• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Motorkář Gustav Havel byl špičkovým závodníkem Československa. Dostihla ho ale krutá smrt!

  12.5.2018
  Fefík
  Další fotky

  Nenápadný hřbitůvek od výpadovky na Karlovy Vary je oddělený jen prostou cihlovou zídkou. Vede tu dělící čára mezi Ruzyní a Řepy, ale nebožtíkům je to jedno, k volbám už nechodí. Uprostřed pěkná kaplička z počátku minulého století… I blízko té silnice klid… tady by se to odpočívalo! Leží tu pár sedláckých rodin, ruzyňských starostů, hospodských z Bílé Hory, padlí vlasovci… A urna s popelem člověka, jehož jméno zná půlka motoristického světa. Gustav Havel.

  Gustav Havel (1930 – 1967) byl československý závodník Grand Prix silničních motocyklů, zasloužilý mistr sportu a reprezentant ČSSR. Na start závodu se poprvé postavil v roce 1949 v Praze. Svou kariéru v Grand Prix zahájil v roce 1961 na motocyklech Jawa.

  Tři roky kanibal Ladislav Hojer děsil Československo. Ženy vraždil ve vlaku i u přehrady

  Jeho obdivuhodné jezdecké umění, čistý jezdecký styl a cit pro motocykl přinášely mnohá vítězství a dobré výsledky. Dosáhl i významných úspěchů při startech v zahraničí, kterými se zařadil mezi světovou špičku. Svou nejlepší sezónu zažil v roce 1961, když skončil na třetím místě v mistrovství světa 350cc.

  Tragický konec vynikajícího herce. Petr Svojtka by letos slavil 72. narozeniny

  Ve stínu Franty Šťastného

  Startoval i ve slavné Tourist Trophy na ostrově Man, nejtěžší zkoušce jezdců i strojů. Byl trochu ve stínu dravějšího stájového kolegy Františka Štastného (viz jejich společná fotka s Giacomo Agostinim).

  Hrozná smrt dětí v autosedačkách. Umírají až sedmkrát více. Jak vybrat správnou a bezpečnou?

  I povahově byli zcela odlišní. František, který byl ve společnosti jako doma a dost často býval jejím středem a ohňostrojem všelijakých nápadů. A Gustav, pro něhož byla na prvním místě rodina (manželka Eli a syn Gustav). Tu často brával na závody sebou.

  Po tragické smrti Havla dali pořadatelé závodů v Hořicích jméno Gustava Havla (se souhlasem paní Eli Havlové) do názvu závodů – 300 zatáček Gustava Havla. Na hořickém okruhu se Gustavu Havlovi ostatně dařilo a dlouho zde držel traťový rekord.

  Tragický konec ruských emigrantů v Československu. Proč s prvními dny míru začali mizet lidé?

  Tři sta zatáček… je jich vlastně 312

  Nu, asi každému to zazní povědomě – 300 zatáček Gustava Havla. Závod se jezdí v Hořicích v Podkrkonoší od roku 1936. Název vznikl z faktu, že motocyklista na hořickém závodním okruhu absolvuje 312 zatáček. (Tedy když má štěstí.)
  Klasický silniční okruh o délce 5,15 km a výškovém rozdílu 90 metrů. Trať je technicky náročná, má 26 zatáček, z toho 15 vpravo, 11 vlevo. Jede se dvanáct kol ve směru hodinových ručiček.

  Pomníček české kriminalistiky: Tělo ve dvou kufrech dorazilo na Slovensko. Kdo je vrahem Otýlie Vranské?

  Od roku 1968 nese závod jméno Gustava Havla, českého závodníka, který patřil mezi světovou špičku a tragicky zahynul v roce 1967.

  Tragický konec cestou do zaměstnání

  Tragédie! 30. prosince 1967 cestou do zaměstnání havaroval u stadionu Bohemians v Praze a záhy utrpěným těžkým zraněním ve Vinohradské nemocnici podlehl. Byla to přesně ta situace, kdy se všechny možné špatné věci bohužel protnou v jednom bodě. Přestože měl volno, jel za kolegy do JAWY na cestovním motocyklu. Zhaslo pouliční osvětlení a vstoupila mu tam chodkyně. S tou situací nešlo už bohužel nic dělat…

  Kdyby vás někdy napadlo zastavit se na ruzyňském hřbitůvku, hrob Gustava Havla hledejte od křížku vlevo…

  FOTO: Život a smrt Gustava Havla

  Život a smrt Gustava Havla - 3 štatsný h giacomo agostini moto cup skŽivot a smrt Gustava Havla - 4 amk hořiceŽivot a smrt Gustava Havla - 5 havel (3)Život a smrt Gustava Havla - 2 havel gustavŽivot a smrt Gustava Havla - OLYMPUS DIGITAL CAMERA
  Další fotky
  Život a smrt Gustava Havla - 7 havel (6)Život a smrt Gustava Havla - 8 kř힎ivot a smrt Gustava Havla - 1 moto-cup.sk

     Nepřehlédněte