• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Na svatého Makaria, poustevníka, zaútočil sám ďábel. Jak a proč? A jaké bude počasí v září?

  2.1.2019
  Václav Pavlík
  Další fotky

  Svatého Makaria Velikého (Egyptského) si věřící připomínají 2. ledna, v občanském kalendáři slaví svátek 19. ledna. Měl dar konat zázraky a vidět budoucnost. Všimněte si také dnešního počasí.

  Makarius se narodil se ve vesničce Ptinapor v Horním Egyptě a žil přibližně v letech 300 až 391. Mládí prožil jako pastevec. Toužil po tom, aby mohl o samotě hovořit s Bohem, a tak se ve svých třiceti letech stal poustevníkem. Pak se živil pletením košů. Jeho zbožnost okolí neunikla. O deset let později byl vysvěcen na kněze a stal se opatem kláštera v Thebaidě, blízko Luxoru, v poušti Skete. Velký důraz kladl na pokoru a chudobu. V tomto duchu také psal knihy a modlitby, které se zachovaly. Najdeme v nich třeba tento citát: „Nic jsme si na svět nepřinesli a nic si z něho neodneseme.“

  Čerti vnášeli do oslav Mikuláše erotické napětí. Proč je to dnes svátek pro děti?

  Legendy o něm vypráví, že dostal darem od Boha konat zázraky a měl vidění budoucnosti. To mu samozřejmě usnadňovalo jeho kazatelské poslání, které nebylo peklu samozřejmě po chuti. Proto na Makaria zaútočil ďábel, který ho chtěl seknout srpem s dlouhou násadou. Tento zlý duch však nebyl schopný Makaria zasáhnout a prožíval proto ohromná muka, že nedokázal nad Makariem zvítězit.

  Když se stal římským císařem Valens (panoval v letech 364 až 378), který vyznával jiný směr křesťanství než Makarius  (ariánství, později označené za kacířství), byl Makarius vypovězen na jeden egyptský ostrov. Ale i tam plnil své křesťanské poslání. Když jeho skončilo vyhnanství a Makarius mohl odejít, tak lidé na ostrově už vyznávali jeho víru.

  Děsivé tajemství papeže Silvestra II. Vlastnil automat na předpovídání budoucnosti!

  Po návratu z vyhnanství chodili k Makariovi lidé pro radu a duchovní povzbuzení. Na rozdíl od pozdější nátlakové praxe katolíků nechával Makarius na každém člověku samotném, aby se sám rozhodl, jestli chce žít občanským životem nebo sloužit Bohu. Podle něho každý má svobodou volbu rozhodnout pro ten či onen způsob života. Když se jeho život chýlil ke konci, podle legendy předpověděl svou smrt devět dní předem, neboť mu ji v jeho vidění oznámili dva svatí. Pro svou moudrost a zbožnost byl nazván Velikým.

  Četnost jména Makarius

  Příjmení Makarius nosí 31 mužů (věkový průměr 39 let) a ženský tvar Makariusová 27 žen  (věkový průměr 51 let). Jako křestní jméno se nepoužívá.

   

  Pranostiky se vztahují především k předpovědím počasí v v srpnu a v září podle toho, jaké bude 2. ledna:

  • Jaké počasí na svatého Makaria bývá, takové se i v září ozývá.
  • Jaká povětrnost bude na svatého Makaria, taková bude i v září.
  • Když Makary pohodný (tj. ras), září bude chladný.
  • Jaká povětrnost na svatého Makaria, taková bude v srpnu.

  FOTO: Sv. Makarius

  Sv. Makarius - 0119macariusegyptSv. Makarius - Gloria.TV 1Sv. Makarius - Gloria.TVSv. Makarius - wikipedieSv. Makarius - ŽIVOTOPISY SVATÝCH
  Další fotky
  Sv. Makarius - Horní EgyptSv. Makarius - iKarmel.czSv. Makarius - Libri nostriSv. Makarius - pravoslaví.info

  Poslední předpovídá hojnost ovcí:

  • Jestliže na ochtáb svatého Štěpána slunce svítí, ovčího dobytka budeme hojnost míti. (Ochtáb – v tomto případě osmý den po svátku sv. Štěpána.)

     Nepřehlédněte