Manikúra ženě nejspíš způsobila rakovinu

17.1.2023
Simona Knotková

Nevinná návštěva kosmetického salónu skončila málem bojem o život. Lékaři ženě diagnostikovali karcinom poté, co si nechala udělat manikúru.

Grace Garcia si na Den díkuvzdání v roce 2021 chtěla udělat pěkné nehty. Protože její oblíbený salón měl plno, na poslední chvíli si domluvila termín v nové provozovně. „Jejich technika mi poškodila kůžičku okolo nehtů. Hodně to bolelo, připomínalo to puchýř,“ vzpomíná matka tří dětí z Los Angeles na negativní zkušenost s manikúrou.

Myslela si, že trpí úzkostí. Ve skutečnosti měla mladá žena rakovinu

Myslela si, že se jedná pouze o drobné poranění, které časem zmizí. Když se tak ale nestalo ani po třech měsících, rozhodla se navštívit ordinaci praktického lékaře. Ten ji poslal na dermatologii, kde podstoupila biopsii. S jejím výsledkem žena nepočítala ani ve svých nejčernějších představách.

Lékaři jí diagnostikovali počáteční stádium zhoubného kožního nádoru, takzvaného spinocelulárního karcinomu. Rozvinul se v místě poranění a způsobil ho lidský papilomavirus (HPV). Díky včasné diagnostice byli odborníci naštěstí schopni nádor odstranit, a zamezit tak šíření rakovinotvorných buněk.

„Je zajímavé, že téměř každá rakovina kůže, s níž jsem se setkal a která zahrnovala prsty nebo nehty, měla spojitost s vysoce rizikovým HPV. To je alarmující, zejména u mladších pacientů,“ uvedl Teo Soleymani z Kalifornské univerzity v Los Angeles, který se případem zabýval.

Přesto je podle něj vzácné, že by nádorové bujení bylo způsobeno manikúrou.

Zdroj: Fox 11Nepřehlédněte