Muzika mne nikdy nepřestala bavit, říká Michal David

25.2.2018
Bohumil Brejžek

Michal David se rozhodně nenudí. Loni dopsal muzikál Muž se železnou maskou, chystá se natáčet videoklip a začal dávat dohromady novou kapelu, s níž vyrazí na jarní turné.

Michale, jste hudebním symbolem osmdesátých let naší popmusic. Vzpomenete si ještě na své hudební začátky?

Samozřejmě. Začínal jsem jako jazzman, měl jsem jazzovou kapelu a doprovázel Janu Koubkovou. Stal jsem se jazzovým muzikantem roku 1976 na Pražských jazzových dnech a tím se vlastně odstartovala moje kariéra, neboť tam mne objevil tehdejší bubeník Kroků Pavel Trnavský. Zpívala s nimi Jana Kratochvílová a sháněli klávesistu. Přijal jsem nabídku doktora Janečka a tak začala moje kariéra hudebníka. Ta pěvecká až o čtyři roky později, kdy jsem přišel s písničkou Chtěl bych žít, tak jak se má. Zkusili jsme to s ní a ona stala hitem.

Váš rodokmen je neobyčejně zajímavý a rozsáhlý…

Mám sestru, jež žije léta ve Švýcarsku. Naši se rozvedli, když mně byly čtyři roky. Já si vybral život s maminkou, sestra s tátou a v roce 1968 emigrovali, takže jsme se deset let neviděli. Mezitím já byl v Itálii s rodinou Kludských, kteří jezdili po varietech. V Itálii jsem navštěvoval klášterní školu, kde mne vychovávaly jeptišky a tam jsem začal hrát na varhany.

FOTO: Michal David: Muzika mne nepřestala bavit

Michal David: Muzika mne nepřestala bavit - DSC_7436Michal David: Muzika mne nepřestala bavit - DSC_7462Michal David: Muzika mne nepřestala bavit - DSC_7471Michal David: Muzika mne nepřestala bavit - DSC_7483Michal David: Muzika mne nepřestala bavit - DSC_7485

Stále na ně hrajete?

Teď už ne, ale když jsem se vrátil ve třinácti letech, tak jsem chodil k profesoru Kalfusovi, hrál na kůru v kostele na Karlově u Nuselského mostu a doprovázel mše. To však trvalo jen krátce, protože jsem se vrhnul na jazz a populární hudbu, klasika šla stranou.

Jak se smiřovala vaše rodina a okolí s vaší popularitou?

Členové mé rodiny byli varietní umělci, takže oni tu popularitu chápali a podporovali mne.

Čím to je, že vaše písničky měly a mají u lidí takový úspěch?

Především je v nich cítit obrovský entusiasmus, to, že je dělám s velkým nadšením. Byly obrovskými hity jak po stránce hudební, tak textové. To jsou dva důležité momenty, kdy text hraje velkou roli. Jakmile máte dobré příběhy a ne, že je to o ničem, v tu chvíli má písnička hitový potenciál. Měl jsem štěstí, mé písničky jsou tak trochu nadčasové.

Kterou byste označil za největší hit?

Těch bylo víc. Určitě Nonstop, Pár přátel, také Discopříběh, Každý mi Tě lásko závidí, ale i další. To je možná moje velká deviza, že hitů mám dvacet, pětadvacet. Na koncertě je to pak hit za hitem. Lidé se nenudí pět písniček, než tam šoupnete něco známého, ale u mne to jede opravdu jeden hit za druhým. A lidé mají pocit, když odcházejí, že dostali to pravé.

Prosadil jste se nejen jako zpěvák, ale stejně úspěšný jste i skladatel. Podle čeho se rozhodujete, když skládáte?

Vždy záleží na tom, o co se jedná. Zda o muzikál nebo píseň na objednávku. Většinou nepíšu do šuplíku, ale na tělo konkrétnímu interpretovi, na jeho objednávku. Pokud jde o muzikál, tak do rolí pasuji jednotlivé interprety a rovněž jim to píšu na tělo. To je moje práce autora, jež je vyjímečná v tom, že nehledám pro písně interpreta, ale že píseň pro konkrétního interpreta šiju.

Rádia v Česku hrají jak vaše staré hity, tak písničky, které jste napsal pro jiné zpěváky. Ale nehrají vaše aktuální věci.

Už Frank Sinatra kdysi říkal, když se ho ptali novináři, proč nenatočí něco nového, že má těch hitů tolik, že už to nestojí za to. Takže to je tak trochu i můj případ: Lidé ode mne moc nové věci nechtějí. Naposledy jsem dělal duet Byla to láska s Luckou Vondráčkovou, který má na youtube jedenáct milionů shlédnutí, to je úžasné číslo. Čas vítězství z posledního alba byla písnička, která se také chytla. Ale jinak, cokoliv udělám nového, je těžké dokázat, aby to lidé přijali a prosadit to do rádií. A na koncertech už lidé vůbec nechtějí nové věci, chtějí hity, aby si je mohli se mnou zpívat.

Na koncertech zpíváte a hrajete své písničky rychleji, než jak vznikly. Žádá si to doba a publikum?

Dělám to každé tři, čtyři roky, že jim dávám nový háv. Posluchače nemůžete oslovovat stále tím stejným, musíte jim to prezentovat zase trochu jinak. Hrál jsem třeba i se symfonickým orchestrem, když jsem měl turné Classic.

Hodně vašich písniček pojednává o autech. Vznikají i za volantem?

Rozhodně ne. To jsou spíše textařské finty, že se auta a další dopravní prostředky objevují v mých písních.

A hotové písničky si v autě přehráváte?

Když dělám něco nového, tak v autě je to takový dobrý test, jestli je vše dobře smíchané. Dělám si poslechy a když mi to řekne, že je něco špatně, tak si to přemixuju.

Vaším prvním autem byl žigulík. Jakým jezdíte nyní?

Cadillacem. Mám dva, jednoho už dvanáct let, to je takové letní auto, které asi nikdy neprodám, a druhého, toho mám necelý rok, to je sportovní verze sedanu, Cadillac coupé.

Ten má, pokud se nepletu nějakých 450 koní…

Ještě o trochu víc, asi 480 koní, je to nabušené auto, ale já s ním nejezdím rychle, je to spíše perfektní, když potřebujete rychle předjet. Na to je to dobré, je to bezpečné auto.

Za váš umělecký vrchol je označován muzikál Kleopatra. Je také vaším nejoblíbenějším?

Je to můj první muzikál, i když před tím jsme s Fanánkem napsali jeden menší muzikál na ledě Princezna Zmrzlina a jeden muzikál jsem také napsal na půl s Petrem Maláskem. Kleopatra byla můj první velkoformátový muzikál a asi i proto je pro mne největší srdcovkou. Navíc Kleopatra se stala fenoménem, zaznamenala 1500 repríz, z toho 250 v Soulu v Jižní Korei.

 

Vyměnili jste bydlení v centru Prahy za klidnější na jejím okraji. Když to hodnotíte s odstupem času: Bylo to dobré rozhodnutí?

Tak to už je dávno, v roce 1986, kdy jsme se přestěhovali sem do Křeslic. Určitě to bylo dobré rozhodnutí, už jenom proto, že jsem potřeboval mít doma studio, což v bytě pochopitelně nešlo. Měl jsem ho už v tom původním domě a mám ho samozřejmě i v tomto novém. Velice mi to ulehčuje práci, že nemusím nikam jezdit.

Co ve svém domě považujete za nejoriginálnější, na co jste opravdu pyšný?

Dům je originální v takovém tom kosmopolitním stylu, nemá jasně daný architektonický styl. Uvnitř je složený z několika pohledů – jednak Itálie, Thajsko, moderní styl, to vše zkombinované, a k tomu v anglickém slohu můj bar, kde hrávám kulečník a s přáteli si dávám doutník. Takže každá část je trochu jinde. Ale cítíme se v něm úžasně dobře.

Jak vypadá vaše pohoda? Káva na terase při východu slunce?

Také, samozřejmě. Ráno vstanu, zacvičím si půl hodiny na kole, pak si dám kávu a něco malého sním, přečtu si denní tisk. A k tomu je terasa jako dělaná.

Vašemu vnukovi Sebastiánovi bylo nedávno sedm let. Jaké to je, být tak mladými prarodiči?

Sebastian je úžasný kluk, velice chytrý. Jsme rádi, že ho máme, protože s ním dům zase trochu ožil.

Čemu dává Sebastian přednost, muzice nebo tenisové raketě?

Muzice zatím moc neholduje, piano ho nebaví, koupili jsme mu kytaru, ale ta ho také zatím nevzala. Každopádně je na sport, na míčové hry. Fotbal, tenis, golf, basketbal. Do ničeho ho nenutíme, chceme, aby byl všestranný a hlavně, aby ho to bavilo.

Věříte znamením zvěrokruhu?

Určitě. Myslím si, že jsou věci, které fungují mezi nebem a Zemí, a lidé, kteří to kdysi vymysleli, ať to byli Číňané či Egypťané nebo možná ještě před nimi v bájné Atlantidě, dobře věděli, co dělají. Je to spojeno s narozením, daty, momentální konstelací souhvězdí. Všimněte si, že když si člověk přečte, v jakém je narozen znamení, jak to neuvěřitelně pasuje na jejich povahy. Něco na tom musí být.

Dá se tedy o vás říci, že jste prototypem svého znamení?

Určitě. Jsem Rak a Raci jsou hudebně nadaní, jsou v pohodě, nejsou exibionisté, jsou na druhé straně duchovně založení. To vše ke mně patří a myslím si, že i podle Raka žiju.Nepřehlédněte