Masakr na statku Hinterkaifeck: Pachatel strašlivého mordu nebyl nikdy dopaden!

2.10.2022
Simona Knotková

Bavorský statek Hinterkaifeck se 31. března 1922 stal místem hrůzného masakru. Během jednoho večera vyvraždil neznámý pachatel celou šestičlennou rodinu včetně služebné. Spravedlnost ho nikdy nedostihla.

Hinterkaifeck obývalo celkem šest lidí včetně služebné, která v den mordu zrovna nastoupila do práce – statkář Andreas Gruber (63), jeho žena Cäzilia (72), dcera Viktoria Gabriel (35) a její děti Cäzilia (7) a Josef (2). Na začátku dubna 1922 si sousedé povšimli, že ze statku už pár dní nikdo nevychází. Když se skupinka místních 4. dubna vydala na Hinterkaifeck podívat, čekal je hrůzný objev. Staří manželé s dcerou a vnučkou leželi mrtví na podlaze stodoly. Služebná a nejmladší chlapeček byli pravděpodobně zavražděni během spánku ve svých pokojích.

Utajený masakr poslední carské rodiny. Historie, ze které mrazí

Vražedná zbraň nebyla nikdy nalezena, ale podle charakteristiky zranění se jednalo o krumpáč. Nejvíce se vrah vyřádil na Viktorii, která měla podle pitvy zemřít také první. Následovala ji sedmiletá holčička, která byla ještě několik hodin po útoku živá. V její ruce byl objeven chomáč vlasů. Cäzilia si je v šoku nejspíše sama vytrhla…

Policisté se pustili do rozsáhlého vyšetřování, během něhož shromáždili stovky výpovědí. Obcházeli sousedy, vyslýchali obchodníky a tuláky. Po vrahovi jako by se ale slehla zem. Žádná stopa nevedla ke konkrétnímu člověku. Po okolí začala kolovat zvěst, že za vyvražděním rodiny stojí temné síly. Gruberovi mezi místními neměli dobrou pověst a malý Josef měl být dokonce zplozen otcem Viktorie.

Jedno je jisté – podezřelý se kolem statku pohyboval už několik dní před mordem. Andreas Gruber podle sousedů vypovídal, že se z podkroví někdy ozývají kroky. Z domu se ztratily klíče a někdo také rozbil zámek od kůlny. Největší záhadou byly neznámé stopy ve sněhu, které vedly ke statku, ale zpátky do lesa se už nevracely. Pobýval snad vrah nějakou dobu s rodinou?

Pravděpodobně byl na statku i několik hodin po vraždě. Z komínu se dle svědků mělo kouřit a někdo také nakrmil dobytek. Peníze ani šperky ze statku nezmizely, proto vyšetřovatelé vyloučili loupežné přepadení.

Devět křížů u dálnice D1, pomník řidičů 90. let, došlo zde i k masakru?

Kriminalisté případ znovu otevřeli v roce 1986, ale bez výsledků. Jako nejpravděpodobnější pachatel se i po letech jeví Lorenz Schlitenbauer, bývalý milenec Viktorie, který byl možná i skutečným otcem Josefa. Ani jemu, ani dalším desítkám podezřelých však nebylo nikdy nic dokázáno. Vrahovi se jednoduše podařil dokonalý zločin, který nikdy nebyl potrestán.

Statek byl o rok později srovnán se zemí a na jeho místě dnes stojí pomník.Nepřehlédněte