Na ministerstvu koupil nejdražší respirátory, teď má Vojtěch pod palcem nemocnice v Ústeckém kraji

22.3.2021
Jan Štoll

Nákupy ochranných pomůcek provázel chaos, výrazné cenové rozdíly, nedostatky v jejich kvalitě, konstatoval Nejvyšší kontrolní úřad. Jeho lidé prošli nákupy ochranných pomůcek za 7,5 miliardy korun.

„U ministerstva zdravotnictví cena respirátorů FFP2 opakovaně převýšila jednotkové ceny respirátorů FFP3 a cena respirátorů FFP2 dosáhla až na 777 Kč za kus,“ uvádí zpráva NKÚ.

Předražené nákupy Vojtěch na ministerstvu nepodepisoval jen ze začátku epidemie.

„Nejvýznamnější cenové výkyvy u jednotlivých typů OOP a ZP zjistili kontroloři jak na začátku nouzového stavu, tak v odstupu několika týdnů, kdy už bylo zboží dostupnější,“ dodává NKÚ.

Zahájení nákupů v době nedostatku ochranných prostředků mohl resort předejít.

„Ministerstvo zdravotnictví reagovalo na nedostatek OOP a ZP ve zdravotnických zařízeních se zpožděním a jejich nákup nezahájilo v době, kdy ještě byly dostupné na trhu,“ uvedl NKÚ.

Manažerské schopnosti teď exministr Vojtěch uplatňuje v Krajské zdravotní – společnosti Ústeckého kraje, která spravuje pět nemocnic a hospodaří s obratem 8 miliard korun.

Ústecký kraj jako pokladnička trafikantů hnutí ANO. Nově je otevřena i pro exministra Vojtěcha

„O post předsedy představenstva Krajské zdravotní, a.s., ve kterém již nějakou dobu působím, coby jeho člen, jsem nijak sám neusiloval, byl jsem kolegy zvolen,“ uvedl dříve Vojtěch.

Vojtěchovo dosazení do funkce bez výběrového řízení vadí krajské opozici.

„Pro nás je zcela neakceptovatelné, aby se do vedení krajských nemocnic i samotného úřadu dosazovali trafikanti z hnutí ANO. Z Ústeckého kraje se nemůže stát skládka neúspěšných politiků a úředníků z celé země. Kraj potřebuje změnit směr a naopak přilákat zkušené odborníky s vizí, kteří ho úspěšně provedou probíhající transformací,“ uvedl opoziční zastupitel Filip Ušák (STAN).

„Budeme požadovat, aby za takovou politiku vyvodil hejtman Schiller politickou odpovědnost a rezignoval,“ řekl Ušák.

Smlouvy trafikantů ANO ústecké hejtmanství prověřovat nebude. Jsou podložené, tvrdí Schiller

Bleskové dosazení Vojtěcha do funkce předcházelo odvolání dosavadního šéfa představenstva ústecké Krajské zdravotní Jindřicha Zetka. Ten byl odvolán po té, co odhalil smlouvu s údajně fiktivním plněním ale za to statisícovou měsíční odměnou Vladislavě Marschallové, funkcionářce ANO a poradkyni hejtmana Jana Schillera (ANO).Nepřehlédněte