Zámek se nachází v parku v blízkosti křižovatky. Jedná se o trojkřídlou patrovou stavbu. V přízemí zámku se nachází opětovně vysvěcená kaple sv. Trojice, v níž se nepravidelně konají mše a svatby. Na protější straně najdeme balkon nesený třemi arkádami. Zámek má i nádherně zachovalé sklepy. Podle pověstí odtud dokonce měla vést podzemní chodba směrem k Makové hoře. V parku pak uvidíme několik dochovaných kamenných plastik a před zámkem na návsi velice kvalitní plastiku sv. Jana Nepomuckého.
Podle historických pramenů se Smolotely objevují v průběhu 14. století jako součást Manského systému hradu Karlštejna. Roku 1515 je zakoupil Jan Šíc z Drahenic a další majitelé se poměrně často měnili. I přes střídání majitelů bylo sídlo patrně již koncem 16. století nebo těsně po roce 1605 přestavěno na barokní zámek. Tehdy zámek získali bratři Kryštof a Jindřich Chanovičtí z Dlouhé Vsi. Za jejich držení došlo k největšímu rozkvětu. Roku 1723, za tehdejšího majitele panství Jana Felixe Chanovského, byl vysvěcen i chrám na Makové hoře.
Dnešní podoba zámku je však z konce 18. století, kdy patřil rodině Skronských z Budžova. Od roku 1880 vlastnili zámek Ergeletové, za nichž ve vsi fungoval velkostatek, pivovar a čtyři mlýny. V roce 1915 ovšem zbankrotovali a zámek koupil známý pražský advokát JUDr. Eduard Schwarz. Za druhé světové války byl zámek zabaven Němci a o jejich činnosti zde se nedochovaly žádné zprávy. V roce 1948 byl dědicům po JUDr. Schwarzovi opět veškerý majetek konfiskován a přešel do majetku obce. Od této doby až do restituce zámek velmi utrpěl nešetrným zacházením a prakticky o něj nebylo pečováno stejně tak, jako o mnoho dalších podobných sídel.
Současný majitel zámku okolních polností a lesů, dědic po JUDr. Schwarzovi nechal prozatím opravit střechu a provedl nezbytné opravy, čímž se tato stavba vzpamatovává z nejhoršího a určitě bude zachráněna. Vedle zámku v nákladně upravené budově bývalého pivovaru vznikl penzion. O dalším osudu zámku se zatím rozhoduje, a tak doufejme, že tato krásná památka možná poslouží i veřejnosti. Každopádně cestou na Makovou horu nebo na Kamýk nad Vltavou stojí za vaši pozornost prozatím alespoň exteriér zámku spolu s informačními tabulemi o historii nejen zámecké, ale i obecní.