Masarykova dráha a hned čtyři chráněné krajinné oblasti v Čechách a na Slovensku

Další fotky

Každého, kdo má rád krajinu s dalekými výhledy, v níž se střídají lesy s loukami a pastvinami, potěší jihovýchodní cíp Zlínského kraje. Prolínají se zde území hned čtyř chráněných krajinných oblastí – CHKO Bílé Karpaty, CHKO Biele Karpaty, CHKO Kysuce a CHKO Beskydy.

K návštěvě zve především území přiléhající k Horní Lidčí, Valašským Kloboukám a Brumovu-Bylnici. Tato tři sídla totiž spojuje železniční trať, které se říká Masarykova dráha, která je sice dlouhá pouhých devatenáct kilometrů, ale pro tehdy zapomenutý jih Valašska měla nesmírný význam. Před více než devadesáti lety tato trať propojila tzv. Vlárskou dráhu, směřující na Slovensko, s hlavní tratí vedoucí z Púchova do Hranic na Moravě.

Trať, která vede krásnou horskou krajinou Bílých Karpat, začíná v Horní Lidči. Je to nejmenší mezinárodní rychlíková stanice v České republice. Díky tomu je Horní Lideč skvělým výchozím místem pro řadu výletů.

Vydat se můžete například do sousedního Lačnova po naučné stezce Vařákovy Paseky, která je věnována osudu za války vypálené a následně zaniklé osady. Kromě Muzea vypálených usedlostí poznáte malebné skupiny Lačnovských skal. Také druhá trasa vede z Horní Lidče do skalního města, tentokrát se jedná o Pulčínské skály. V obou případech si turistického výšlapu užijí všichni, kteří mají rádi zaoblené kopečky, květnaté louky, voňavé lesy a výhledy do krajiny.

Tip na výlet: Poznejte Žlutice a okolí. Zejména místní městské podzemí vás překvapí

V Horní Lidči rozhodně nezapomeňte na návštěvu zdejšího betléma. Je otevřený celoročně a kromě tradičního betlémského příběhu o narození Ježíška, slouží jako vyřezávaný průvodce historií řemesel a tradic, ale také turisticky zajímavých míst ve Zlínském a Trenčínském kraji. Uvidíte dřevořezby Pusteven, Radhoště, Luhačovic, Trenčínského hradu či Bojnického zámku. Reálného průvodce pak můžete žádat v informačním centru, které sídlí v objektu betléma.

Z Horní Lidče se po Masarykově dráze vydejte i do Valašských Klobouk. Nedaleko nádraží se napojte na trasu zajímavé naučné stezky, která se jmenuje Královec, stejně jako rozhledna a rekreační areál, ke kterým míří. Trasa sice vede do kopce, ale zvládnou ji i děti s prarodiči. Celá trasa má délku sedm kilometrů a je doplněna tuctem naučných tabulí s informacemi o bělokarpatské krajině, chráněných územích, vzácných rostlinách a živočiších, kteří zde žijí, ale nechybí ani zmínka o tradicích a lidových zvycích.

Tip na výlet: Navštivte posvátný okrsek a výstavu, kde můžete spatřit i meč kata Mydláře

Nejvyšším bodem stezky je dřevěná rozhledna na Královci, postavená v nadmořské výšce 655 m. Pokud vystoupáte na vyhlídkovou plošinu, budete devatenáct metrů nad terénem a otevře se vám pohled na celou příhraniční krajinu, uvidíte slovenský Povážský Inovec a Velkou Javorinu, a to mnohdy i za snížené viditelnosti. Rozhledna je přístupná celoročně.

Není to zdaleka jediná trasa, kterou okolí Valašských Klobouk nabízí. Vydat se můžete k přírodní rezervaci Ploščiny, okouzlí vás poutní místo Dělanovec či neobvyklé vyhlídkové místo zvané Durch. Projít se můžete až do Valašských příkazů a cestou obdivovat rázovitou obec Študlov.

Valašské Klobouky samotné nabízejí historické náměstí, na němž stojí Městské muzeum s expozicemi z historie města a dříve rozšířeného řemesla tkalcovského. Nepřehlédnete kamenný pranýř, patřící k nejstarším v ČR, Červený dům s tajemnou pověstí či zachovalé historické dřevěnice.

FOTO: Jihovýchodní cíp Zlínského kraje

Jihovýchodní cíp Zlínského kraje - horni lidec pulcinJihovýchodní cíp Zlínského kraje - horni lidec pulcinJihovýchodní cíp Zlínského kraje - Horní lačnovské skályJihovýchodní cíp Zlínského kraje - Vařákovy paseky ve Vizovických VršíchJihovýchodní cíp Zlínského kraje - Čertovy skály
Další fotky
Jihovýchodní cíp Zlínského kraje - Horní Lideč betlemJihovýchodní cíp Zlínského kraje - Horní Lideč – nádražíJihovýchodní cíp Zlínského kraje - Rozhledna KrálovecJihovýchodní cíp Zlínského kraje - Valašské Klobouky
Dnes, 18:20
Písemnému, e-mailovém a telefonickému kontaktu by měli dávat přednost obyvatelé páté městské části před osobní...
Dnes, 15:40
Dávný a mocný konkurent antického Říma. Postrach studentů v hodinách dějepisu nebo latinského jazyka. Jeho...
Dnes, 13:39
Komerční článek
Jaké je řešení? Nová studie advokátní kanceláře Toman & Partneři nastínila, že klíčová je transparentní...
Dnes, 13:39
V Brně pod kapucínským kostelem Nalezení svatého Kříže se nachází hrobka, která v letech 1656...
Dnes, 11:40
V poslední době se to na Vltavě hemží loděmi. To není nic neobvyklého. Lodní doprava...
Dnes, 10:19
Věznice gestapa a židovské ghetto v Terezíně nebyly z formálního hlediska koncentračním táborem tak, jak...
Dnes, 08:11
I když používání problematických plastů může být v některých případech užitečné a opodstatněné, měli bychom...
Včera, 17:45
Výlet parníkem po Vltavě může být docela romantickým zážitkem. Jako kluk pamatuji, jak se skláněl...
Včera, 15:35
Novým fenoménem sociálních sítí se nedávno staly tzv. putovní kamínky. Do malování a hledání se...
Latté, káva
Včera, 13:25
Češi si oblíbili pumkin latté, neboli dýňové latté, které nabízí nejrůznější zahraniční řetězce. Tuto pochoutku...
Včera, 11:15
Historie existence nám dobře známé ovce domácí, malého domestikovaného přežvýkavce, se začala psát přibližně před...
Reklama