Tip na výlet: Navštivte posvátný okrsek a výstavu, kde můžete spatřit i meč kata Mydláře

Další fotky

Město Ostrov nad Ohří, nacházející se nedaleko Karlových Varů, bývá poněkud neprávem zastíněno blízkými věhlasnými lázněmi. Přitom i zde je co objevovat a město nabízí unikátní památky, které jinde nenajdete.

Původní trhovou osadu založil již ve 13. století na místě staršího slovanského hradiště Slávek z rodu Hrabišiců. Díky strategické poloze se z osady brzy vyklubalo prosperující městečko. Největší rozmach však nastal v období baroka, kdy byl ve městě postaven honosný zámek obklopený nádhernou zahradou, jež byla ve své době považována za další div světa.

Zklidněte svou mysl při návštěvě poutní kaple na Křížové hoře nedaleko Českého Krumlova

Také piaristická kolej s latinským gymnáziem určitě stojí za zmínku. Například právě zde, na Posvátném okrsku Ostrov, můžete začít prohlídku tohoto areálu. Svůj dnešní název si získal spojením kostela s kaplemi, které postupně vznikaly blízko sebe a vytvořily tak jedinečné uskupení staveb, jež si můžete všechny prohlédnout.

Prohlídku lze zahájit kupříkladu Kaplí svatého Floriána. Tu nechala markraběnka Franziska Sibyllla Bádenská vystavět jako poděkování za záchranu města před požárem v roce 1691, kdy ohni podlehl pouze zámek a město zůstalo ušetřeno. Interiér zdobí bohaté štukování a nástropní malba italského malíře Paola Manniho. Malba se jako zázrakem zachovala do dnešních dob, i když budova byla po josefínských reformách využívána jako sklad obilí. Dnes kaple slouží jako památník obětem 1. a 2. světové války a také obětem komunistických restrikcí v 50. letech. Kaple byla znovu zrestaurována v letech 2006 – 2007 a byla v té době navíc doplněna výstavou drobných reliéfů akademického malíře Jaroslava Šlezingera, který byl komunisty odsouzen k dvaceti pěti letům vězení.

Kaplička v Líbeznicích po renovaci září nebeskými barvami

Dalším místem k zastavení je pohřební kaple sv. Anny. Původně si ji za místo posledního odpočinku svého a celé své rodiny vybral vévoda Julius Jindřich Sasko-Lauenburský a kaple tak uchovávala ostatky členů jeho rodu. Základní kámen položil vévoda sám 20. dubna 1644 a kaple byla dokončena v roce 1663.

Tip na výlet: Hauswaldská kaple alias Šumavské Lourdy. Zázraky se zřejmě dějí i dnes

Klášterní areál piaristé stále zvelebovali až do roku 1876, kdy byla jejich kolej zrušena. Areál získala kongregace Sester křesťanské lásky v 19. století a tehdy byly již kaple i hroby poničeny.

Původní vzhled byl kapli navrácen až v letech 2004 – 2007. Navštívit zde můžete kryptu, kde se dnes nachází malé lapidárium. V kapli samotné si lze prohlédnout expozici o působení Sasko-Lauenburského rodu v Ostrově a okolí.

Třetím místem k prohlídce je kaple Panny Marie Einsiedelnské, která dominuje posvátnému okrsku a je kopií švýcarské poutní kaple v Einsiedelnu. Postavena byla v letech 1709 – 1710 stavitelem J. M. Sockhem. Kapli pak vévodí plastika Panny Marie.

Prohlídku můžeme ukončit v klášterním kostele Zvěstování Panny Marie. Na torzu hlavního oltáře najdeme kopii gotické sošky Panny Marie Věrné, jež v tomto kostele stála plných 272 let. Dále je v kostele instalována expozice „Církevní umění západního Krušnohoří“. Neocenitelný je bezesporu fakt, že prohlídku můžete absolvovat jak sami, tak i s průvodcem.

Po prohlídce Posvátného okrsku Ostrov dojdete nádherným parkem k Paláci princů, původní palácové budově sestávající ze tří křídel, jež jsou spojena s budovou zámku. V dnešní době zde našly útočiště polyfunkční vzdělávací středisko, knihovna a také archiv města.

Nazdobená číčovická kaple je častým cílem poutníků. Je stará přes tři stovky let

V podkroví zámku je dnes k vidění unikátní výstava „Šlikové na ostrovském panství – bohatství a moc“. Mezi zajímavé exponáty patří například údajný meč kata Mydláře, náhodně nalezený v roce 1945, repliky renesančních oděvů či portréty příslušníků rodu a mnoho dalšího.

Město Ostrov nad Ohří má i další zajímavá místa vhodná k vaší návštěvě, jako například Rudou věž smrti, v níž v 50. letech, během komunistických represí, trpělo mnoho politických obětí, nebo kostel sv. Michala či starou radnici. Při návštěvě tohoto města se tedy rozhodně nudit nebudete.

FOTO: Ostrov nad Ohří

Ostrov nad Ohří - Vnitřek Einsiedelnské kapleOstrov nad Ohří - kaple sv. FlorianaOstrov nad Ohří - Einsiedelnská kapleOstrov nad Ohří - krypta v pohřební kapliOstrov nad Ohří - Einsiedelnská kaple
Další fotky
Ostrov nad Ohří - Zámek OstrovOstrov nad Ohří - Ostrov nad Ohří zámek palác princů
Dopravní nehoda u Žežic
Včera, 17:33
Již desátý rok v řadě vydává Allianz přehled nejrizikovějších úseků na tuzemských silnicích. Upozorňuje na...
Včera, 15:40
Je to kapka v moři. Ale bez těch kapek by ani to moře neexistovalo. Malá,...
Včera, 13:40
Komerční článek
Participativní rozpočet zakořenil v desítkách obcí, občané navrhují projekty, hlasují o nich, komentují je a společně...
Včera, 13:40
Jako básník, který získal Nobelovu cenu, je Pablo Neruda v Chile uctíván dokonce i těmi, kterým se zprotivil...
Včera, 11:40
Slon je souhrnný český a slovenský název pro dva rody chobotnatců. V současnosti známe tři...
Včera, 10:20
Škrábe vás v krku? Nemůžete se zbavit posledních zbytků nachlazení? Místo do lékárny zamiřte na...
Včera, 09:40
Nedoslýchavý penzista Vladimír Švec ze Sušice byl v roce 2018 odsouzen k 27 letům v...
Včera, 08:11
Filmů zabývajících se tématem druhé světové války je v současnosti nepřeberné množství, jedním z prvních...
22.9.2020
Vládě se boj proti onemocnění covid-19 vymkl z rukou. Bývalý ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček řekl,...
22.9.2020
S končícím létem začínají klesat teploty, a tak je opravdu ideální čas konečně opravdu začít...
22.9.2020
Na začátku příběhu usedlosti Ladronka byla záliba Karla IV. ve vinné révě. Na svazích rostly...
Reklama