Nakladatelství Bodyart Press jde k soudu kvůli knížce popírající holocaust

16.11.2021
Redakce

Státní zástupce obžaloval nakladatelství Bodyart Press kvůli vydání a šíření knihy amerického historika Davida L. Hoggana Mýtus šesti milionů, která popírá holokaust. Obžalován byl také jeden člověk, zřejmě bezprostředně spjatý s nakladatelstvím, jeho identita ale není známá. Na webu to dnes uvedla Česká televize.

Popírání genocidy je podle českého práva trestným činem a lze jej potrestat až třemi lety vězení. „V této trestní věci byla státním zástupcem podána k Okresnímu soudu ve Žďáru nad Sázavou obžaloba na jednu fyzickou a jednu právnickou osobu ve stejném skutkovém rozsahu, jak bylo navrženo policejním orgánem,“ citovala ČT státního zástupce Martina Černého. Ve Žďáru nad Sázavou má bydliště jednatelka společnosti Hedvika Fiksová, k trestnímu stíhání se dosud nevyjádřila.

Ve věci obžaloby jedné firmy a jednoho člověka z přečinu popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidy rozhodl 22. října žďárský soud trestním příkazem, státní zástupce ale proti tomu minulý týden podal odpor, sdělila mluvčí soudu Klára Sklenářová. Soud tak případ projedná v hlavním líčení, jeho termín podle mluvčí zatím nebyl stanoven.

Vyšetřovatelé se knihou Mýtus šesti milionů začali zabývat začátkem loňského roku, kdy na nakladatelství a jeho produkci upozornil Deník N. Vrchní státní zastupitelství v Praze věc předalo na Vysočinu. Tamní policie případ nejdříve letos v březnu odložila. Nejvyšší státní zastupitelství ale nechalo rozhodnutí přezkoumat a vyšetřovatelé pak nakladatelství a jednoho člověka koncem léta začali stíhat.

Mýtus šesti milionů je jednou z nejznámějších publikací popírajících holokaust. Autor útlého spisku například tvrdí, že údaj o šesti milionech židovských obětí nacismu je „záměrným a bezostyšným“ paděláním historie a že jde o „legendu genocidy“. Vydavatelství v publikaci z roku 2016 uvedlo, že titul vydalo ke studijním účelům.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte