15℃
Dnes je 18. červen , svátek má Milan

Martha Washingtonová, první První dáma a také otrokářka. Svoboda USA má kořeny v té nejhorší nesvobodě

Další fotky

Je to už skoro téměř čtvrt tisíciletí, co se roku 1776 americké kolonie vymanili z britského područí a samy sebe prohlásily za Spojené státy americké. Rádi bychom zapomněli, že George Washington byl zvolen jako jejich první prezident i díky tabáku a otrocké práci. Ale ono to tak opravdu bylo.

Reklama

Martha Washingtonová, nazývaná také Patsy, se narodila 2. června 1731 jako nejstarší dcera Johna Dandridge (1700 – 1756) a Frances Jonesové (1710 – 1785) na plantáži svých rodičů v britské kolonii v provincii Virginie. Martha měla tři bratry a čtyři sestry: Jana (1733 – 1749), Williama (1734 – 1776), Bartoloměje (1737 – 1785), Annu Marii „Fanny“ Bassett (1739 – 1777), Frances Dandridge (1744 – 1757) ), Elizabeth Aylett Henley (1749–1800) a Mary Dandridge (1756 – 1763).

Je pravděpodobné, že Martha měla i nelegitimní nevlastní sestru Ann Dandridge Costin (rok narození ani úmrtí není známý), která se narodila jako otrokyně. Její matka Ann byla otrokyně a měla smíšený indiánsko-černošský původ a usuzovalo se, že otcem její dcery je právě John Dandridge. Styky bílých pánů s otrokyněmi nebyly tehdy ostatně nic výjimečného, potomci se rodili jako otroci, navíc jako míšenci cennější. Otec Marthy zplodil též jejího nevlastního bratra, který se jmenoval Ralph Dandridge (rok narození ani úmrtí není známý), který však byl pravděpodobně běloch.

Bojoval proti otrokářství, dnes bychom ho považovali spíš za teroristu. Nesmrtelný John Brown

Martha byla hluboce věřící anglikánskou křesťankou a ve svých osmnácti letech si vzala za manžela o dvacet let staršího Daniela Parke Custise, bohatého plantážníka a přestěhovala se na jeho plantáž do rezidence „White House Plantation“. Z tohoto svazku vzešly čtyři děti: Daniel jr. (1751 – 1754), Frances (1753 – 1757), John (Jacky) (1754 – 1781) a Martha (Patsy) (1756 – 1773).

Daniel Custis zemřel v roce 1757 a z Marthy se v dvaceti pěti letech stala bohatá a nezávislá vdova. Její majetek obnášel 17 500 akrů půdy (7081 ha), 300 otroků, hotovost a další investice. Projevila se jako schopná obchodnice, s obchodníky z Londýna dokázala např. vyjednat nejlepší výkupní cenu tabáku.

Cholera, mor, mravenci, Trumanovi spojenci. Nebyli sami. A my je nemohli vystát

6. ledna roku 1759 se provdala za o rok mladšího George Washingtona (1732 – 1797), tehdy plukovníka virginské milice. Její peníze a styky pomohly manželovi při kandidatuře do House of Burgesses (parlament ve Williamsburgu). Na svou dobu se Martha chovala poměrně neobvykle. Během osmi let procestovala s manželem tehdy existující americké státy, což obnášelo tisíce mil cest, a trávila s ním i zimy ve vojenských táborech po dobu osmi let. Generál Lafayette poznamenal, že svého manžela šíleně milovala. Děti však spolu neměli žádné.

Když se její manžel George Washington stal v roce 1789 prvním prezidentem Spojených států, přestěhovala se s ním do New Yorku, kde v té době sídlila vláda. Jako první „První dáma“, i když tento termín se začal používat až později, pořádala pravidelně každý čtvrtek recepce v President´s House, kde vládla uvolněná a neformální a proto i inspirativní a plodná atmosféra. Během manželova druhého funkčního období z prostorových důvodů přesídlila vláda s prezidentem do Filadelfie.

Jak se USA staly pány vzduchu a kosmu? V roce 1915 vznikla příslušná agentura, dnes známá jako NASA

Po skončení Washingtonova funkčního období se manželé uchýlili do Mount Vernon, sídla na plantáži, kterou vlastnila Washingtonova rodina a kde se pěstoval tabák. Nakonec i Washington osobně vlastnil 300 – 400 otroků, přičemž se dnes konstatuje, že se k nim na tehdejší poměry choval „slušně“. V Mount Vernon také Martha Washingtonová 22. května 1802 zemřela, dva a půl roku po smrti manžela.

FOTO: Martha Washingtonová

Martha Washingtonová - Portrét Marthy Washingtonové (1757) – wikipedieMartha Washingtonová - 1024px-Martha_Washington_First_Spouse_Coin_obverse – wikipedieMartha Washingtonová - George washington – wikipedieMartha Washingtonová - Lady Washington – 1861 – wikipediasMartha Washingtonová - 1024px-Martha_Washington_First_Spouse_Coin_reverse – wikipedie.
Další fotky
Martha Washingtonová - Bankovka 1 dolar (1896) – wikipediaMartha Washingtonová - Jednodolarová bankovka (1886) – wikipedie.Martha Washingtonová - Jednodolarová bankovka (1891)- wikipedie.Martha Washingtonová - Martha Dandridge Custis v roce 1757 – wikipediaMartha Washingtonová - Martha Washington – wikipedieMartha Washingtonová - Martha Washingtonová jako mladá žena – wikipediaMartha Washingtonová - Martha Washingtonová- WIKIPEDIEMartha Washingtonová - Martha Washingtonová-WIKIPEDIEMartha Washingtonová - Portrait of First Lady Martha WashingtonMartha Washingtonová - Poštovní známka – Martha Washington (1902) – wikipedieMartha Washingtonová - Poštovní známka – Martha Washington (1923) – wikipedieMartha Washingtonová - Poštovní známka – Martha Washington (1938) – wikipedie

S trochou nadsázky tedy můžeme říct, že o vznik Spojených států amerických v té podobě, jak je známe, se zasloužila možná víc, než by se řeklo. Kdyby nebylo jejího majetku a oddanosti k manželovi, místo George Washingtona by se nejspíš první prezidentem USA stal někdo jiný. Chybí dodat už jen to, že „země svobody“ vznikla na základě hned dvojí nesvobody. Na nesvobodě kuřáků závislých na tabáku a nesvobodě amerických otroků, kteří jej pěstovali pro své pány. A kde by bez svých plantáží byla Martha Washingtonová, kde George Washington a kde Spojené státy…

 

Včera, 17:30
Možná se někdy sami sebe ptáte, jestli patříte mezi ty inteligentnější. Nějaký obecný test na...
Včera, 16:27
Letošní sezónu startuje svou tour po festivalech obří loď Captain Morgan Port Royal, která nabízí...
Včera, 16:00
Komerční článek
Představte společnost Nordic Telecom… Jsme silná česká společnost a naší ambicí je přinést změnu do...
Včera, 16:00
Potopa světa je mýtická událost, která se vyskytuje téměř u všech kultur světa, které mohla...
Včera, 14:00
Americký fyzik Richard Feynman a jeho metoda učení, díky které byl uznávaný za své široké...
Včera, 11:30
Dějiny druhé světové války, zejména pak některé její klíčové okamžiky, jako jsou přesné okolnosti úmrtí...
Včera, 10:00
Česká ptačí říše je asi desetkrát větší než lidská. A přestože tito báječní okřídlení obratlovci...
Včera, 08:00
Však se mu také přezdívalo architekt módy. Uplatnil v ní svůj technický smysl pro proporce,...
16.6.2019
Je normální, že nikdo nemá chuť na milostné hrátky každý den. Frigidita bývá však často...
16.6.2019
Málo známá jaderná katastrofa, které měla být utajena. Celkově třetí největší nehoda tohoto druhu byla...
16.6.2019
Při svém pátrání po zapomenutých památkách jsem cestou na Makovou horu, která je středočeským poutním...
Reklama