohoto divadla.

Dokonale obsazený film Císařův pekař přináší podívanou, kterou lidé milují dodnes. Jak to bylo ale s Golemem ve skutečnosti?

Děj se vrací do doby rudolfínské Prahy, hemžící se romantiky a dobrodruhy. Golem je hliněný a uhnětený do ohromných rozměrů a vybavený nadlidskou silou židovským rabínem Lowi. Základ o oživlém hliněném muži, synagoze, Rudolfu II. a intrikách na císařském dvoře i umělé ženě Sirael se později stal námětem k filmu Císařův pekař – Pekařův císař, který zrežíroval Martin Frič. Děj se odehrává na Pražském hradě v noci masopustní roku 1600. Podvodník Břeněk stvořil pro císaře umělou ženu z měsíčních paprsků, do které se císař zamiloval, ale Siarel neopětuje jeho city. Mezitím dvorní hvězdopravec pracuje na oživení Golema. Císaři vysvětluje, že se mu nedaří šém sestavit, přitom ho už dávno má, aby mohl Golema ovládat sám.

Golem, sen o robotovi

Legendární česká pohádka S čerty nejsou žerty je oblíbená i v Chicagu. Co o ní ještě nevíte?

Vývoj techniky kráčí mílovými kroky kupředu. Po éře industrializace a mechanizace přišla automatizace a robotizace, dnes už jsme zase dál, v éře digitalizace a virtualizace. Vize robota se postupně realizovala. První průmyslový robot od firmy Unimation byl zprovozněn na výrobní lince General Motors v New Jersey v roce 1961. Od roku 1989 měla kontrolu nad americkou společností švýcarská firma Staubli, která i nadále pokračuje s vývojem a prodejem průmyslových robotů.

Vládu na poli robotiky brzy převzalo Japonsko, a to jak v oblasti průmyslových manipulátorů, tak humanoidních konstrukcí. Za jednoho z nejdokonalejších takových robotů humanoidního typu lze považovat robota týmu SCHAFT. V roce 2014 vyhrál soutěž DARPA Robotics Challenge. Roboti pronikají do průmyslu a na trh práce, ale i do dalších oblastí našeho života, služeb, také ale stále více do našeho osobního soukromého života.

Záhadné úkazy v pohádkách. Mohou být vzpomínkami na budoucnost?

Virtuální setkání s Golemem

V pražském hračkářství Hamleys na ploše 250 m2 byl realizovaný projekt  Golem VR. Nalákal během tří měsíců přes deset tisíc lidí. „Naším cílem je jít do světa,” uvedl manager CEO studia DIVR Labs Lukáš Burda. Jde o  interaktivní procházku Prahou magickou s jednoduchými rébusy. Technická realizace se obejde bez otravných kabelů okolo a během celého výletu se můžete volně pohybovat. Ondřej Zach, který si atrakci vyzkoušel, říká: „Na záda si nasadíte batoh s počítačem, na hlavu přilbu virtuální reality a během okamžiku se teleportujete do Prahy na konci 16. století. Na vlastní oči pak uvidíte rituál, při němž rabi Löw oživuje bájného Golema. Co mě ovšem dostalo, byl pohyb, který omezují pouze stěny. Možnost omezeného pohybu sice znám už z HTC Vive, tohle pro mě ovšem bylo něco nového. Zpočátku jsem se obával, abych někde nenarazil do zdi nebo do kolegy Honzy Srpa, s nímž jsem hrál zároveň, naštěstí zbytečně, vše sedělo, jak mělo, k rozeznání byla i Honzova gesta rukou…“

Bude se Dan Brown zajímat o Golema?

Známý americký spisovatel Dan Brown přijel do Prahy magické  v roce 2014 poprvé. Navštívil památky a zajímá se hlavně o pražský labyrint chodeb. Dělal si poznámky, které může využít při psaní některé z dalších knih. „Pochopitelně ho zajímají klasické pražské památky, ale snažíme se, aby viděl i místa, kam se běžný turista nedostane,“ uvedl pro IDNES. CZ Richard Klíčník z nakladatelství Argo, které Dana Browna u nás vydává.

Dnes, 19:59
Spolek Kverulant má podle předběžného opatření soudu ze svého webu odstranit článek, ve kterém popisuje...
Dnes, 15:18
Restauratéři nebudou muset podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) kontrolovat, zda jsou...
Dnes, 15:04
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 15:04
Národní park Podyjí s rozlohou přibližně 62 kilometrů čtverečních je nejmenší národní park v České...
Dnes, 14:51
Představte si sami sebe, řekněme ve třináctém století. Nádherný, nedávno dokončený hrad září do kraje....
Dnes, 14:42
Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí ve snaze přiblížit Spojené státy normálnímu životu uvolnilo...
Dnes, 12:35
Angolanka Anita Dembo tvrdí, že svého syna Augusta počala se šimpanzem, se kterým udržovala milostný...
Dnes, 11:20
Díky pandemii si splnila dlouho plánovaný sen. Herečka, dabérka a autorka knih pro děti Nela...
Dnes, 10:56
Lékový ústav zaznamenal už 65 úmrtí, u nichž existuje podezření, že nastala po očkování proti...
Dnes, 08:58
Zdravotníci ve čtvrtek aplikovali druhý nejvyšší počet dávek vakcín proti onemocnění covid-19 za jeden den,...
Dnes, 06:28
Jana Mračková Vildumetzová byla po více než tři roky výraznou hejtmankou Karlovarského kraje a šéfkou...
Reklama