Ministr vojenství zabit, francouzský premiér těžce zraněn! A to byl mír! Trapná historie z dějin aeronautiky

Další fotky

Jsme v Issy les Moulineauxu, městečku sousedícím s Paříží. Je 21. května 1911. Za příčinou leteckých závodů Paříž – Madrid shromáždilo se na místním letišti velké množství obecenstva. Počasí jest zamračené a věje zejména ve vyšších vzduchových vrstvách silný severní vítr. Až do čtvrt na 6 nastoupili k letu dva aviatikové. Několik jich od letu upustilo, částečně pro prudký vítr. Jeden aeroplan se překotil, aviatik však nebyl raněn.

Kolem půl šesté se s aeroplánem vznesl aviatik Louis Émile Train, který platí za velmi smělého letce, a učinil půlkruh ve výši 30 metrů. Bylo vidět, že přístroj silně kolísal. Train obrátil a dal davu, jenž mu tleskal, rukou znamení, aby se nepřibližoval. V tomto okamžiku bylo vidět skupinu jdoucí přes letiště. Train, který letěl ve výši tří metrů, vletěl doprostřed skupiny, kterou patrně neviděl nebo bylo už pozdě se jí vyhnout.

Bylo vidět, jak šest nebo sedm osob padlo. Byly částečně jednoplošníkem pohřbeny, částečně vrtulí jakoby skáceny. Ministr vojenství Maurice Berteaux (*1852 v Saint-Maur-des-Fossés poblíž Paříže) byl zasažen vrtulí, jež mu odřízla pravou ruku, rozřízla krk a rozbila hlavu. Byl namístě mrtev.

Obecenstvo křičelo hrůzou a řítilo se k místu neštěstí. Pilot Train vyprostil se z trosek přístroje a vypadal, jako by neštěstím pozbyl rozumu.

Ministerský předseda Ernest Monis byl těžce zraněn a nejevil žádné známky života. Byl odnesen na záchrannou stanici. Syn Antoine Monis vypravoval, že v kritickém okamžiku svého otce prudce odstrčil, takže klesl, což mu snad zachránilo život.

U nich stojící Henry Deutsch de la Meurthe, ropný magnát a letecký nadšenec, byl rovněž zraněn, ale ne těžce.

Kdo první pokoří La Manche v letadle, Blériot, nebo Latham? Před 110 lety se rozhodlo

Očitý svědek katastrofy, jenž byl ve skupině oficiálních hostí, vyprávěl podrobnosti: policejní prefekt Lépine navrhl, abychom se odebrali na protější stranu letiště, odkud bychom měli též lepší rozhled. Učinili jsme tak. Když jsme došli asi doprostřed letiště, viděli jsme Traina se blížit. Nabyli jsme dojmu, jakoby dobře nevěděl, co má činit a kde má přistát. Zdálo se, jakoby se chtěl vyhrnout četě kyrysníků, která jela právě po letišti.

A právě Lépine, který to spískal, zůstal nezraněn. S ním generálové Maunoury a Roques, jakož i členové zkušebního výboru.

Okamžitě po neštěstí ředitel časopisu Petit Parisien a pořadatel Jean Dupuy závody zrušil.

Ministerský předseda Monis byl dopraven do ministerstva vnitra. Jeho obličej byl strašně zohaven, zdálo se, že jeho stav je velmi vážný. Též syn Antoine byl zraněn lehce na noze. Prezident republiky Armande Falliéres a ministři dostavili se záhy do ministerstva vnitra, aby se poptali po stavu premiéra, nebyli však k těžce zraněnému připuštěni.

Krutý Kocourkov sovětských leteckých konstruktérů. Vymyslel ho sám Stalin

Ve zprávě, vydané o 9. hodině dopolední, se o stavu ministerského předsedy se praví: těžký úraz, jejž utrpěl Monis, měl za následek komplikovanou zlomeninu obou kostí pravé nohy, tržné rány a pohmožděniny na očních víčkách a v obličeji a zlomeninu nosní kosti. Oči nebyly zraněny, též lebeční kost nebyla zraněna.

Ministerský předseda si stěžoval na „vnitřní bolesti“, ukázalo se, že utrpěl zlomeniny žeber. Monis se tázal, zdali byl ještě někdo jiný zraněn, smrt ministra vojenství mu byla zprvu zatajena.

Strašně zohavená mrtvola Berteauxova byla dopravena do ministerstva vojenství.

Za tlačenice, která vznikla v davu, bylo zraněno 60 osob. Aviatik Train a jeho jeden spolucestující zraněni nebyli.

Výbor aeroklubu se usnesl, že opětovné zahájení závodních letů z Pařiže do Madridu bude druhý den o 4. hodině ranní.

Profesor, akademik a senátor Odilon Lanneiongue prohlásil, že neshledal ve stavu předsedy kabinetu znepokojivých příznaků, chová jen proto starosti, že předseda trpí úplavicí. Bude musit zachovávati přísnou dietu, aby se předešlo komplikacím. V okolí Monise se soudí, že si bude moci ponechat řízení státních záležitostí, na druhé straně domnívají se někteří poslanci a ministři, že vláda musí podat demisi. To se ostatně následující měsíc stalo.

Muž, který osadil diamanty na oblohu. Americký fotograf a vynálezce William Abner Eddy

President Falliéres dostal od většiny panovníků a hlav států soustrastné telegramy. Mezi nimi byl také telegram císaře a krále Františka Josefa. Ten právě dlel v Schönbrunnu a trápil ho kašel. Jeho Veličenstvo se přesto účastnilo mše, dodrželo přesně svůj obvyklý pořádek a přes chladné počasí podniklo krátkou procházku v parku.

Následkem katastrofy v Issy les Moulineaux srbský král Petr upustil od oficiální návštěvy Francie, soudí se, že soukromě přijede do Paříže, aby se jako bývalý francouzský důstojník účastnil pohřbu ministra vojenství Berteauxa. Ten se odbyl 26. května na státní útraty.

Prozatímní správa ministerstva vojenství byla – se zřetelem k situaci v Maroku – odevzdána ministru zahraničních záležitostí Cruppimu.

Veškerý tisk projevoval vzrušení a ohromení, jež způsobila katastrofa v Issy les Moulineaux mezi obyvatelstvem a poukázal, jak se nešťastný ministr vojenství při různých příležitostech s obzvláštní horlivostí zastával podpory létací techniky, jejíž význam pro francouzskou armádu nadšeně velebil.

Během svého druhého funkčního období (první bylo v letech 1904-5) se ministr Berteaux věnoval reformě služební uniformy francouzské armády. Jeho náhlá smrt vedla k tomu, že do bojů první světové války vstoupila francouzská armáda v nepraktických mírových uniformách (rozuměj: byly příliš parádní a viditelné).

Obrazem: Na křídlech orla. Prohlédněte si nejúchvatnější snímky pořízené dronem

Dopovězme osudy šťastnějších hrdinů našeho neštěstí – a připojím i místopisné údaje, letos jste určitě nebyli na pořádné dovolené, tak abyste si alespoň trochu užili libozvučných jmen francouzských měst a městeček.

Ernest Monis (*1846 v Châteauneuf-sur-Charente v Nové Akvitánii), senátor, ministr spravedlnosti, také námořnictva, od 2. března 1911 do 27. června t.r. francouzský premiér, dočkal se konce své cesty až roku 1929 v Mondouzil poblíž Toulouse.

Jeho syn Antoine Monis (*1882 v Châteauneuf-sur-Charente) zemřel roku 1952 ve svém i otcově rodišti.

Ropný magnát a mecenáš aviatiky Henri Deutsch de la Meurthe (*1846 v Paříži) zemřel roku 1919 v Ecquevilly v metropolitní oblasti Paříže.

Pilot Louis Émile Train (*1877 v Saint-Étienne) vznesl se do výšin absolutna LP 1939 ve Villemomble poblíž Paříže.

Armand Fallières (*1841 v Mézin v Nové Akvitánii), v letech 1906 až 1913 prezident Francie, se dožil požehnaného věku a zemřel roku 1931 v Lannes, což nejsou Lány, ale ves, možná městečko vedle Mézinu.

A náš císařpán a nekorunovaný král se prokašlal až do roku 1916, přičemž stihnul ještě zahájit první světovou válku. Ale to už je docela jiné, mnohem horší neštěstí.

FOTO: Letecké neštěstí u Paříže 21. května 1911

Letecké neštěstí u Paříže 21. května 1911 - 1nehoda letadlaLetecké neštěstí u Paříže 21. května 1911 - 2ertzujkLetecké neštěstí u Paříže 21. května 1911 - 3 sdfghjLetecké neštěstí u Paříže 21. května 1911 - 4 nlLetecké neštěstí u Paříže 21. května 1911 - 5 monis foto
Další fotky
Letecké neštěstí u Paříže 21. května 1911 - 5b monisLetecké neštěstí u Paříže 21. května 1911 - 6 Armand_FallieresLetecké neštěstí u Paříže 21. května 1911 - 6b Louis_Emile_Train_1911 waLetecké neštěstí u Paříže 21. května 1911 - 7 beLetecké neštěstí u Paříže 21. května 1911 - 9 dfghjLetecké neštěstí u Paříže 21. května 1911 - 9 ohg

Zdroje: Čech + Národní listy, 22. května 1911

Dnes, 15:35
V neděli nás čeká začátek adventu a s ním i zapálení první svíčky na adventním...
Dnes, 13:25
Velice zajímavou stavební ukázku „supermostu“ najdeme ve Spojených státech amerických. Jedná se o Mike O‘Callaghan...
Dnes, 11:15
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
Dnes, 11:15
Umíráček zvonil sám, a té chvíle také všechny ostatní, hrubé zvony. Houpaly se samy od...
Dnes, 10:33
Index protiepidemického systému PES dnes zůstal sedmý den v řadě na 57 bodech ze sta,...
Dnes, 09:05
Filmová trilogie o rodině Homolkových patří k největším klenotům české kinematografie, o tom není sporu....
Dnes, 07:55
Vloni na podzim, dva týdny před 94. narozeninami, zemřel jeden z nejvýraznějších českých filmových režisérů...
Včera, 17:45
Na slavnostním galavečeru České ceny za architekturu streamovaném z Divadla Archa na web ČT art...
Včera, 15:35
Výskyt mamutů můžeme zřejmě datovat do severské stepi v období přibližně před 300 tisíci lety....
Včera, 13:25
Ti dva muži se smrtelně nenávidí. Není divu. Jeden z nich je zpupný Říman, pyšný...
Včera, 11:15
Dnešní díl našeho seriálu o osobnostech Mělnicka zavítá do Kralup nad Vltavou, rodiště, pobytu i...
Reklama