Jméno nešťastné ponorky zakázal pověrčivý kapitán vyslovit. Kvůli obrovské tragedii

12.5.2019
Václav Pavlík
Další fotky

Jak se to stalo? Sledujte dramatický příběh této ponorky v datech:

 • Kýl ponorky byl položen 18. října 1937 v loděnici Portsmouth Naval Shipyard v Kittery ve státě Maine.
 • V září 1938 byla spuštěna na vodu a pokřtěna paní Thomas C. Hartovou (manželkou admirála). Dostala jméno Squalus podle rodu žraloků (česky ostroun).
 • V březnu 1939 byl jejím velitelem jmenován kapitán Oliver F. Naquin.

Husarský kousek velitele německé ponorky za 2. světové války. Zradilo ho nakonec jeho vlastní torpédo

 • V pátek 12. května byly zahájeny zkušební ponory, které probíhaly úspěšně podle plánu.
 • V úterý 23. května se ponorka při zkušebním ponoru potopila kvůli mechanické poruše. Hlavní ventilační průduchy se nezavřely, i když elektrická signalizace hlásila opak. V hloubce 15 metrů dal kapitán rozkaz k vynoření, ale ze strojovny se ozval křik, že tam vniká voda. Do ponorky už jí nateklo tolik, že nebylo možné se vynořit a ponorka se v hloubce 72 metrů bezmocně zabořila do bahna na dně.
 • Kapitán nechal vypustit červenou signální bóji s telefonem. Bóje zároveň vypustila do moře z dálky viditelné červené barvivo jako znamení, že ponorku potkala nehoda. Když se Squalus ve stanovenou dobu nehlásil, vyplula po ní pátrat ponorka Sculpin (pojmenovaná podle rodu ryb vranka). Sculpin viděla z dálky bóji a podařilo se jí navázat spojení s ponorkou. Posádka Squalusu sdělila, že voda vnikla do strojovny a do ubikací mužstva. Během rozhovoru však proud odnesl potopenou ponorku kousek stranou a telefonní kabel se přetrhl.

Barbarský čin německé ponorky. 1200 lidí zahynulo, kocour se zachránil

 • Potápěč, který byl spuštěn na palubu potopené ponorky, zjistil podle signálů vyklepávaných posádkou, že v přídi ponorky je 33 mužů ještě živých, 26 jich nehodu ponorky nepřežilo – utopili se v zaplavené části.
 • Potápěč ze záchranné lodi Falcon (Sokol), která připlula pozdě k večeru na místo nehody, připevnil k potopené ponorce v hloubce osmdesáti metrů kabel. Byl pak použit k záchraně námořníků pomocí tehdejší novinky – potápěcího zvonu.

Záhady vzpoury na Bounty. Jak skončil její vůdce, se nejspíš už nedozvíme

 • Nejprve se podařilo vyprostit prvních sedm mužů z ponorky, po dalších pokusech ještě devět a ve třetí etapě opět devět mužů.
 • Ve středu 24. května byl znovu pro záchranu zbylých námořníků, mezi nimiž byl i poslední velitel ponorky kapitán Oliver Naquin. spuštěn záchranný zvon. Když se posledním osmi námořníkům podařilo dostat se do zvonu, při vytahování zvonu na hladinu se přetrhlo lano a zvon uvízl v hloubce asi padesáti metrů pod hladinou. Zachráncům se však do něj podařilo zavést vyčerpaným námořníkům vzduch dost rychle na to, aby se je podařilo zachránit podruhé.
 • Po důkladném prozkoumání místa, kde nešťastná ponorka spočinula, bylo rozhodnuto ji vyzvednout, protože při její stavbě bylo použito mnoho nových konstrukčních prvků. To se také s mnoha obtížemi zdařilo, i když ponorka už byla na hladině najednou zase náhle znovu klesla ke dnu. Celkem bylo k ponorce vykonáno 628 potápěčských ponorů.

Útok u Helgolandu vedla rakouská fregata Schwarzenberg. I ta patří do našich dějin

 • Na hladině byla Squalus dovlečena do suchého doku a po generální opravě a přejmenování na Sailfish (podle rodu ryb plachetník). 16. ledna 1941 zamířila do Pacifiku, kde úspěšně bojovala ve válce s Japonci a vykonala 12 tříměsíčních misí.
 • V prosinci 1944 byla odvelena z Pacifiku a 22. ledna 1945 doplula přes Panamský průplav do ponorkové námořní základny New London v Grotonu v Connecticutu na východním pobřeží USA.
 • V říjnu 1945 byla vyřazena ze služby a měla posloužit jako cvičný terč při svržení atomové bomby, případně při palbě konvenčními zbraněmi.
 • Nakonec byla 30. dubna 1948 vypsána z registru amerického námořnictva, 18. června 1948 prodána jako armádní přebytek a její trup sešrotován. Její věž je umístěna v loděnici v Kittery jako památník mužům, kteří na její palubě zahynuli.

FOTO: Příběh ponorky Squalus/Sailfish

Příběh ponorky Squalus/Sailfish - Ponorka USS Sculpin přispěchala na záchranu – PigBoatsPříběh ponorky Squalus/Sailfish - 1 – Stavba ponorky – 7.1.1938Příběh ponorky Squalus/Sailfish - 2 – Konstrukce ponorky – 7.1.1938Příběh ponorky Squalus/Sailfish - 3 – 7.4.1938Příběh ponorky Squalus/Sailfish - 4 – 5. 7. 1938
Další fotky
Příběh ponorky Squalus/Sailfish - 5 – 5. 7. 1938Příběh ponorky Squalus/Sailfish - 6 – Spouštěcí rampa 14. 9. 1938Příběh ponorky Squalus/Sailfish - 7 – Spouštěcí rampa 14. 9. 1938Příběh ponorky Squalus/Sailfish - 8 – Portsmouth 14. září 1938Příběh ponorky Squalus/Sailfish - 9 – Voda vniká do strojovny v ponorcePříběh ponorky Squalus/Sailfish - 10 – Záchranná operacePříběh ponorky Squalus/Sailfish - 11 – Záchranný zvon na lodi FalconPříběh ponorky Squalus/Sailfish - 12 – Squalus v suchém dokuPříběh ponorky Squalus/Sailfish - 13 – Sailfish v září 1945Příběh ponorky Squalus/Sailfish - Detail potápěčského zvonu – dosedá na ponorku – letem světem 36-39Příběh ponorky Squalus/Sailfish - Na místě potppené ponorky začínají horečné zachraňovací práce – Ozvěny 23-39Příběh ponorky Squalus/Sailfish - Ponorka USS Sailfish (dříve Squalus) – wikipediaPříběh ponorky Squalus/Sailfish - Ponorka USS Squalus po vyzvednutí v suchém doku – wikipediaPříběh ponorky Squalus/Sailfish - Potápěč se chystá k sestupu k ponorce. Vlevo je potápěčský zvon – Letem světem 36-39Příběh ponorky Squalus/Sailfish - Potápěčský zvon, který zachránil život 33 mužům z ponorky Squalus – Ozvěny 23-39Příběh ponorky Squalus/Sailfish - Práce na vyzdvižení ponorky Squalus – Wikimedia CommonsPříběh ponorky Squalus/Sailfish - Řez ponorkou – Ozvěny 23-39Příběh ponorky Squalus/Sailfish - Fotografie zachycuje sestup zvonu k ponorce – Letem světem 36-39Příběh ponorky Squalus/Sailfish - Instruktážní kresba znázorňující záchranu námořníků z potopené ponorky pomocí zvonu – Letem světem 36-39 – 1Příběh ponorky Squalus/Sailfish - Instruktážní kresba znázorňující záchranu námořníků z potopené ponorky pomocí zvonu – Letem světem 36-39 – 2Příběh ponorky Squalus/Sailfish - Squalus – záchrana posledních námořníků – archiv Ozvěny 23-39Příběh ponorky Squalus/Sailfish - Vyzdvižení ponorky Squalus – archiv Václava PavlíkaPříběh ponorky Squalus/Sailfish - Vyzdvižení ponorky Squalus – na okamžik se vynořila a zase zmizela pod hladinou -Ozvěny 32-39Příběh ponorky Squalus/Sailfish - Záchranné mužstvo Falconu vytahuje na hladinu potápěčský zvon s osmi námořníky -Ozvěny 23-39Příběh ponorky Squalus/Sailfish - Lane Memorial LibraryPříběh ponorky Squalus/Sailfish - Virtual GlobetrottingPříběh ponorky Squalus/Sailfish - PicClickPříběh ponorky Squalus/Sailfish - Žralok radu Squalus – WikipediaPříběh ponorky Squalus/Sailfish - Sailfish – InTheBitePříběh ponorky Squalus/Sailfish - Sailfish – česky plachetník – oceanbluefishingPříběh ponorky Squalus/Sailfish - Fish Identification Sculpin
 • Právě jejich tragickýosud vedl k tomu, že během války v Pacifiku kapitán této ponorky vydal trvalý rozkaz, podle kterého měl být kterýkoli člen její posádky, pokud řekne slovo Squalus, v nejbližším přístavu vysazen a potrestán vojenským soudem za porušení rozkazu svého velitele. To vedlo posádku k tomu, že své ponorce říkali také Squalfish, což byl novotvar, který neměl žádný smysl. V podstatě to bylo jedno, kapitánův zákaz se vztahoval i na podobné odvozeniny původního jména.


Nepřehlédněte