Konvoj svobody se letos neuskuteční, vyjede alespoň tank Sherman?

3.5.2020
Redakce

Americká ambasáda se pravidelně podílela na pořádání Konvoje svobody, tedy akce, kdy se z Prahy do Plzně vydal konvoj historických vojenských džípů. Letos se tato akce, jejíž zahájení provázela oslava v malostranských ulicích spojená s tancem na píseň Škoda lásky, neuskuteční, místo ní zveřejnil velvyslanec Spojených států Stephen King zdravici na internetu, v níž připomněl roli USA při osvobození jižních a západních Čech, stejně jako skutečnost, že komunistický režim bránil vzpomínání na tyto události. Díky koronaviru nevyjede ani populární tank Sherman, který má za Plzní zaparkovaný velitel klubu 16. obrněné divize US Army Pavel Rogl . Jako jediný v Česku totiž vlastní pojízdný americký tank Sherman, který objevil ho v Argentině.

„Musíme a budeme nadále vzpomínat na ty, kteří zaplatili nejvyšší cenu, aby budoucí generace mohly zažít svobodu a prosperitu tak, jak si jich užíváme dnes. A dnes vzdáváme hold i těm, kteří statečně čelí novému a nebezpečnému nepříteli, pandemii koronaviru. Jsou stejně stateční jako ti, kteří před 75 lety osvobodili vaši zemi,“ uvedl King ve zdravici. Vyjádřil přesvědčení, že příští rok se už oslavy uskuteční jako obvykle.

Zkáza na konci války. Kralupy se změnily v druhé Drážďany

„Nadcházející 75. výročí konce druhé světové války a památku všech, kteří bojovali za svobodu, britské velvyslanectví připomene prostřednictvím sociálních sítí a v omezeném formátu také v rámci tradičních pietních akcí organizovaných Armádou ČR a dalšími českými partnery,“ sdělil britský velvyslanec Nick Archer.

Také slovenské velvyslanectví připomíná, že kvůli epidemii koronaviru není nyní možné pořádat hromadné vzpomínkové akce. „Památku 75. výročí konce druhé světové války však velvyslanectví Slovenské republiky v České republice uctí. Pan velvyslanec Peter Weiss bude mít k tomuto tématu projev v Českém rozhlase a k pamětní tabuli u Českého rozhlasu zároveň zašle naše velvyslanectví věnec,“ sdělil mluvčí slovenské ambasády Roman Lajčiak.

https://pixabay.com/cs/photos/vl%C4%8D%C3%AD-m%C3%A1ky-prvn%C3%AD-sv%C4%9Btov%C3%A1-v%C3%A1lka-pam%C4%9B%C5%A5-1475944/

Jak ze světa odstranit války. Mír na této planetě se jmenuje Švejk

Také francouzské velvyslanectví muselo kvůli koronaviru chystané připomínkové akce k výročí konce války zrušit. „Budeme ale tuto významnou událost komunikovat na našem webu a sociálních sítích,“ uvedla mluvčí ambasády Kateřina Etrychová.

Ruské velvyslanectví pořádalo v minulosti 9. května, kdy Rusko slaví Den vítězství, recepci, které se pravidelně účastnili zástupci českého společenského i kulturního života a v posledních letech opakovaně s projevem vystoupil i prezident Miloš Zeman. Na dotaz, jaká bude podoba oslav v letošním roce, ambasáda neodpověděla.

vera/čtkNepřehlédněte