Návrat léčivek. Fytoterapie. Využití léčivých rostlin v historii a dnes

Další fotky

V naší zemi mají léčivé rostliny dlouholetou tradici. Již v dávné době je lidé nejen vyhledávali v přírodě, ale i sami cíleně pěstovali na svých zahrádkách. Vyznaly se v nich zejména ženy – kořenářky, které lidem pomáhaly radou i léčením, a to zejména na venkově. Venkovský lid býval v té době chudý a jinou formu pomoci v léčení si většinou ani nemohl dovolit.

V současné době bývají léčivé rostliny využívány mimo jiné rovněž i jako nezbytná surovina k výrobě léků ve farmaceutickém průmyslu, neboť i moderní lékařská věda se obrací k těm léčivým bylinám, které jsou ověřeny tisíciletou zkušeností. Dalo by se i říci, že využívání a spotřeba léčivých bylinek neustále stoupá. Slouží rovněž také jako aromatické a chuťové složky v potravinářském průmyslu, a tak není divu, že se v současné době léčivky pěstují i ve velkém množství na plantážích.

Hluchavka, kopřiva, nebo pampeliška. Za socialismu sbírali žáci léčivé byliny povinně

Pokud podle všech doporučovaných zásad nasbíráme a důkladně a hygienicky usušíme části léčivých rostlin, získáme tak rostlinné drogy, vhodné k dalšímu použití. Nejčastější formou bylinné léčby, která se nazývá fytoterapie, bývají čaje a rovněž i čajové směsi, kde se účinky jednotlivých léčivých rostlin vzájemně podporují nebo doplňují. Každá droga obsahuje různé účinné látky a celkový léčebný výsledek je závislý na správném dávkování. Na území České republiky se v průběhu staletí používalo přibližně osm set druhů léčivých bylin a v současné době se u nás využívá asi dvě stě léčivek. Celosvětově se pak používá okolo deseti tisíc druhů léčivých rostlin.

Jak na nejčastější podzimní neduhy? Zkuste bylinky

Bylinné čaje se běžně používají na onemocnění horních cest dýchacích, žaludku, žlučníku, ledvin a močového měchýře, některé pak posilují naše srdce, nervy, působit mohou též proti nadýmání nebo mívají léčebně projímavý účinek.

Sebrané a správně usušené léčivé rostliny se běžně používají také rovněž i na obklady a koupele při omývání ran a pro zmírnění nejrůznějších kožních potíží. Naprosto nenahraditelný je v tomto případě heřmánek. Další drogy používáme ke kloktání, výplachům úst a k inhalacím.

Velice oblíbené pak bývají i tzv. domácí čaje, na jejichž přípravu můžeme využít nejen květy, ale rovněž i listy. Připravují se nejčastěji z ostružiníku, maliníku a jahodníku, lipového květu, heřmánku a máty peprné. Lze do nich přidat i sušené jablečné slupky, které nám ještě vylepší chuť nápoje.

FOTO: Fytoterapie

Fytoterapie - ostružiník ostruzinaFytoterapie - lipový květ lipaFytoterapie - jahodníkFytoterapie - chamomile hermanekFytoterapie - maliník
Další fotky
Fytoterapie - mata bylinkyFytoterapie - hermanek
Dnes, 17:20
Vládě se boj proti onemocnění covid-19 vymkl z rukou. Bývalý ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček řekl,...
Dnes, 15:40
S končícím létem začínají klesat teploty, a tak je opravdu ideální čas konečně opravdu začít...
Dnes, 13:40
Komerční článek
Participativní rozpočet zakořenil v desítkách obcí, občané navrhují projekty, hlasují o nich, komentují je a společně...
Dnes, 13:40
Na začátku příběhu usedlosti Ladronka byla záliba Karla IV. ve vinné révě. Na svazích rostly...
Dnes, 11:40
Lidské tělo je bezesporu nesmírně složité. Troufáme si i říci, že je nejsložitějším živým organismem,...
Dnes, 10:20
Pěstování máku má ve střední Evropě a hlavně v Čechách dlouhou tradici. První zmínky o...
Dnes, 08:12
Vesnice Mírovice ležící těsně za hranicí Prahy je jen menší osadou, ačkoliv v posledních letech...
Včera, 15:40
Známá scéna ze seriálu Sňatky z rozumu. Forman Nedobyl, z Rokycan, má od jisté doby...
Včera, 13:40
Dobrodružný příběh, neuvěřitelný tak, že by se ho zdráhal zfilmovat každý jen trochu soudný filmový...
Včera, 11:40
Nyní, tedy v době, kdy republiku i celý svět ovládá strach z neznámého onemocnění –...
Včera, 10:20
Řekové si rádi užívají života a jídlo je jedním z projevů tohoto užívání. Místní lidé...
Reklama