Merle a Malevil. Nepříjemné vize budoucnosti

Sklepení hradu bývá velmi často ideálním a bezpečným úkrytem před přírodním i válečným běsněním. I hrad Malevil, ležící kdesi ve Francii, byl takový. Jeho středověké zdi odolaly i výbuchu, který si jeho stavitelé nedokázali představit ani ve snu. Apokalyptický žár spekl jeho kamenné zdi. Po jejich lesklém, skleněném povrchu, by nyní hradby nepřekonal žádný žoldnéř. Jaderný hřib se už rozptýlil, pouze ve sklepení přežila malá skupina lidí.

Myslím, že více není třeba tento post apokalyptický román uvádět. Malevil je klasikou, která nesmí chybět v žádné knihovně a brzy to bude čtyřicet let, kdy se v nich objevila poprvé.

Autorem románu o skupince lidí, která přežila jadernou katastrofu, je francouzský dramatik, literární historik a spisovatel, Robert Merle. Narodil se v Africe, v alžírském městě Tébessa, 28. 8. 1908, jako syn koloniálního důstojníka. Dětství prožil v Alžírsku. Teprve v jeho osmnácti letech se rodina navrátila do Francie. Děti jsou velmi vnímavé, a tak prostředí, ve kterém vyrůstal, ovlivnilo trvale jeho budoucí, převážně humanistickou tvorbu.

Atomová bomba jako konflikt svědomí. Zbraň tak strašná, že ji nelze použít ani z vlasteneckých pohnutek

Vystudoval filozofii a anglistiku a začal překládat. V roce 1940 se účastnil bitvy u Dunkerque, a přestože dokonale ovládal angličtinu, evakuaci na Britské ostrovy nestihl, a padl do zajetí.

Zážitky vojáka zužitkoval v knize Víkend na Zuydcoote, (1949) což je nedaleká vesnice, odkud je na pláže s mrtvolami a zničenou vojenskou technikou dobře vidět. Příběh byl již v roce 1964 zfilmován, a Belmondo, v hlavní roli, byl jako obvykle vynikající. Válečný a psychologický román, Smrt je mým řemeslem, ze kterého na nás padne hrůza, byl vydán v roce 1952. Zpověď Roberta Langa, který ztělesňuje lidskou zrůdu Rudolfa Hösse, velitele továrny na smrt v Osvětimi.

FOTO: Merle a Malevil

Merle a Malevil - Robert Merle (1985)Merle a Malevil - Robert Merle (1964)Merle a Malevil - Jaderný výbuchMerle a Malevil - ApokalypsaMerle a Malevil - Hrad a noční ptáci
Další fotky
Merle a Malevil - Delfín a dítě

Robert Merle psal romány mnoha žánrů, historické, válečné, utopické. Vždy s filozofickým podtextem, vždy odmítající krutost, zlo, fanatismus, nebo společenský útlak, ale také i historicky správné, podložené rozsáhlým studiem archivů. Levicově smýšlející čtenáři jistě ocení, že vytvořil rozsáhlou biografii kubánského revolucionáře Fidela Castra.

Nás však bude Robert Merle zajímat jako autor sci-fi románů, s nepříjemnými vizemi budoucnosti. Román Malevil, líčící osudy lidí, kteří přežili atomovou válku, jsme již zmiňovali. Další známou knihou je Až delfín promluví, z roku 1967. Satira na americký způsob života, která byla rovněž zfilmována. Robert Merle se dožil požehnaného věku, oceňován a milován miliony čtenářů. Zemřel 27. 3. 2004.

Dnes, 14:41
Jihočeské Holašovice jsou ideálním místem pro výlet v době, kdy se stále ještě obáváme koronaviru....
Dnes, 14:00
Oběťmi se v tomto případě stali tři mladí lidé a vrah, který projevil značnou brutalitu, nebyl...
Dnes, 12:12
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Dnes, 12:12
Se začátkem června již šestým rokem přichází do Prahy i dalších měst v republice sochařský...
Dnes, 10:00
Hitler tehdy opravdu velice zuřil. Jeho oblíbenec Heydrich zemřel. V prvním návalu vzteku chtěl nechat...
Včera, 15:25
Více než tři tisíce metrů vysoké zasněžené hřebeny jihoamerických velehor And, nejdelšího horského pásma na...
Včera, 14:00
Středověké vojenské ležení, kdesi v Uhrách. Tak, jak zcela nepochybně vypadalo, vždyť filmoví tvůrci se...
Včera, 10:20
Fenomén chataření a chalupaření se rozvinul v Československu za normalizace, i když trampování a pobyt...
Včera, 08:20
Do paměti televizních diváků se nesmazatelně zapsal jako knížepán z pohádky Princezna ze mlejna nebo...
2.6.2020
Duchovní život našich předků před přijetím křesťanství byl velmi pestrý. Nebyli tak negramotnými a nekulturními...
2.6.2020
Člověk si otázku „proč“ klade od úsvitu dějin. To je jistě chvályhodné, ale svět dokážou...
Reklama