Miroslav Donutil: Herec, který nehraje, není šťastný. Chybí mu kontakt s diváky

Bývalá hvězda brněnského divadla Husa na provázku po svém přesunu do Prahy v roce 1990 dobyla i hlavní město. Zazářil především svým Sluhou dvou pánů v Národním divadle, objevil se ale také v desítkách filmových, televizních a rozhlasových rolích a je například dvorním dabérem Kevina Costnera. Rovněž se proslavil jako vtipný vypravěč v řadě televizních talk-show, které se dodnes s úspěchem reprízují, a na živo s nimi – za normálních okolností – objíždí česká a moravská města. Kontroverzní reakce vyvolalo jeho vyprávění o Sněhurce v pořadu Pohádky pana Donutila.

Jak se má herec, který právě nehraje?

Není šťastný, protože mu chybí kontakt s divákem.

Co si o tom všem, co se kolem koronaviru děje myslíte?

Že je toho už na jednoho až moc a že už je na čase, aby se vše zase začalo vracet do normálu, i když vím, že je to velmi vzdálená meta.

Co udělá taková dlouhá pauza s českým divadlem?

To teprve uvidíme. Já doufám, že ho posílí.

Miroslav Donutil prozradil, co by dělal, kdyby se nestal hercem

V roce 2013 jste po více než dvaceti letech odešel z Národního divadla. Nestýská se vám někdy?

Ne. Odešel jsem po zralé úvaze a toto mé tehdejší rozhodnutí nedává ke stesku důvod.

Váš Sluha dvou pánů byl legendární. Dokonce vám Jiří Suchý vysekl poklonu, že jste klaunem z Boží milosti. Před časem se začalo hovořit o vašem možném návratu do „Zlaté kapličky“. Nechal byste se ještě zlákat?

Nemám potuchy, kdo o mém návratu hovořil, ale se mnou to každopádně neprobíral. Faktem je, že Zlaté kapličky a času v ní stráveném, si nikdy vážit nepřestanu.

Vaše začátky jsou spojené s brněnským Divadlem Husa na provázku a to znamená i s Bolkem Polívkou, Jiřím Pechou a dalšími. Jak na tu dobu vzpomínáte?

Jako na jednu z nejkrásnějších etap mého dosavadního života.

Jsme vlastně pořád mladí, ale přestává to na nás být vidět. 12 nejvtipnějších citátů Bolka Polívky

Kterou vaši divadelní roli máte nejraději?

Není možné ptát se rodičů, které ze svých dětí má nejraději. Všechny své role považuji za své děti, některé se podařily, víc, jiné méně, ale mám je všechny rád.

Co je podle vás pro herectví nejdůležitější? Co dělá z někoho dobrého herce?

Talent, píle a charisma.

Co je to za kouzlo, které dnešního člověka, jež má díky internetu „u nosu“ v podstatě celý svět, přece vyžene z gauče do divadla?

Přece ten nádherný bezprostřední kontakt s živým uměním.

Rád vzpomínáte na spolupráci s režisérkou Věrou Chytilovou. Vaše scénka, jak si objednává borrrrůvkovou zmrzlinu, mě pokaždé rozesměje, i když jsem jí už viděla mockrát. Kdo byl pro vaše herectví klíčovým člověkem, herec či režisér?

Tři skvělí režiséři na Provázku. Tálská, Scherhaufer a Pospíšil.

Byla nejkrásnější herečkou, svůj půvab neztratila dodnes, i když už hraje hospodyně

Kdybyste se znovu narodil, chtěl byste být zase hercem?

Nevím, jestli se mi podaří ještě jednou se narodit, ale asi bych se o herectví znovu pokusil.

Co byste poradil mladým začínajícím hercům, pokud by chtěli dosáhnout podobného úspěchu jako vy?

Aby nikdy v ničem nepolevili. A byli trpěliví.

Co říkáte hraní svého syna Martina?

Dnes už vím, že je to, přes počáteční obavy, velmi dobrý mladý herec. Ale důležitější je, že to vědí diváci, kteří na něj chodí.

Kterou roli byste si ještě chtěl zahrát?

Já jsem s dosavadní nabídkou celkem spokojen, ovšem objeví-li se nějaká výjimečná, mému věku přiměřená, nabídka, protestovat nebudu. Ostatně, nedávno mi udělaly radost dvě takové – Salieri v Morávkově režii v Huse na provázku a Willy Loman v Cesťákovi pod vedením Michala Dočekala v pražském divadle ABC.

Herečka Klára Cibulková: Divadlo je pro mě nepřekonatelné

Jaký film máte nejraději?

Dobrý.

Prý jste epileptik. Pokud ano, nebál jste se, že vás může někdy přepadnout záchvat přímo uprostřed nějaké emocionální scény na jevišti? Pokud ne, či pokud je vám tato otázka nepříjemná, můžeme jí vynechat.

To mluvíte o období před dvaceti lety. Nepříjemná je dnes už jen ta vzpomínka .

Co myslíte, že bude s divadlem i s námi po novém roce?

Já doufám, že se všichni, posílení tou nečekanou zkušeností, o to víc budeme snažit, abychom byli lepší.

Co byste si teď nejvíc přál?

Nejenom já, ale všem bych teď ze všeho nejvíc přál především zdraví a pak sílu překonat všechny překážky, které nám tak nečekaně zkřížily cestu.

 

FOTO: Miroslav Donutil 2

Miroslav Donutil 2 - Miroslav DonutilMiroslav Donutil 2 - Miroslav DonutilMiroslav Donutil 2 - Miroslav DonutilMiroslav Donutil 2 - NovinarskaKonferenceCTSrpen2016_(16)_(cropped)

Miroslav Donutil

Narozen 7. února 1951 v Třebíči

Absolvent Janáčkovy akademie múzických umění v Brně

Už od studií hrál v Divadle Husa na provázku, od roku 1990 do roku 2013 hrál v Národním divadle. Odešel odtud na protest vůči chaotickému jmenování a okamžitému odvolání ředitele ND Jana Buriana. Ve svém legendárním představení Sluha dvou pánů tam hostoval ještě do roku 2016, do derniéry hry, která se tam hrála 22 let a která se stala se nejdéle hranou činoherní inscenací na prknech ND.

Je ženatý a má dva syny, mladší syn Martin je rovněž herec, starší Tomáš informatik.

Je vášnivý rybář a chalupář.

 

3 + 1 nejslavnější role Miroslava Donutila

Nikola Šuhaj Loupežník

Jedna z Donutilových prvních výrazných filmových rolí v muzikálu Balada pro banditu, který v roce 1978 podle knihy Ivana Olbrachta, natočil s herci Divadla Husa na provázku Vladimír Sís. V příběhu o vojenském zběhovi z ukrajinské Koločavy, který bohatým bral a chudým dával, se kromě tenkrát začínající vynikající zpěvačky Ivy Bittové v roli Nikolovy milé Eržiky objevil také Boleslav Polívka jako slizký hostinský Lazar Mageri. Autor scénáře a textů písní byl pozdější ministr kultury Milan Uhde, který ale musel v té době své autorství utajit.

 

Lampasák Šebek z Pelíšků

Jedna z nejoblíbenějších českých komedií všech dob Pelíšky režiséra Jana Hřebejka k sobě znovu svedla dva původně brněnské herce – Polívku a Donutila. Zatímco Donutil je zde za zapáleného komunistu s poněkud zeleným mozkem, Polívka v roli jeho bratra hraje nonšalatního bonvivána na úplně jiné názorové straně politického spektra. Nicméně kvůli rodinné atmosféře Vánoc se oba snaží napětí plynoucí z jejich rozporných pohledů na život tlumit. Donutilova určitá prkennost a naopak Polívkova životní lehkost jim vedle sebe náramně sluší.

 

Advokát Ulrich z Kurvahošigutntag

To se ještě výrazněji projevuje ve filmu Věry Chytilové Dědictví aneb Kurvahošigutntág z roku 1992. Zde si vedle skvělého burana Bohuše v podání Polívky Donutil střihnul naprosto suchého právníka, který s Bohušem musí kvůli obrovským penězům z dědictví trávit čas, přestože o něm nemá vůbec dobré mínění. Film se také díky hereckým výkonům jich dvou stal kultovním a řada hlášek z něj zlidověla. Například: „Irenka, nebuď hlúpa. Ja ťa mám rád aj bez peňazí.“ Nebo: „Ty 1. světová skupino. To by ses musel jináč chovat! Jináč tady obracat, čoveče! Už za tu chvílu, co su tady. Ten tady mává jak na 1. mája, chce zaplatit, ani si ho nevšimneš! Se tady plúžíš, jak nějaká lemra!!! Ubrúsky nevymění, špinavé nechá! Cikána nepustíš, černoch ti nevadí. Víš kolik peněz může mít taková cigán ty skupino!!! Pro mě cikán jako čerrnoch. Hoši to není nic proti vám. Já nejsu žádnej rasista. Lidi jsou lidi, to je jasné. Děláš machra, co děláš machra? Kde si?!! Kdo si?!! Ty si myslíš, že já jsem nějaký hňup, ty hňupe?!!“ a závěrečné: „Tak, a teď si vás kúpim všecky.“

 

Sluha dvou pánů

Kromě filmových rolí, ke kterým by se slušelo zmínit i poručíka Troníka z Černých baronů s jeho neuvěřitelně speciálním šlapáním si na jazyk, je Donutilovým hereckým majstrštykem jeho Truffaldino ve hře Carla Goldoniho Sluha dvou pánů. V komedii plné omylů, záměn a Truffaldinovo schopnosti poplést a zamotat úplně vše, Donutil jako vychytralý a věčně hladový sluha exceloval na jevišti Národního divadla v letech 1994 až 2016. Se svými 600 reprízami, během kterých zůstával jediným představitelem Truffladina pouze Donutil, překonala hra jiný rekord Národního divadla, jímž byla Kočičí hra s Danou Medřickou v hlavní roli. Ta se hrála „pouze“ 403 krát.

Dnes, 10:20
Česko směřuje k otevření obchodů nejpozději 3. května. Vláda bude o rozvolňování protiepidemických opatření jednat...
Dnes, 09:27
Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) během nočních zásahů po celé republice zadrželi...
Dnes, 08:37
Komerční článek
Vlivem pandemie děti tráví na internetu více času Podle výzkumu Českého statistického úřadu z roku...
Dnes, 08:37
Na stovkách míst v Česku budou dnes policisté kontrolovat dodržování maximální povolené rychlosti jízdy. Lokality...
Dnes, 08:27
Prezident Miloš Zeman odpoledne jmenuje Jakuba Kulhánka (ČSSD) ministrem zahraničí. Ve funkci nahradí minulý týden...
Dnes, 04:00
Komedie z roku 1977 režiséra Ladislava Rychmana s názvem Jen ho nechte, ať se bojí...
Dnes, 04:00
Nezařazený poslanec Lubomír Volný (Volný blok) má zaplatit pokutu, kterou mu uložil mandátový a imunitní...
Včera, 19:29
Vicepremiér, ministr vnitra a současně pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) má posílenou ochranku. Jako ministr...
Včera, 17:34
Předseda opoziční ODS Petr Fiala trvá na tom, že exploze muničního skladu ve Vrběticích na...
Včera, 13:35
Pirátský poslanecký klub bude po schválení volebního zákona Senátem usilovat o to, aby se konaly...
Včera, 13:25
Na jaře se každý těší na čerstvé, ale než se objeví na záhoně, můžeme se...
Reklama