• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Sebevraždy slavných. Proč si úspěšní a známí lidé sáhli na život?

  26.5.2021
  Soňa Brunnerová

  Uplynulo 19 let od úmrtí českého herce Vlastimila Brodského. Zemřel vlastní rukou v sobotu 20. dubna 2002 na své chatě. Není jediným umělcem, který spáchal sebevraždu. Iveta Bartošová, Karel Svoboda nebo například Jana Rybářová jsou dalšími, kteří se rozhodli dobrovolně odejít.

  Vlastimil Brodský zvaný též jako Bróďa se narodil v Ostravě 15. prosince 1920 a dožil se 81 let. Velkou část života prožil v Praze, kam se i s rodiči přestěhoval již v době, kdy studoval na gymnáziu. V dalším studiu se chtěl zlepšit v tanci na soukromé herecké škole Emila Františka Buriana, který si všiml jeho talentu a doporučil mu, ať se stane hercem. Během svého života vystřídal řadu divadelních štací a nakonec se usadil v Divadle na Vinohradech, kde setrval až do roku 1990, i později tu byl stálým hostem.

  Herec Marvan natočil za 50 let přes dvě stovky filmů. Totalita mu v tom nezabránila

  První film natočil v roce 1937 (Svět patří nám), po válce se začal ve filmech (a později i v seriálech) objevovat pravidelně. Na svém kontě jich má desítky. Zahrál si např. Karla IV. v Noci na Karlštejně, dědka Drchlíka v Návštěvnících nebo hodného pana učitele v Ať žijí duchové. Děti dob minulých si ho pamatují jistě z rozhlasu jako skřítka Hajaju, který jim předčítal pohádky, a mladší ročníky ho mohly slyšet jako hlas Taťky Šmouly. Filmů i úspěšných seriálů má na svém kontě nespočet.

  Brodský jako jediný český herec získal cenu Zlatý medvěd za roli ve filmu Jakub lhář. Jako záporáka jsme ho mohli obdivovat ve filmu Ostře sledované vlaky, který vznikl v Loděnici na Berounsku, a získal Oscara.

  Záhadná smrt Jiřího Schelingera. Nerozvážnost? Pokus o emigraci? Vražda StB?

  Jeho posledním filmem, který šel do kin, je oceňované Babí léto, kde hraje postavu, která si naplno užívá podzimu života. Zahrál si v něm se svou dlouholetou kolegyní Stellou Zázvorkovou. Za svůj výkon získal Českého lva. Právě své kolegyni a blízké přítelkyni Stelle Zázvorkové napsal podle bulvárních médií před svou smrtí tajný dopis, kde naznačoval, co má v úmyslu.

  Klaun, který v soukromí trpěl depresemi. Nacisté ho připravili o divadlo, po válce nesměl hrát

  Trpěl depresemi a mluvil o smrti

  Byl typem herce, který ztvárňoval tragikomické postavy, sám celý život trpěl depresemi, i když se je snažil maskovat černým humorem. Brodského pravděpodobně zlomila návštěva nemocnice, kde ležel Miroslav Horníček na kapačkách po mrtvici a s těžkou cukrovkou. Bál se umírání, ale celý život mluvil o smrti. Krátce předtím, než se zastřelil, v televizi běžel snímek Freonový duch, kde Brodský ztvárnil hlavní roli (to si pamatuje autorka dodnes).

  „Táta“ Návštěvníků, Pana Tau i řady netradičních pohádek Ota Hofman by oslavil devadesátku. Co o něm určitě nevíte?

  Kdo další z českých umělců si sáhl na život?

  Divadelní i filmová herečka Zorka Janů, mladší sestra Lídy Baarové, si na život sáhla v 26 letech, když jí bylo bráněno v divadelní činnosti. Ztratila smysl žít. Po válce ji potrápily skutečnosti, které se týkaly vyšetřování její sestry, i smrt maminky, která v roce 1945 nepřežila policejní výslech. Zabila se 24. nebo 27. března 1946 skokem z okna v rodinné vile na Hanspaulce.

  Lída Baarová luxusní vilu na Hanspaulce nikdy ráda neměla. Zemřela tam její sestra

  Herečka Jana Rybářová se v únoru 1957 otrávila svítiplynem. Na konci března téhož roku měla oslavit 22. narozeniny. Zamilovala se do ženatého operního pěvce Přemysla Kočího, který se rozvést nechtěl. Když se o jejich vztahu začalo šuškat po Praze, lidé jí posílali anonymní dopisy a obtěžovali ji moralizujícími telefonáty. Za svůj vztah se starším mužem se styděla. Někteří ji pomlouvali, že čeká s Kočím dítě, nicméně lékař, který její tělo prohlížel, těhotenství vyloučil. Svou sebevraždu několik dní plánovala, dokonce stihla napsat dopis na rozloučenou.

  Proč si sestry Hruškovy dodnes hrají na princezny?

  Populární hudební skladatel filmových melodií Karel Svoboda se sprovodil ze světa legálně drženou zbraní 27. ledna 2007 na zahradě ve své vile v Jevanech. Bylo mu 68 let a trpěl depresemi, léčil se s nimi. Podle bulváru měl antidepresiva zapíjet alkoholem a mít poruchu příjmu potravy.

  Lidé si myslí, že jsem jako Chocholoušek, ale to mi vůbec nevadí, říká psychiatr Jan Cimický

  V pátek 17. září 2010 se zastřelil herec Martin Štěpánek, starší bratr Petra Štěpánka. Důvodem byla pravděpodobně rakovina a strach z bolesti a pomalého umírání. Nechtěl být ostatním na obtíž. Během života měl problémy s alkoholem.

  Ty ostatně měla i zpěvačka Iveta Bartošová. V dubnu to bylo sedm let od okamžiku, kdy si ve svých 48 letech vzala život. Lehla si na koleje před vlak jedoucí směrem do Benešova v Praze-Uhříněvsi. Její soukromý život byl před i po její smrti propírán v bulváru

  O sebevraždě se spekulovalo i v případě Petra Muka. Jeho smrt (24. května 2010) dodnes halí tajemství. Podle oficiálních informací policie šlo o nešťastnou náhodou. Podle spekulací se udusil v opilosti svými zvratky nebo ho zabila zástava srdce kvůli kombinaci prášků a alkoholu. Rodina ani policie to blíže nekomentovala, proto se přesně neví, co za koncem jeho života stálo.  Nicméně médiím přiznal, že ho celý život trápily deprese. Bylo mu 45 let.

  Živoucí legenda Hana Zagorová. Kolik nazpívala písní a bez čeho nemůže žít?

  O sebevraždě se v bulváru diskutovalo i v případě charismatického herce Jana Třísky. Nicméně vše nasvědčuje tomu, že šlo o nešťastnou náhodu. Herec na Karlův most chodíval pravidelně v době než začalo natáčení nového snímku, což na sociálních sítích potvrdil i Jiří Mádl, který měl režírovat film. Stalo se to 23. září 2017, kdy Třísku vylovili dva muži z Vltavy pod Karlovým mostem. Tříska před pádem z mostu posedával na zábradlí u soch a zavrávoral… Lékařům se podařilo obnovit činnost srdce, nicméně 25. září v nemocnici svým zraněním podlehl. Dne 4. listopadu 2017 měl oslavit své 82. narozeniny.

  Nacisté ho poslali do Dachau, před komunisty uprchl do Anglie. O jeho smrti před 40 lety informoval Hlas Ameriky. Ferdinand Peroutka

  Zdroj: Wikipedie  Nepřehlédněte