• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Zkáza na konci války. Kralupy se změnily v druhé Drážďany

  22.3.2020
  Karel Dudek
  Další fotky

  Začalo jaro posledního válečného roku. Třetí Říše se zmítala ve smrtícím sevření Spojenců, ze kterého nebylo úniku. Továrny v Protektorátu vyráběly sice naplno, ale byla to jen labutí píseň systému, který mlel z posledního. Rafinerie minerálních olejů v Kralupech nad Vltavou vyschla. Nebylo z čeho vyrábět, a obsah nádrží už dávno zhltla německá válečná technika. Jen na dně jedné z nádrží zbylo pár kubických metrů nafty. Zapomenutý zbytek, který městu přinese zkázu.

  Bylo 22. 3. 1945, krátce před polednem, když se rozezněly sirény leteckého poplachu. Nebylo to poprvé, a tak řada lidí znechuceně odkládala lžíce a přemýšlela, jestli se mají ukrýt ve sklepě, anebo počkat, tak jako se čekalo vždy.

  Kralupy byly odjakživa důležitým železničním uzlem, dráha vedoucí do Drážďan byla koneckonců jednou z prvních železnic na českém území. Tohle necelých sto třicet kilometrů vzdálené, saské město, zmizelo před pěti týdny z povrchu zemského. Mělo to být varováním pro dny budoucí.

  Před 73 lety přežily Kralupy ničivé vybombardování. Na den smutného výročí přišla další tragédie. V hlavní roli chemička

  Děsivý hukot letadel a první výbuchy přesvědčily i ty, kteří jekot sirén nebrali vážně. Jedna z pum si vybrala nádrž se zbytky nafty a celé město se ponořilo do oblaku hustého, černého kouře, plného sazí. Válečná, zaměřovací technika roku 1945 se rozhodně nedala měřit tou dnešní.

  Tehdejší piloti i bombometčíci oslepli a další smrtonosný náklad už směřoval jen naslepo, do oblaků kouře a ničil naprosto nesmyslně. Více než tři stovky tun výbušnin změnily Kralupy v druhé Drážďany. Odolný kryt, pod masivem Hostibejku, byl pro většinu obyvatel naprosto nedostupný, a cihlové sklepy neměly šanci. Bylo zničeno nádraží, kanalizace, infrastruktura. Více než stovka domů se změnila v sutiny a téměř tisícovka jich byla poškozena.

  FOTO: Kralupy nad Vltavou a vzpomínka

  Kralupy nad Vltavou a vzpomínka - bombardováníKralupy nad Vltavou a vzpomínka - kvetoucí stromyKralupy nad Vltavou a vzpomínka - Vojenské letadloKralupy nad Vltavou a vzpomínka - bronzový ŠvejkKralupy nad Vltavou a vzpomínka - západ Slunce
  Další fotky
  Kralupy nad Vltavou a vzpomínka - Zákolanský potokKralupy nad Vltavou a vzpomínka - mlha nad městemKralupy nad Vltavou a vzpomínka - sídliště CukrovarKralupy nad Vltavou a vzpomínka - Kralupy, bombardování, nálet P1080367Kralupy nad Vltavou a vzpomínka - Kralupy, bombardování, nálet P1080369

  Největší tragédií však bylo více než 245 obětí. Válka si nevybírá. Stovku z nich tvořili vojáci wehrmachtu, protože byl zasažen i válečný lazaret v místním gymnáziu. Zvláštní náhodou nebyl však zasažen kostel Nanebevzetí Panny Marie. Sem byly přinášeny oběti náletu, aby je příbuzní mohli identifikovat. Kralupy nikdy nebyly velkoměsto, nicméně jejich poškození vzhledem k velikosti, si s náletem na Drážďany v ničem nezadalo. Smrt při tomto náletu zastihla i lidi, kteří paradoxně utekli z různých částí Čech ke svým příbuzným.

  Město Kralupy nad Vltavou bylo zničeno během necelé půlhodiny. Je zvláštní, že kromě místních občanů o tomto náletu příliš mnoho lidí ani neví. Nehovořilo se o něm ani v dobách nedávno minulých. To však neznamená, že bychom měli zapomenout, i když uplynulo sedmdesát pět let. Pamětní deska na zdi kostela je varovným připomenutím.  Nepřehlédněte