Máte doma chilskou veverku? Nezapomeňte, že k šťastnému životu potřebuje společnost

Osmák degu je malý hlodavec původem z Jižní Ameriky, a to konkrétně z Chile, kde žije v horských oblastech, často v nadmořské výšce i 1200 metrů. Buduje si nory, a to nejen jako své obydlí, ale rovněž i jako spižírnu.

Lidově se osmákům přezdívá chilská veverka. Původ jména „osmák“ můžeme hledat v souvislosti s jeho zuby. Stoličky osmáků mají totiž žvýkací plošky, které tvarem připomínají osmičky.

Díky své inteligenci a sociální povaze se osmáci stali oblíbenými domácími mazlíčky. Jsou poměrně nenároční na chov. Protože, jak již bylo uvedeno, jsou osmáci velmi družní a společenští, ve volné přírodě žijí v takzvaných rodinách, které jsou tvořeny jedním samcem a několika samicemi s mláďaty. Velké rodinné skupiny pak vytvářejí kolonie, které často mívají až dvě stě členů. Z tohoto hlediska je tedy i v domácím prostředí vhodné chovat více zvířátek najednou. Osmák, který by žil sám, nebude tak hravý, veselý, čilý a aktivní.

Nechybí vám doma dobrosrdečný, poněkud zavalitý přítel? Morče je příbuzný největšího žijícího hlodavce – kapybary

Osmáci dosahují délky kolem dvaceti centimetrů, přičemž téměř polovinu celkové délky těla představuje dlouhý, úzký ocásek. Ten bývá velmi křehký a osmák tak o něj může snadno přijít. Ulomený ocásek pak již ani částečně nedorůstá. Hmotnost osmáků se zpravidla pohybuje v rozmezí dvě stě až tři sta gramů. Nápadné jsou na jejich těle zejména poměrně velké uši, které dosahují rozměrů až kolem tří centimetrů.

Otužilí lumíci překvapili vědce. Zřejmě přežili i dobu ledovou

Ve volné přírodě se osmáci nedožívají příliš vysokého věku, neboť se velmi často stávají potravou predátorů. V domácím prostředí se však osmáci naopak obvykle průměrně dožívají poměrně vysokého věku okolo pěti až šesti let, někteří jedinci žijí dokonce i osm let.

Jednou z jejich nejoblíbenějších pochoutek a zároveň i základním prvkem stravy je seno, občas pak rozhodně nepohrdnou ani kouskem zeleniny. Nejlepší je, pokud má každé zvířátko svoji vlastní misku na krmivo. Předejde se tak případným „rvačkám“ o potravu a následnému strádání toho osmáka, který má případně ve skupině nižší postavení. Ke svému čištění potřebují písečnou koupel. Pokud se vám volně pohybují po bytě, často mohou okusovat kabely a dráty, a to i pod napětím.

FOTO: Osmák degu

Osmák degu - Osmák deguOsmák degu - Osmák deguOsmák degu - Osmák degu (Octodon degus)Osmák degu - Osmák deguOsmák degu - Osmák degu
Dnes, 10:00
Nejoblíbenějším strojem na sečení vysoké trávy jsou v současnosti bubnové sekačky. Práci s nimi zvládne...
Dnes, 08:03
Zatímco dnes si děti ve škole o přestávkách surfují na internetu na chytrých mobilech, před...
Včera, 16:21
Zahradní domky mají dvojí využití. Jednak slouží jako kůlny k uskladnění nářadí a náčiní, případně...
Včera, 14:15
Bankéř, kriminálník, narkoman, obchodník a finančník – to jsou jen bodové charakteristiky mužů, za které...
Včera, 11:59
My vstoupili jsme ve sboru a nikde síla odporu, s níž bychom se tu srazili,...
Včera, 10:26
V historii české kinematografie patrně nenajdeme více kontroverzní počin než bylo 30 případů majora Zemana....
Včera, 08:11
Plíseň letos dává našim zahrádkám zabrat. Nejčastěji napadá rajčata, brambory, cukety nebo dýně. Jakmile má...
13.8.2020
Buddhismus je náboženství, jehož základy položil Gautama Buddha asi v 5. století před naším letopočtem....
13.8.2020
Pokud si člověk neví rady s dluhy či mu hrozí exekuce, může vyhlásit osobní bankrot,...
13.8.2020
Byl to zřejmě ještě velmi mladý muž. Rytířský stav ho řadil mezi střední třídu, řekli...
Reklama