Modré světlo je běžně přítomné, jedná se totiž o jednu ze složek slunečního světla. Je to záření s vyšší frekvencí a kratší vlnovou délkou a na světelném spektru bychom ho našli mezi neviditelným UV zářením a neviditelným infračerveným zářením. Modré světlo ovlivňuje biologické rytmy našeho těla – díky němu můžeme fungovat cyklicky v rytmu den-noc neboli v cirkadiánním rytmu. Vystavení se modrému světlu stimuluje v těle vyplavování hormonu kortizolu, a ten napomáhá naší bdělosti.
Světlo obrazovek
Pak tu ale máme umělé modré světlo, které na nás září z obrazovek všeho druhu – počítače, telefony, tablety, televize, ale také třeba zářivky. Nadměrné vystavení se těmto zdrojům záření z dlouhodobého hlediska může vést k celé řadě zdravotních problémů. Právě nadměrná expozice všudypřítomnému modrému světlu může být jedním z důvodů, proč se v dnešní době vyskytuje tolik problémů se spánkem, chronická únava, úzkosti a deprese.
Modré světlo a spánek
Problém modré světlo působí, pokud se mu vystavíme v čase, kdy se ukládáme ke spánku. Má totiž na svědomí, že tělo utlumí výrobu hormonu melatoninu, který je pro zdravý spánek klíčový. Narušíme tak přirozený rytmus našeho těla, které jinak pracuje jako hodinky a večer spouští chemické pochody, které nás připravují ke kvalitnímu spánku.
Pokud se ale vystavujeme světlu, naše tělo má stále den, a my tak uléháme do postele ve střehu, ve stavu příliš bdělém, kdy mozek není připraven na noční odpočinek. Tělo možná i usne, ale spánkový koktejl v mozku není optimální, a tak často ráno necítíme ten očekávaný odpočinek – často se naopak budíme unavení, podráždění a rozlámaní.
Řešení
Nepropadejme depresi – je v naší moci negativní vliv modrého světla minimalizovat. Především dbejme na to, abychom se modrému světlu nevystavovali před ulehnutím – minimálně jednu hodinu před spaním, raději dvě. Pokud těsně před ulehnutím sjíždíme na mobilu sociální sítě nebo sledujeme film, nepřinese to klid a odpočinek naší mysli ani našemu tělu. Raději večer sáhněte po knize, poslechněte si klidnou hudbu (ne z telefonu!), povídejte si, vyprávějte, zacvičte si jemnou jógu. Odměnou vám bude větší pocit pohody a odpočatosti.
Také dbejte na to, aby místnost, kde spíte, byla dostatečně temná – pozor i na intenzivně zářící digitální hodiny, a dobře zatemněte i před světly z ulice. Pokud musíte v noci na toaletu, zkuste jít pokud možno potmě, nebo si posviťte jen málo, abyste mozek nenastartovali do bdělého módu.
Brýle proti obrazovce
Existují i speciální brýle, které dokáží v různé míře blokovat množství modrého světla. Pokud máte se spánkem problém a zároveň musíte večer dokončit nějakou práci na počítači nebo mobilu, lze je použít. Stejně tak trochu pomůže i noční režim – neblokuje modré světlo zcela, ale hodně ho eliminuje. Pozor – noční režim není to samé jako snížení jasu! To samo o sobě pouze sníží intenzitu světla, neomezí se ale světlo modré.