Na dně křídového moře. Víte, kde byste ho u nás našli?

Další fotky

Moře, to je to jediné, co naší zemi chybí k turistické spokojenosti. Tento nedostatek se dá naštěstí eliminovat sbalením kufrů a cestou na letiště. Ale ani autem to není neřešitelná situace. Vždyť k Baltu to máme z nejsevernějšího bodu ČR asi tři stovky kilometrů. To je ale studené moře, raději někam na jih. Mít tak slanou vodu v dosahu městské dopravy. To ale není žádný problém, pokud víte, kterým směrem vyrazit.

Kdybyste žili ve druhohorách, asi tak před sto miliony lety, toto přání by se vám splnilo. Čičovický kamýk, buližníkový suk v okrese Praha západ, na dohled hlavního města, je pro toto tvrzení jasným důkazem. Z dálnice D7 se nedá přehlédnout, je takřka nadosah. Jasně patrné stopy příboje jsou zde, na jeho skalách vidět dodnes. Ano, zde se rozbíjely vlny křídového moře, které po dobu asi dvaceti milionů let zalévalo území od Drážďan přes Polabí až po Blansko na Moravě. Patnáct tisíc kilometrů čtverečních. Co se vlastně tehdy odehrávalo? Naše Země je stále živá a dala to najevo více než silně. Mořská dna se zdvihala a rozpínání pevninských desek nestíhalo tento zdvih kompenzovat. Hladina moří stoupla o více než dvě stovky metrů a mapu tehdejší Evropy byste rozhodně nepoznali. Zmizela ve vlnách téměř celá. Jediný, dlouhý, sedimentační cyklus, zanechal geologům zajímavé oblasti k průzkumu. Bylo to také naposledy, kdy se na našem území moře nacházelo a my vlastně chodíme po mořském dně.

Geopark Barrandien získal statut národního geoparku

V okolí Prahy není Čičovický kamýk jediná zvláštnost tohoto typu. Naleziště žraločích zubů, v prostoru města Kladna, je další připomínkou. Není to nic divného, v době, o které mluvíme, bylo již kladenské uhlí bezpečně uloženo v hlubinách. Pokud si však chcete užít hezký výlet, spojený s návštěvou geologické zajímavosti, musíte se vydat do Kralup nad Vltavou. Vyhlídkové místo na město a daleké okolí, s názvem Hostibejk, je současně oblíbeným cílem odpočinku. Od nádraží je to necelý kilometr, a altán s červenou střechou je vidět již zdaleka. Přivede vás k němu zeleně značená, turistická cesta.

FOTO: Na dně křídového moře

Na dně křídového moře - Na dně křídového moře 7Na dně křídového moře - Na dně křídového moře 9Na dně křídového moře - Na dně křídového moře 8Na dně křídového moře - Na dně křídového moře 6Na dně křídového moře - Na dně křídového moře 5
Další fotky
Na dně křídového moře - Na dně křídového moře 4Na dně křídového moře - Na dně křídového moře 3Na dně křídového moře - Na dně křídového moře 2Na dně křídového moře - Na dně křídového moře 1

Prvohorní usazeniny dávného, sladkovodního jezera, z období karbonu, přecházejí zcela zřetelně v usazeniny křídového moře. Pokud je geologie vaším koníčkem, zde naleznete mnoho materiálu ke studiu. Skály jsou volně přístupné, povede vás naučná stezka s informačními tabulemi. Dá se v nich číst jako v otevřené knize. Zkamenělé obtisky dávných živočichů, které se v pískovci zachovaly, jistě také naleznete. Bohužel, celá lokalita byla vyhlášena chráněným územím teprve před dvaceti lety a na mnoha pískovcových skalách je vidět, že se na nich podepsala lidská ruka, nepříliš rozumným způsobem. Nepoškozené části jsou nepřístupné, protože se celý svah strmě propadá k železniční trati Praha- Děčín, která patří k nejstarším v Čechách. Tehdejším projektantům slouží jenom ke cti, že části pískovcových skal, které k této lokalitě náleží, neodstřelili, nýbrž prorazili několika tunely, které dnes patří k zajímavým, technickým památkám.

Dnes, 17:10
Azurová voda linoucí se kolem velkých balvanů, do kterých často také naráží a tím vznikají...
Dnes, 15:21
Milá č. 18, slavný román amerického spisovatele Leona Urise, vychází opět v češtině. Podmanivý příběh...
Dnes, 14:57
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 14:57
Na severu a severovýchodě Česka hrozí ve středu odpoledne místy silné bouřky, ojediněle s krupobitím....
Dnes, 14:39
Možná jste to zaznamenali také. S volným časem v době koronavirové si člověk hledá rozptýlení...
Dnes, 14:35
S přicházejícím teplým a slunečným počasím nastává opět sezóna grilování. Ta je ale kromě příjemných...
Dnes, 14:30
Bojové sporty, motorismus a mnoho dalšího. Na české sportovní televizi SPORT 5 můžete sledovat pořady...
Dnes, 14:26
Miliony lidí už mají první dávku očkování za sebou a další před sebou. A jako...
Dnes, 11:31
Dnes si lze pochutnávat na stovkách druhů pochutin na dřívku. Jak už to ale tak...
Dnes, 10:58
Letos v březnu zemřelo v Česku podle předběžných údajů zhruba 16 600 obyvatel. Je to...
Dnes, 10:55
Ceny opět rostou, za co všechno si připlatíme?
Reklama