• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Na e-shopech roste zájem o odložené platby nebo platby na třetiny

  28.11.2022
  Doris Drienová

  V Česku roste zájem o využití služeb, které umožňují lidem například rozdělit platby na několik splátek nebo odložit platbu na později. Službu PlatímPak od Raiffeisenbank, která umožňuje odložit platbu o 30 dní, letos za prvních deset měsíců využilo meziročně o 56 procent více lidí. Podle průzkumu mezi uživateli služby Skip Pay od ČSOB možnost odložit si platbu letos pozitivně hodnotí 61 procent lidí, což je o deset procent více než loni. Službu nákup na třetiny společnosti Twisto letos na podzim využilo o 40 procent zákazníků více než loni, sdělili mluvčí společností.

  Podle generálního ředitele Skip Pay Richarda Kotrlíka Češi letos hledají cesty, jak skloubit před Vánoci útraty s tím, aby jím zůstala finanční rezerva – proto řada lidí ocení možnost odložit platby za dárky až na leden. Společnost zároveň vyzývá uživatele, aby nakupovali zodpovědně.

  V ČR podle posledních údajů Českého statistického úřadu v září klesly tržby v maloobchodě o 5,6 procenta. „Zákazníci jsou opatrnější a nechtějí aby e-shop držel jejich peníze, dokud nejsou s nákupem zcela spokojeni. K tomu slouží právě odložené platby. Naopak platba na třetiny umožní nakoupit i dražší zboží, aniž by se tím například zákazník vydal z veškerých úspor na běžném účtu,“ uvedl Kotrlík.

  Doplnil, že lidé nejčastěji platbu na třetiny využívají při nákupu bílé techniky, elektroniky nebo potřeb pro domácnost a postupně se rozvíjí i segmentu módy. „Obecně se to týká dražších nákupů nad 3000 korun,“ dodal.

  Společnost Twisto nabízí kromě nákupu na třetiny také odloženou takzvanou platbu po vyzkoušení. „Zatímco loni jsme zaznamenali osm milionů transakcí, letos očekáváme dosažení deseti milionů,“ uvedla marketingová manažerka firmy Kateřina Kořínková.

  Z průzkumu agentury Ipsos vyplynulo, že omezení nákupů kvůli vysoké inflaci očekávají zhruba dvě třetiny českých e-shopů. Autoři průzkumu také uvedli, že odložené platby nebo platby na třetiny zatím využilo v Česku poměrně málo lidí, do budoucna ale mají velký potenciál.

  Službu umožňující odložit platbu až o 30 dní od Raiffeisenbank podle mluvčí společnosti Martiny Kotasové už využilo přes 10.000 lidí nejvíce při nákupech elektroniky, oblečení, nábytku i například kosmetiky, sportovních potřeb a léků. „V tomto roce již evidujeme přes 22.000 žádostí, v první polovině listopadu se začala projevovat také vánoční sezona a zaznamenáváme tak další růst,“ doplnila.

  Možnost rozložení platby na třetiny nabízí také Alza.cz. „Podle našich dat se podíl nákupů na Třetinku vůči všem prodejům na Alze za poslední měsíce výrazně nevychýlil, službu u nás využívají desítky tisíc uživatelů, z toho téměř polovina z nich opakovaně,“ uvedla mluvčí společnosti Lucie Dlouhá.

  Potenciál rozložených plateb na třetiny vidí také například majitel e-shopu MůjKoberec Marek Černý. „Protože mohou umožnit lidem pořídit si třeba podlahu, kterou chtějí a nemusí se spokojit s levnějšími alternativami v případě, že nemají dost peněz,“ řekl.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte