Konvoj svobody se letos neuskuteční, vyjede alespoň tank Sherman?

tank sherman

Oslavy 75. výročí konce druhé světové války musejí zahraniční ambasády v Praze kvůli epidemii koronaviru uskutečnit v omezeném formátu. Většinu aktivit přesouvají na internet a sociální sítě, slovenský velvyslanec Peter Weiss připravuje také projev v Českém rozhlase. Na dotaz to uvedli zástupci jednotlivých velvyslanectví.

Americká ambasáda se pravidelně podílela na pořádání Konvoje svobody, tedy akce, kdy se z Prahy do Plzně vydal konvoj historických vojenských džípů. Letos se tato akce, jejíž zahájení provázela oslava v malostranských ulicích spojená s tancem na píseň Škoda lásky, neuskuteční, místo ní zveřejnil velvyslanec Spojených států Stephen King zdravici na internetu, v níž připomněl roli USA při osvobození jižních a západních Čech, stejně jako skutečnost, že komunistický režim bránil vzpomínání na tyto události. Díky koronaviru nevyjede ani populární tank Sherman, který má za Plzní zaparkovaný velitel klubu 16. obrněné divize US Army Pavel Rogl . Jako jediný v Česku totiž vlastní pojízdný americký tank Sherman, který objevil ho v Argentině.

„Musíme a budeme nadále vzpomínat na ty, kteří zaplatili nejvyšší cenu, aby budoucí generace mohly zažít svobodu a prosperitu tak, jak si jich užíváme dnes. A dnes vzdáváme hold i těm, kteří statečně čelí novému a nebezpečnému nepříteli, pandemii koronaviru. Jsou stejně stateční jako ti, kteří před 75 lety osvobodili vaši zemi,“ uvedl King ve zdravici. Vyjádřil přesvědčení, že příští rok se už oslavy uskuteční jako obvykle.

Zkáza na konci války. Kralupy se změnily v druhé Drážďany

„Nadcházející 75. výročí konce druhé světové války a památku všech, kteří bojovali za svobodu, britské velvyslanectví připomene prostřednictvím sociálních sítí a v omezeném formátu také v rámci tradičních pietních akcí organizovaných Armádou ČR a dalšími českými partnery,“ sdělil britský velvyslanec Nick Archer.

Také slovenské velvyslanectví připomíná, že kvůli epidemii koronaviru není nyní možné pořádat hromadné vzpomínkové akce. „Památku 75. výročí konce druhé světové války však velvyslanectví Slovenské republiky v České republice uctí. Pan velvyslanec Peter Weiss bude mít k tomuto tématu projev v Českém rozhlase a k pamětní tabuli u Českého rozhlasu zároveň zašle naše velvyslanectví věnec,“ sdělil mluvčí slovenské ambasády Roman Lajčiak.

https://pixabay.com/cs/photos/vl%C4%8D%C3%AD-m%C3%A1ky-prvn%C3%AD-sv%C4%9Btov%C3%A1-v%C3%A1lka-pam%C4%9B%C5%A5-1475944/

Jak ze světa odstranit války. Mír na této planetě se jmenuje Švejk

Také francouzské velvyslanectví muselo kvůli koronaviru chystané připomínkové akce k výročí konce války zrušit. „Budeme ale tuto významnou událost komunikovat na našem webu a sociálních sítích,“ uvedla mluvčí ambasády Kateřina Etrychová.

Ruské velvyslanectví pořádalo v minulosti 9. května, kdy Rusko slaví Den vítězství, recepci, které se pravidelně účastnili zástupci českého společenského i kulturního života a v posledních letech opakovaně s projevem vystoupil i prezident Miloš Zeman. Na dotaz, jaká bude podoba oslav v letošním roce, ambasáda neodpověděla.

vera/čtk

Včera, 13:30
Brazilec se rozhodl, že bude vypadat jako skřet. S úpravami těla dosud neskončil.
Včera, 07:47
Sýrový toast na steroidech - tak popisuje svůj výtvor šéfkuchař Joe Calderone z newyorského podniku...
Včera, 07:43
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 07:43
Vystudoval technické učiliště, obor konstrukce mostů, byl vězněn na Sibiři, trpěl epilepsií a propadl vášnivému...
22.7.2021
Odsouzený lobbista Roman Janoušek nastoupil minulý čtvrtek do pankrácké věznice. Jeho nástupu do výkonu trestu...
22.7.2021
Režisér F. A. Brabce představil svůj nový film s názvem Gump – pes, který naučil...
22.7.2021
Desetiletý Thomas Waller se rozhodl pro dobrou věc. Aby pomohl nemocným dětem, které kvůli rakovině...
22.7.2021
Za bílého dne a za účasti mnoha svědků znásilnil neznámý mladík patnáctiletou dívku. Policie nyní...
22.7.2021
Devětatřicetiletý Australan měl už dost pobytu v povinné karanténě. Z hotelového pokoje v Perthu utekl...
22.7.2021
Sedmnáctiletý Brazilec zastřelil osmnáctiletá dvojčata. Celou vraždu si natáčel a pouštěl v přímém přenosu na...
22.7.2021
Velká Británie zažívá na své poměry nevídaně horké dny. Doplácí na to například někteří studenti,...
Reklama