Nebezpečná nemoc jizví plíce. Může vás zabít, pokud se nebudete včas léčit

24.9.2019
Zaz

Jednou z nemocí, se kterou Češi bojují a o které nemají dostatečné povědomí je idiopatická plicní fibróza. K příležitosti odhalení této choroby slouží dny otevřených dveří plicních ambulancí, jeden z nich proběhl 18. září. Podle lékařů je o takové události docela značný zájem.

5 nemocí, které vám mohou způsobit problémy s chůzí. Které to jsou?

„Dne otevřených dveří se účastníme pravidelně. Přicházejí k nám i zdraví lidé, kteří si chtějí pouze prověřit stav svých plic. Při preventivních vyšetřeních lze kromě IPF včas podchytit i další závažné nemoci, jako je například astma nebo chronická obstrukční plicní nemoc,“ říká Ivana Čierná Peterová z Ordinace plicního lékaře v Brandýse nad Labem, místopředsedkyně ČPFS a předsedkyně Sekce ambulantních pneumologů.

Idiopatická plicní fibróza je závažné a nevratné onemocnění, které má nejasné příčiny. Může se mezi ně řadit dědičnost, rizikové je také kouření. Stoprocentně ale doposavad lékaři nezjistili, proč vzniká. Jizvení plicní tkáně, ke kterému při ní dochází je ovšem velmi nebezpečné. Způsobuje totiž trvalé poškození plic. Časem dojde dokonce k pozvolnému poklesu plicních funkcí. Následuje tedy velmi vážné zhoršení dýchacích funkcí.

Idiopatická plicní fibróza je vedle rakoviny plic a chronické obstrukční plicní nemoci značně komplikovaná. Plíce mají v průběhu této choroby velmi specifický zvuk. Zní jako chůze po zmrzlém sněhu nebo rozepínání suchého zipu. Smrtelným onemocněním, které postupně jizví plíce a vede až k tomu, že se člověk nemůže vůbec nadechnout, trpí v Česku přibližně 2 tisíce lidí.

 

„Nemocnice hrůzy“ v Jílovém. Proč v ní nikdy nebyli pacienti?

Více než čtvrtina z nich nemá správnou léčbu, nejčastější příčinou tohoto stavu je to, že se o ní včas nedozvědí. Včasná léčba přitom může nemocným výrazně zkvalitnit život a prodloužit jej o více než polovinu. Je tedy důležité nejen „vyčíhat“ si den otevřených dveří u pneumologa, ale také chodit na pravidelné preventivní prohlídky.

Tato nemoc postihuje asi 5 milionů lidí na celém světě. V Česku jí onemocní každý stý obyvatel. Její výskyt se zvyšuje s věkem, většinou ji lékaři odhalí kolem padesátého roku života pacienta. Více jí navíc trpí muži, což může být způsobeno i odlišným životním stylem. Ženy na sebe totiž obvykle více dbají.

Přežití pacientů s touto nemocí není delší než 2,5 až 3 roky.

 Nepřehlédněte