Nastává doba vajec. Jak číst informace na skořápkách

Pomlázka, beránek a vajíčko, to jsou neopomenutelné symboly českých Velikonoc. Je to období, kdy je spotřeba vajec jistě nejvyšší v průběhu celého roku. Konkurencí jsou už jenom Vánoce.

Dnes jsou nejprodávanější a obvykle nejlevnější vejce z klecového chovu velikosti M v balení po deseti nebo třiceti kusech. Už ale ne na dlouho, protože by do roku 2025 měla klecová vejce nadobro skončit.

Vejce, významný zdroj vitaminů
Ceněná jsou také pro vysoký podíl bílkovin a minerálů. Obsahují téměř všechny vitaminy kromě vitaminu C. Nejvíce je zastoupen vitamin E podporující ochranu buněk před oxidativním stresem a kyselina pantothenová, která se v našem organismu zúčastňuje mnoha reakcí, třeba podpory mentální činnosti a snižování únavy a vyčerpání. Významný je i vitamin B2, který je ve všech buňkách aktivní při tvorbě energie, přispívá i k normální činnosti nervové soustavy, má pozitivní vliv na červené krvinky a metabolismus železa.
Vejce jsou také bohatým zdrojem minerálů, obsahují železo, fosfor, draslík a zinek. Svými výživovými hodnotami se skvěle hodí při redukci váhy, zvýšené fyzické aktivitě i v období rekonvalescence.

Zasytí, pročistí organismus, blahodárně působí na pokožku. Bez brambor se prostě neobejdeme

Jak číst etikety
Pokud si při nákupu přečteme i informace na krabičce, nemusí nám být vždycky úplně jasno, co která čísla znamenají. A neuteče jediné, protože každé vejce prodávané v Evropské unii musí být čitelně označené, aby zákazníkovi bylo zcela jasné, jaké vejce kupuje a odkud je.
První číslice označuje způsob chovu nosnice. Vejce označená 0 pochází z ekologického zemědělství, 1 značí vejce od nosnic z volného výběhu, označení 2 patří vejcím od nosnic v halách a 3 znamená, že nosnice žije v kleci. Následující dvě písmena, udávají, ze kterého státu vejce pochází. Česká vejce tak na sobě vždy budou mít vytištěno CZ, SK značí Slovensko, dále například LV Lotyšsko, PL Polsko, DE Německo, NL Nizozemsko, nebo ES Španělsko. Vejce jsou stejně jako oblečení dělena podle velikostí. I jejich značení je obdobné – S představují nejmenší vejce, XL ta největší. V obchodech se nejčastěji setkáváme s velikostmi M a L.
Vejce XL jsou velmi velká, mají hmotnost nad 73 gramů, L jsou velká vejce s hmotností od 63 do 73 gramů, M jsou středně velká vejce, která mají hmotnost od 53 do 63 gramů a S jsou vejce malá s hmotností menší než 53 gramů.

Jedno vejce na snídani zvyšuje denní výkonnost. Navíc snižuje cholesterol a udržuje krásné vlasy a nehty

Jak vejce skladovat
Potravináři doporučují po nákupu nechávat vejce v chladnějším prostředí o teplotě 5 – 8 °C. Je také dobré myslet na to, abyste nevystavovali vejce prudkým teplotním změnám, při kterých dochází k orosení skořápky, mohou se tak tvořit plísně, vejcím nesvědčí ani přímý svit slunečních paprsků, proto není dobré je kupovat u stánků, kde do nich praží sluníčko. Doma ukládejte vejce vždycky špičkou dolů a před uložením nikdy neomývejte skořápku, protože byste tím odstranili její ochranný obal, který chrání vejce před vnějším prostředím.

 

Dnes, 13:40
Když v obci Ústí nedaleko Vsetína odbočíte do údolí Vsetínské Bečvy, po pár stovkách metrů...
Dnes, 13:14
Vláda kvůli šíření koronaviru od čtvrtečních 6. hodin ráno do 3. listopadu nařídila omezení pohybu...
Dnes, 11:39
Komerční článek
Jaké je řešení? Nová studie advokátní kanceláře Toman & Partneři nastínila, že klíčová je transparentní...
Dnes, 11:39
Svatý František zahání lidi do chýšek, praví pranostika. Teplo tedy postupně střídá zima a je...
Dnes, 10:20
Jíst zdravěji, a přitom všechno co máte rádi? Ano, jde to a je to docela...
Dnes, 08:59
Sdílení zkušeností a příkladů dobré praxe, jak mohou firmy implementovat opatření ke zvládnutí pandemie covid-19,...
Dnes, 08:11
Když se dnes řekne teroristický útok, každého asi napadne výbuch, šílený střelec nebo něco podobného,...
Včera, 15:40
V uplynulém měsíci září jsme si státním svátkem připomněli významné výročí naší české státnosti. Kníže...
Včera, 13:56
Vláda Andreje Babiše věděla od půlky srpna o druhé vlně covid-19. Měla k dispozici matematické...
Včera, 13:40
Stres a strach, to jsou faktory, které opravdu podstatně ubližují naší psychice. Nyní, tedy v době,...
Včera, 13:00
Kriminalisté z oddělení hospodářské kriminality pátrají v souvislosti s neoprávněným vyplacením kompenzačního bonusu po totožnosti...
Reklama