Mandelinky i mšice zlikvidujte přírodně. Stačí k tomu pár věcí a je po nich

12.7.2020
Zaz

K pěstování brambor se vrací kde kdo. A tak také kde kdo musí bojovat s mandelinkou. Samozřejmě, můžete běžet do prvního hobby marketu a koupit si postřik. Jde to ale řešit i přírodní cestou. Vždyť chceme do zahrádky, asi i celkem logicky hlavně přírodní řešení, čehokoli, ne jen likvidace mandelinek. Ať máme vypěstovanou zeleninu bio. Nebo respektive ať není plná chemie.

Pokud se nám brouci na listech objeví, tak je v první řadě posbíráme. Pak je můžeme ve sklenici třeba vyhodit do kontejneru, nebo jak říkala moje babička, rozšlapat. Listy je pak třeba prohlédnout, ať na nich nejsou vajíčka. Pokud je někde najdeme, tak listy otrháme a spálíme. Oranžové larvy likvidujeme stejně jako dospělé jedince.

Nejedná se o rostlinu na jedinou sezónu, obyčejně se dožívá až čtyřiceti let. Jmelí, tradice i parazit

Dále je potřeba působit také preventivně.

Kukuřičný škrob

Zajdeme do obchodu s potravinami a koupíme kukuřičný škrob. Ten poté normálně rukou rozsypáváme mezi řádky. Ideální počasí na to je, pokud nám mírně pofukuje vítr, aby nám pěkně škrob roznesl po listech.

Popel

Pokud topíme v kamnech nebo v krbu a zbývá nám dostatek lehkého popílku, tak úplně stejně jako kukuřičný škrob můžeme použít jemný popílek.

Proti mandelinkám pomáhá také stříkání slanou vodou, nebo to, když mezi brambory sem tam vysadíme rajče.

Metody likvidace je pak dobré měnit. Ideální střídání je v týdenních intervalech.

I zahradník se občas sekne. Na zahradě dbejte na bezpečnost práce

Mšice

Dalším broučkem, který nám může zlikvidovat celou zahrádku, ať jsou to květiny nebo zelenina jsou mšice. Ty nám do pár dnů rostliny doslova vycucají. Pokud se v blízkosti napadených rostlin objeví také mravenci, tak je situace ještě prekérnější. Ti si totiž pěstují celé kolonie tohoto hmyzu, aby mohli konzumovat šťávu, kterou produkují.

Mšice ale mají přirozeného nepřítele, je jím slunéčko sedmitečné, nebo-li beruška. Takže můžete posbírat nebo objednat (na internetu seženete) berušky a dát je na napadené rostliny.

Další možností, která je efektivní a skvěle funguje, je potom obyčejná cola. Dejte si ji do rozprašovače a každý den stříkejte. Po cca čtyřech až pěti aplikacích je po problému.

Jezírko je okrasou zahrady. Místo odpočinku a kliduNepřehlédněte