• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Tragický konec vynikajícího herce. Petr Svojtka by letos slavil 72. narozeniny

  10.5.2018
  Soňa Brunnerová

  V letošním roce by herec Petr Svojtka oslavil své 72. narozeniny, nicméně jeho život skončil tragédií 9. května 1982, kdy mu bylo pouhých 35 let. Se třemi ženami z herecké branže zplodil tři děti, syny Petra a Jana a dceru Janu. „Bláznivému Petříčkovi“ se stalo osudné popíjení a jeho adrenalinová záliba…

  Berounsko je ráj filmařů. Točil se tu oceňovaný seriál Pustina i Limonádový Joe. A co dalšího?

  Byl považován za jednoho z nejvýraznějších herců své generace a na svém kontě má řadu filmů a seriálů. Jeho hlas znáte z pohádek Tři oříšky pro Popelku a Princ a Večernice, kde předaboval oba prince. „Fekálního prince“ Pavla Trávníčka kvůli moravskému přízvuku a Juraje Ďuriaka (princ Velen), pretože hovoril po slovensky.

  Herec Trávníček dostal přezdívku Fekální princ od Vladimíra Menšíka, protože spadl do hnoje.

  Hračky, které pamatujeme my i naše maminky. Měli jste houpacího koníka?

  Výše zmíněné pohádky spojuje jméno Libušky Šafránkové, která si s Petrem Svojtkou i s mladší sestrou Miroslavou zahrála v pohádce Malá mořská víla od Karla Kachyni. Natáčela se mimo jiné ve středních Čechách, a to na Berounsku v lomu Velká Amerika a také na Mělnicku na zámku Veltrusy.

  Nacistická pěstírna čistých árijců. Lebensborn na zámku Veltrusy

  Charismatického herce jste mohli vidět také jako psychiatra v Arabele nebo v jednom z dílů 30 případů majora Zemana…

  Bláznivý Petříček i James Dean

  O Petru Svojtkovi se říkalo, že vypadá podobně jako americký herec James Dean a kvůli své povaze dostal přezdívku „Bláznivý Petříček“. Rád popíjel, občas si zakouřil marihuanu, ale jeho velkou zálibou bylo projíždění se na ojích tramvají. Také lezl po úzkém zábradlí mostu, měl sklony k hazardu a svoje okolí provokoval lehkomyslností. To se mu stalo osudné právě 9. května 1982, kdy ho po flámu napadlo se svézt domů „po svém“ noční tramvají.

  Sebevraždy slavných. Proč si úspěšní a známí lidé sáhli na život?

  Jeho tělo, roztrhané a roztahané po centru Prahy, bylo identifikováno díky dokladům, které byly nalezeny. Tramvaják se sesypal, když se dodatečně dozvěděl, co se stalo a jeho manželka Jana Boušková se o Petrově smrti dozvěděla až díky lístku na domovních dveřích. Měla s ním malého Jana. Hercových ostatků na kolejišti si všiml taxikář, řidič mnohatunové tramvaje neměl ani tušení, že někoho přejel.

  Luxus „za totáče“. Štiplavé krepsilonky jsou černou můrou dodnes

  Předchozí Svojtkovy partnerky (manželka Kateřina Macháčková a přítelkyně Jana Janěková) nezvládly jeho povahu, proto jejich vztah krachnul. Nicméně Janě Bouškové imponoval a žili spolu čtyři roky. Od 83. roku tvoří stálý pár s Václavem Vydrou, který se do ní zamiloval ještě v době než si začala s o šest let starším Petrem Svojtkou, ale ona ho zprvu odmítla.

  Antikomunista nebo komunista?

  Petr Svojtka měl své vlastní „běsy“. Někteří ho popsali jako Jekylla a Hyda nebo muže dvou tváří. Zajímavý je také vývoj jeho politického názoru. V srpnu 1968 roznášel mezi ruské okupanty letáky s výzvou, aby odešli. Poté na krátkou dobu i s přítelkyní emigroval do Británie, kde myl nádobí, v období normalizace zakládal v divadle Svaz socialistické mládeže a vstoupil do strany. Své kolegyni řekl, že už nechce dělat hrdinu. Nicméně jeho počínání mu pomohlo výrazně jeho herecké kariéře, ale nenesl to dobře.

  Záhadná smrt Jiřího Schelingera. Nerozvážnost? Pokus o emigraci? Vražda StB?

  Spekulace

  Po tragédii, která se stala květnové noci, se samozřejmě spekulovalo o tom, že Svojtka spáchal sebevraždu, nicméně podle všeho se jednalo o nešťastnou náhodu, které šel vstříc dobrovolně. Údajně si však při studiích na DAMU podřezal žíly.

  Všichni sourozenci se poznali až na prahu dospělosti

  Jeho syn Petr je uznávaným divadelním režisérem. V době otcovy smrti mu bylo jen deset let. Svoji sestru Janu Janěkovou ml. (manželka Igora Chmely), která se živí jako herečka poznal jako dospělý. Nejmladší sourozenec Jan, kterého vychovával Václav Vydra, se herectví nevěnuje. Bratři se navzájem znali.

  Ulice Jana Masaryka. Co nevíte o její významné historii?

  Petr Svojtka ml. v pořadu Třináctá komnata prozradil, že se se smrtí otce dlouho vyrovnával a o tragédii se dozvěděl o několik dnů později. Zrovna byl na škole v přírodě, když se to stalo. Celou pravdu se dozvěděl u benzinové pumpy.

  Jeho sestra Jana Janěková médiím prozradila, že po otci pátrala na vlastní pěst. Tušila, že je adoptovaná a hledala důkaz, ve dvanácti se jí zadařilo a našla adopční listinu. Proto se vydala na vlastní pěst do Národního divadla, kde se od vrátného dozvěděla pravdu o svém otci. Šokovalo ji to, proto s tím přestala. Její matka pravdu odhalila, když jí bylo šestnáct a s bratry ji seznámila.

  FOTO: Petr Svojtka

  Petr Svojtka - Petr Svojtka v seriálu ArabelaPetr Svojtka - Petr Svojtka s Mirkou Šafránkovou v Malé mořské víle (1976)Petr Svojtka - Petr Svojtka s Janou ŠtěpánkovouPetr Svojtka - Petr Svojtka v roli učitelePetr Svojtka - Petr Svojtka


  Nepřehlédněte